fbpx
Today
Useful 09:25 14 Feb 2021

Love online: Rubryka experiments. How to meet someone on Tinder and not regret it

We stopped meeting new people on the street because there are special applications and websites for that. For instance, Tinder or Badu. But you need to remember about red flags and your safety. Especially for Rubryka readers, our author conducted an experiment and shared all the life hacks she gained from her experience.

Swipe right, swipe left. That's what romantic interaction between people in the modern world has turned to. Many people have already forgotten what it's like to meet potential partners and establish new communication with them live. With the development of technology and the simplification of interpersonal communication, the reluctance to make significant efforts to meet a partner gradually increases, and the fear of personal communication grows. As a result, the art of pickup is almost extinct, and dating websites and applications have become an indispensable part of a single person's life.

Their popularity is apparent: you can selectively and meticulously scan potential partners before deciding if you want to start a conversation. Feelings aren't offended, zero vulnerability. On the other hand, anyone can create a false image in their profile on the dating platform, and behind it, a completely different person may be hidden. Add to this cocktail a coronavirus pandemic, when online communication for many became virtually the only type of interaction with other individuals and meeting someone — even more so.

An unfamiliar virus appearing and the first lockdown caused us to fear personal meetings with people and acquaintances. However, now that we've lost count of what the number a recent lockdown is and are tired of loneliness and lack of intimacy and new sensations, we're gradually returning to forgotten apps like Tinder and Badu, or starting to sign up on dating platforms.

Rubryka has prepared a small but useful guide on what to focus on when you meet someone on the Internet, what people you shouldn't meet, and how to go on a date, have a good time, and get out of it alive.

This publication is available in Ukrainian and Russian. The English translation hasn’t been produced yet. Support us to make the translation faster - follow the link for instructions

MDN
2600

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Add comment

E-mail is already registered on the site. Please use the Login form or enter another.

You entered an incorrect username or password

Sorry, you must be logged in to post a comment.

1 comment

by Newest
by Best by Newest by Oldest
1
Анна Андреева

Привіт, друзі, це моє свідчення. ми одружені 9 років і разом 9 років. ми були розлучені на 2 місяці. Він хоче вийти і не бажає рятувати наш шлюб. Ми були чудовою парою (принаймні я в це вірив) і рідко сваримося. За кілька місяців до того, як він пішов з дому, він був таким бездіяльним і багато спав. Я зрозумів, що він мав емоційний зв’язок з кимось, і підтвердив, що його вона приваблює. Потім він сказав, що він більше не закоханий у мене і що він не може жити зі мною. Я молився, плакав і так місяцями. Мені так була потрібна допомога, і я хочу повернути свого чоловіка. Я займався серфінгом в Інтернеті, коли побачив свідчення дами про те, як доктор Алаба був чудовим чарівником, який допомагав вилікувати міому, і вона могла мати власну дитину, щоб повернути відновлений мир у домі. вона відмовилася від його контакту, і я скопіював його, спочатку я підозріло ставився до цього контакту, але мені дійсно потрібне постійне вирішення моєї проблеми, тому я надіслав йому повідомлення з моєю ситуацією, він сказав мені, щоб мій чоловік повернувся якщо я повинен діяти так, як він наказав мені, я зробив усе, що він наказав мені зробити, і на четвертий день я отримав від нього текст вибачення, в якому говорилося, що він не знає, що над ним, того вечора він повернувся додому і помолився за всі його неправильні вчинки і
з тих пір наше кохання та шлюб стали міцнішими. Я хочу подякувати великому чарівнику заклинань доктору Алабі за його добру працю і щастя знову в житті. Якщо у вас однакові подружні проблеми або у вас виникають інші проблеми, зв’яжіться з доктором Алабою сьогодні за електронною адресою: dralaba3000@gmail.com або зв’яжіться з ним на
WhatsApp: +2349071995123. Здатний виконувати будь-які заклинання, які ви думаєте, я - живе свідчення ...............

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: