“Рубрика” поспілкувалася з організаторками табори “Бути собі ціллю”, що об’єднав десятьох учасниць, які є жінками з інвалідністю та амбіціями змінювати простір навколо себе.
Уявіть, що ви маєте ідею, здатну змінити життя. І не тільки ваше. Ви бачите, що це може розв'язати якусь проблему вашої громади, мотивувати інших, дати роботу тим, хто її потребує. Але натомість ви стикаєтеся з перешкодами: відсутність підтримки, брак знань, ізольованість і обмежений доступ до ресурсів та спільноти, яка могла б стати опорою. Саме така ситуація є реальністю для багатьох людей з інвалідністю, а особливо для дівчат та жінок.
Громадська організація Fight For Right працює, щоб об'єднувати, посилювати та сприяти розширенню можливостей жінок та дівчат з інвалідністю в Україні. Цього року Fight For Right провели табір "Бути собі ціллю", де жінки та дівчата з інвалідністю, які мають ідеї власних проєктів, отримали від експерток поради зі стратегування та проєктного менеджменту, обмінялися досвідом і надихнулися історіями успіху. У Карпатах, серед природи, вони знайшли не лише підтримку та нові знання, але й емоційний ресурс для подальшої реалізації своїх ідей.
Громадська організація Fight For Right — правозахисна організація, заснована у 2017 році самими жінками з інвалідністю. ГО реалізує проєкти, націлені на розвиток дівчат та жінок з інвалідністю, підвищення їхньої видимості та активної ролі у суспільстві.
Вже під час війни Fight For Right започаткували розвиткову програму "Зміцнення", яка охоплює освітні ініціативи для дівчат та жінок з інвалідністю, цікаві та інформативні онлайн- та офлайн-заходи, грантову підтримку. Частиною цієї програми став табір "Бути собі ціллю".
"Ми завжди шукаємо можливості для підсилення дівчат і жінок з інвалідністю. Впроваджуємо ініціативи, щоб давати їм простір для взаємопідтримки, обміну досвідом, спілкування. Так виникла ідея зібрати дівчат та жінок з інвалідністю, які мають ідеї власних проєктів — у безпечному місці, де вони отримають менторську підтримку, матимуть змогу надихнутися прикладами успішних жінок з інвалідністю, просто поспілкуватися не онлайн, а наживо. А також — емоційно відпочити в Карпатах", — говорить Ірина Демкович, проєктна менеджерка Fight For Right.
Назва табору також із сенсом. Це цитата Ольги Кобилянської з твору "Царівна". Вона є прикладом успішної реалізованої жінки з інвалідністю, українки, феміністки, лідерки свого часу. На думку організаторок табору, цитата письменниці "Мати таку свободу, щоби бути собі ціллю! Передусім бути собі ціллю…" якнайкраще підкреслила важливість саморозвитку і розкриття власного потенціалу.
На табір "Бути собі ціллю" організаторки отримали понад 200 заявок з усієї України. Дівчата і жінки з інвалідністю надсилали свої ідеї проєктів, які б дали їм змогу підтримати спільноту людей з інвалідністю, створити нові робочі місця і так вплинути на розвиток своєї громади.
У Fight For Right зізнаються, відібрати з двох сотень отриманих заявок лише десять учасниць було дуже непростим завданням, оскільки сильних проєктів було багато.
Обовʼязковими критеріями для дівчат та жінок з інвалідністю, була потенційно сильна, реалістична для реалізації проєктна ідея, яка мала б бути націленою також на посилення жінок з інвалідністю.
Щоб учасниці заходу провели три дні максимально комфортно і корисно, організаторки Fight For Right зробили все: підібрали доступну локацію в Буковелі (окрім доступності для людей з інвалідністю самого готелю, також оцінювали доступність інфраструктури поблизу, щоб учасниці не були "замкнені" у просторі готелю, а могли безперешкодно насолодитися природою, надихнутись красою Карпат), запросили цікавих спікерок зі значним досвідом правозахисної, активістської, проєктної діяльності, розпланували активності, щоб кожна учасниця могла перезавантажитись емоційно та психологічно.
"Більшість дівчат і жінок з інвалідністю не мають рівних умов доступу до працевлаштування. І нам важливо підтримувати ініціативи й показувати, що дівчата й жінки з інвалідністю можуть бути успішними в різних сферах, обіймати абсолютно всі посади", — зазначила голова ГО Fight For Right Юлія Сачук на відкритті табору.
Під час трьохденного табору говорили про те як:
Так, метою зустрічі з консультанткою громадських організацій, бізнесу та влади Катериною Константиновою було напрацювання чітких алгоритмів адвокації на місцевому рівні. Від визначення "зацікавлених" сторін, характеру й рівня впливу, до прорахунків ризиків тощо, про все спікерка розповіла з прикладами із власних проведених адвокаційних кампаній.
Своїм досвідом з учасницями табору ділилася й соціальна підприємиця, керівниця платформи суспільних перетворень "Тепле місто", викладачка УКУ, психологиня Оксана Бриндзак. За її словами, успішність проєкту залежить, зокрема, від чітких дедлайнів на кожному етапі, дотримання бюджету і відповідності отриманих результатів очікуваним.
Учасниці занотували і тези з виступу Марини Говорухіної, експертки у сфері стратегічних комунікацій. Адже кожна націлена розвивати свій особистий бренд.
Іншою важливою складовою табору були презентації проєктних ідей, їхнє обговорення, а в подальшому — спільна робота з менторками.
Кожна менторка працювала з учасницею табору індивідуально: "розбирали" проєкт, обговорювали можливі ризики, вплив проєкту. Були випадки, коли ідея проєкту змінювалась лише трохи, а бувало, коли навпаки: "Після розмови з менторкою значно змінилося бачення мого проєкту, а головне — його подальше просування", — каже одна з учасниць табору.
Приємним бонусом стала можливість погуляти в осінньому карпатському лісі, порелаксувати у спа. Менеджерка проєктів ділиться, одним із найбільш памʼятних моментів табору був ранковий похід у гори назустріч сходу сонця. Для цього обрали чудове місце — полонину Томнатик на шляху до вершини гори Синяк. Звідти відкривався панорамний вид на Петрос і Говерлу.
"Момент сходу сонця був дуже символічним для учасниць. Декотрі говорили, що переживають такі емоції вперше в житті, адже їм не доводилось раніше бувати в горах через, наприклад, те, що гірський туризм є недоступним для людей, які пересуваються у колісному кріслі чи мають інші фізичні порушення", — згадує Ірина Демкович.
За словами Ірини Демкович, позитивна творча синергія, яку створили дівчата на таборі, перевершила всі очікування. А за відгуками учасниць, їм вдалося зовсім по-іншому поглянути на себе та свої ідеї, кардинально переформатувати стратегії, щоб зробити проєкти результативнішими.
Наталія Мартинова — одна із учасниць табору "Бути собі ціллю". З трирічного віку дівчина має системне автоімунне захворювання, яке спричинило значні порушення опорно-рухового апарату. Наталія дуже творча — пише прозу, пісні, веде власний Ютуб-канал. Працює в ГО "Родина для осіб з інвалідності", де починала як волонтерка — проводить уроки співу, веде медіаклуб, задіяна в проєкті "Самоадвокати", де молодь з інтелектуальними порушеннями вчиться відстоювати свої інтереси та знайомиться зі своїми правами.
До табору дівчина приїхала з проєктом, над яким замислювалася вже давно. Його ціль — довести, що творчість не має меж і люди з інвалідністю можуть займатися нею на професійному рівні.
"На жаль, я знаю багато прикладів, коли проблеми зі здоров'ям стають бар'єром для на шляху до реалізації творчих задумів і мрій. Деякі навіть не ризикують пробувати через нав'язані стереотипи і комплекси. Далеко ходити не треба: я сама не пробувала вступати на творчі спеціальності, вважаючи, що мені там не місце, адже чула про це від усіх навкруги", — ділиться дівчина.
