Новини

Від джерел викидів парникових газів до поглиначів вуглецю: відновлення заплав може змінити їхню роль у природі, — дослідження WWF

Періодичне контрольоване затоплення цих територій покращує ріст рослинності, збільшує поглинання вуглецю та зменшує загальні викиди парникових газів.

Про це пише "Рубрика" із посиланням на WWF.

Всесвітній фонд природи WWF Центральної та Східної Європи представив результати пілотного дослідження, яке демонструє критичну роль відновлення заплав у боротьбі зі зміною клімату. Отримані результати свідчать, що відновлення колишніх заплавних територій – шляхом їх контрольованого затоплення, застосування природних методів утримання води та адаптованого землекористування – здатне перетворити ландшафти, що є джерелами парникових газів, на їх активних поглиначів.

Дослідники. Фото: Szilvia Ádám

З огляду на те, що понад 90% заплав у Європі були змінені або деградовані, ці дані наголошують на необхідності впровадження природоорієнтованих рішень для досягнення кліматичних цілей ЄС і збереження біорізноманіття.

Про що дослідження і який його головний результат?

Безпрецедентне за своїм масштабом і деталізацією для регіону, дослідження було зосереджене на річці Тиса в Угорщині. Воно показує, що відновлення заплав має значні переваги не лише в поглинанні вуглецю, а й у зниженні рівнів двох інших парникових газів – метану та оксиду азоту.

Річка Тиса. Фото: Szilvia Ádám

Розширення фокусу за межі традиційного вивчення CO2 є вкрай важливим, оскільки ландшафти можуть як виділяти, так і поглинати ці гази залежно від місцевих умов та способу використання земель.

Періодичні затоплення сприяють зростанню біомаси як на поверхні ґрунту, так і під нею, що значно підвищує здатність екосистем поглинати вуглець. Це дозволяє компенсувати викиди метану та оксиду азоту.

Затоплення заплави. Фото: Szilvia Ádám

Дослідження, яке тривало майже три роки (2022-2024), проходило в межах проєкту Living Danube Partnership. Воно об'єднало сучасні методи моделювання природних процесів, польові спостереження та аналіз наукових джерел. На відміну від попередніх досліджень, тут враховано дані на різних рівнях – від місцевого до регіонального та ландшафтного. Це дає можливість створити універсальну основу для майбутніх проєктів із відновлення заплав.

"Це дослідження відкриває новий погляд на значення заплав, – розповідає докторка наук Сільвія Адам (Szilvia Ádám), координаторка проєкту WWF Центральної та Східної Європи. – Відновлення заплав – це можливість водночас зупинити втрату біорізноманіття та досягти кліматичних цілей. Коли ці природні системи працюють у своєму природному режимі, вони здатні регулювати клімат і забезпечувати нас життєво важливими екосистемними послугами".

Докторка наук Сільвія Адам під час дослідження. Фото: Mátyás Farkas

Навіщо подібні проєкти?

Заплави – це складний комплекс екосистем, який включає сіножаті, пасовища, сади, ліси, водойми, а на підвищеннях – орні землі. Баланс між різними видами користування цими екосистемами та загрозами зміни клімату потребує добре продуманого сталого підходу.
Худоба на пасовищі. Фото: Szilvia Ádám.

Худоба на пасовищі. Фото: Szilvia Ádám

Сільськогосподарські угіддя, на яких використовують добрива, залишаються основними джерелами викидів парникових газів, головним чином через оксид азоту. Цей газ має в 300 разів сильніший вплив на зміну клімату, ніж вуглекислий газ, якщо розглядати його ефект у перспективі 100 років.

Пілотне дослідження WWF показує, що здатність ландшафту протистояти кліматичним змінам значно покращується, якщо на двох третинах території колишньої заплави ведеться екстенсивне господарювання з періодичними контрольованими затопленнями. Такі затоплення стимулюють поглинання вуглецю навіть під час тривалих посух, спричинених зміною клімату.

Що далі?

Результати дослідження сприяють досягненню цілей Європейського Зеленого Курсу (European Green Deal) щодо впровадження сталих практик використання земель. Вони також допомагають виконати кліматичні зобов'язання ЄС у сфері землекористування, зміни землекористування та лісового господарства (LULUCF / Land Use, Land Use Change, and Forestry). Основна мета цих зобов'язань – посилити поглинання вуглецю, зменшити викиди парникових газів від землекористування та досягти кліматичної нейтральності до 2050 року.

Відновлені заплави також забезпечують природний захист від екстремальних погодних явищ, зокрема, пом'якшуючи посухи та аномальну спеку (теплові хвилі) завдяки кращому утриманню води та стабілізації ґрунтів. Вони створюють ключові для розвитку біорізноманіття оселища та надають цінний досвід у екологічному відновленні в Європі. Збільшення територій відновлених заплав може принести значні кліматичні та екологічні вигоди для всього континенту.

Відновлена заплава біля м. Сольнока. Фото: Szilvia Ádám

Яка ситуація в Україні?

Паризька кліматична угода, прийнята у 2015 році країнами-членами ООН, стала важливою міжнародною ініціативою для боротьби з наслідками зміни клімату. Україна ратифікувала цю угоду того ж року та затвердила свій перший Національно визначений внесок (НВВ). Ціль полягала в тому, щоб до 2030 року не перевищити рівень викидів парникових газів у 60% від рівня 1990 року (фактично це означало скорочення викидів щонайменше на 40% від рівня 1990 року).

Згідно з пунктом 9 статті 4 Паризької угоди, країни повинні переглядати й комунікувати свої Національно визначені внески кожні п'ять років. У 2021 році Україна оновила свій НВВ, зобов'язавшись скоротити викиди парникових газів до 65% від рівня 1990 року, що означає зниження викидів на 35%.

Водночас, у 2021 році порівняно з 2020-м викиди парникових газів в Україні зросли на 8,5%. Ця тенденція була пов'язана з відновленням економічної активності після спаду у 2020 році, викликаного пандемією COVID-19.

Україна продовжує моніторинг викидів парникових газів, зокрема доступний звіт про інвентаризацію викидів за 2022 рік. Україна ставить за мету досягнення кліматичної нейтральності не пізніше 2060 року.

 

Свіжі дописи

  • Новини

У Харкові одну з вулиць перейменували на честь легендарного підрозділу Kraken

У Харкові на честь спецпідрозділу ГУ Міноборони Kraken перейменували одну з вулиць у середмісті. Відповідне рішення… Читати більше

Wednesday February 5th, 2025
  • Новини

Встановлено 497 осіб, які підпалювали авто ЗСУ та готували теракти з вибухівкою поблизу будівель ТЦК, – СБУ

Служба безпеки України спільно з Національною поліцією встановила 497 осіб, які вчиняли підпали автомобілів військовослужбовців,… Читати більше

Wednesday February 5th, 2025
  • Новини

У Кривому Розі відкрили перший в області центр “Я – Ветеран”: надаватимуть понад 600 послуг для захисників

У Кривому Розі відкрили перший в області модульний центр “Я – Ветеран”, в якому комплексно… Читати більше

Wednesday February 5th, 2025
  • Новини

Російські окупанти завдали ракетного удару по Одещині: загинула людина, ще одна поранена

Російська армія атакувала житлову недобудову в Одеському районі ввечері 5 лютого. У результаті удару відомо… Читати більше

Wednesday February 5th, 2025
  • Новини

Сирський: У 2024 році було уражено 13 тисяч артсистем росіян. Це більше, ніж разом за два попередні роки

Протягом 2024 року Сили оборони України уразили 13 тисяч російських артилерійських систем, що перевищує показники за попередні… Читати більше

Wednesday February 5th, 2025
  • Новини

Гарантії безпеки, фінансова підтримка та санкції проти рф: Зеленський зустрівся з главою МЗС Великої Британії

Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із міністром закордонних справ Великої Британії Девідом Ламмі. Про… Читати більше

Wednesday February 5th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.