Про наявність бар'єрів Наталія може говорити дуже довго. Вони, за її словами, скрізь. Починаючи з моменту, коли людині з інвалідністю просто потрібно вийти з дому й до відсутності віри в її сили інших людей.
"Були моменти, коли глядачі сміялися, поки я, кульгаючи, повільно виходила на сцену. Мовляв: «Що ця маленька, худа і нездорова дівчинка може представити глядачам?» Плюс йшли образливі коментарі в соціальних мережах. Тож треба не тільки іншим доводити, що я сильна і все можу, а й самій собі. І це, мабуть, є найскладнішим. Бо комплекси, нав'язані суспільством — це страшна штука", — розповідає Наталія.
На її думку, цей табір однозначно "не тільки про бізнес". Він про силу жінок, справжніх лідерок, які можуть досягти своїх цілей і принести добро іншим. Він про натхнення, про віру в свої сили і подолання своїх страхів. А ще — про подолання бар'єрів, навіть тих, які знаходяться в голові.
За статистикою, жінкам важче самореалізуватися, ніж чоловікам. Жінкам з інвалідністю — ще важче. Тому говорити про це, створювати однаково доступні умови для реалізації свого потенціалу, всіляко підтримувати жінок з інвалідністю — дуже важливо не лише для них, а й для всього суспільства.
На початку грудня, стартує реалізація грантових проєктів п'яти учасниць табору "Бути собі ціллю". Найбільш активні і перспективні учасниці, які презентували свої ідеї на таборі, отримають грантову підтримку від Fight For Right розміром до 270 тис. грн кожна.
У числі переможців:
У Fight For Right впевнені, ці проєкти будуть підсилювати жінок з інвалідністю і прямо чи опосередковано сприятимуть працевлаштуванню або відкриттю власних справ серед цих жінок.
Під час табору учасниці багато говорили про стигматизацію інвалідності. Декотрі поділилися, що саме через негативні стереотипи, їм важко було прийняти свою інвалідність. Одна з учасниць, приміром, тільки через кілька років шлюбу розповіла чоловікові про свою інвалідність. Інша учасниця зізналася, що лише під час табору усвідомила, наскільки важливо мати підтримку спільноти та бути її частиною.
Ще одна загальна проблема — ізольованість, в першу чергу, соціальна, тому що людей з інвалідністю досі рідко сприймають як повноцінних членів суспільства. "Я не хочу почуватися ізольовано". Ця фраза від однієї з учасниць дуже відгукнулася всім, адже кожна в певний момент почувалася одинокою, без підтримки і розуміла, наскільки це пригнічує. І саме співпраця під час табору засвідчила, що дівчата й жінки з інвалідністю готові докладати зусиль, щоб зміцнювати спільноту людей з інвалідністю, допомогти інтегруватися в суспільство і показати приклад для інших.
Темою обговорень стала і недоступність — інформаційна та просторова, яка суттєво обмежує потенціал жінок з інвалідністю і вселяє у них переконання, що вони чогось не можуть через свою інвалідність.
"Це далеко не так і ми поступово працюємо, щоб якомога більше жінок з інвалідністю відкидали ці установки. Жінки з інвалідністю можуть абсолютно все, якщо для цього створені відповідні умови", — зазначає Ірина Демкович.
Тому зараз ГО Fight For Right розробляє нову кампанію — "Інвалідність", через яку буде просувати нормалізацію інвалідності серед людей без інвалідності. Намагатися пояснити суспільству, що інвалідність — це одна з ознак людини, як, наприклад "робоча" ліва рука чи рудий колір волосся, але аж ніяк не є вироком.
Dive into the Heart of Chornobyl! Discover five unexpected facts about S.T.A.L.K.E.R. 2, the Ukrainian… Читати більше
У час, коли увага міжнародної спільноти до війни в Україні поступово згасає, українці в Барселоні… Читати більше
“Рубрика” дізналася, як запобігати захворюванням сечовивідної системи і що робити, коли в попереку вже болить,… Читати більше
Rubryka highlights the most interesting solutions of the month, from building communities and supporting the… Читати більше
“Рубрика” зібрала найголовніше, що треба знати українцям, щоб отримати потрібну допомогу. Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.