МОЗ запроваджує візити сімейних медсестер для огляду дітей до 4 років вдома

Міністерство охорони здоров'я України оголосило про впровадження оновленого порядку медичних оглядів дітей від народження до чотирьох років. У рамках програми "Турбота з народження вдома" передбачено домашні візити сімейних медсестер, які надаватимуть комплексну медико-соціальну допомогу родинам.

Про це повідомили у МОЗ, пише Рубрика.

У чому проблема?

"Дані свідчать, що за останні 10 років рівень народжуваності в Україні знизився майже на 40%. Повномасштабна війна ще більше поглибила демографічну кризу. Доступ до якісних медичних послуг — важливий елемент Стратегії демографічного розвитку України на період до 2040 року, схваленої урядом торік. У перші роки життя дитини важливо надавати їй необхідну медичну допомогу, а батькам — ґрунтовну інформацію про здоровʼя і харчування дитини, гігієну, вакцинацію, запобігання нещасним випадкам тощо", наголосив міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко.

Яке рішення?

Для того, аби забезпечити це, Міністерство охорони здоровʼя України затвердило оновлений порядок та періодичність проведення профілактичних медичних оглядів дітей.

"Зокрема, передбачені домашні візити сімейними медсестрами. Вдячні нашому стратегічному партнеру ЮНІСЕФ за допомогу у підготовці медичних працівників, аби вони могли якісніше надавати послуги для сімей з дітьми", підкреслив очільник відомства.

Як це працює?

У рамках цієї стратегії медичне спостереження за дітьми від народження до чотирьох років відбуватиметься за програмою "Турбота з народження вдома".

Окрім оглядів лікаря, родини з дітьми отримуватимуть підтримку медичних працівників з питань:

  • імунізації,
  • грудного вигодовування,
  • харчування,
  • позитивного батьківства,
  • раннього виявлення ризиків порушень розвитку.

"Перші роки від народження визначають оптимальне зростання та розвиток дитини, саме тому домашні візити такі важливі для батьків, опікунів та їхніх дітей. Домашні візити — це не лише медичні огляди, але й можливість надати сімʼї психологічну підтримку, навчити батьків виявляти ранні ознаки порушень розвитку та створювати безпечне середовище для дитини. Під час війни це стає ще важливішим для родин", підкреслив Мунір Маммадзаде, голова представництва ЮНІСЕФ в Україні.

Фото: МОЗ

Програма "Турбота від народження вдома" передбачає, що сімейні медсестри здійснюватимуть чотири візити тривалістю від 60 до 90 хвилин додому до родин із дітьми. Ще шість консультацій із сімейною медсестрою сім'ї з дітьми можуть отримати в медичних закладах після консультації з лікарем.

Програма передбачає чотири домашні візити тривалістю до 90 хвилин та шість консультацій у медичних закладах. У 2024 році понад 40 тисяч родин скористалися цією послугою.

Щоб підготувати медичних працівників до надання якісних послуг сім'ям з дітьми, ЮНІСЕФ разом із партнерами вже створив 12 тренінгово-ресурсних центрів у семи регіонах України у 2024 році, а саме у Волинській, Львівській, Закарпатській, Чернігівській, Київській, Одеській, Дніпропетровській областях. Ще 10 таких центрів планують відкрити у 2025 році.

У цих центрах медичні працівники зможуть покращити свої знання та набути навички з основних питань раннього розвитку дітей, зокрема таких:

  • Консультування батьків щодо рутинної вакцинації.
  • Підтримка та налагодження грудного вигодовування (до шести місяців) та забезпечення прикорму малюків (з шести місяців і до трьох років).
  • Профілактика травматизму вдома.
  • Виявлення ознак післяпологової депресії та надання психоемоційної підтримки мамам.
  • Позитивне батьківство та залучення батька до виховання дитини.
  • Моніторинг розвитку дитини та скерування до спеціалістів у разі потреби.
  • Виявлення соціальних ризиків, домашнього насильства та скерування за підтримкою у відповідні служби та інституції.

У межах пілотної програми медичні сестри вже здійснюють домашні візити у 15 областях, зокрема у прифронтових та віддалених районах, поєднуючи гуманітарні заходи, заходи з відновлення та розвитку.

Минулого року понад 40 000 дітей, їхніх батьків та опікунів скористалися послугою домашніх візитів, що їх надали понад 1100 медичних працівників, які пройшли тренінги. Протягом 2025 року програма буде доступною в усіх регіонах України.  

Свіжі дописи

  • Новини

Сибіга: Російська економіка вже відчуває “певні турбуленції”, хоч кремль і намагається це не визнавати

Західні санкції діють, попри бравурні заяви, що економіка рф впоралась. Вона вже відчуває "певні турбуленції",… Читати більше

Thursday January 16th, 2025
  • Новини

Сторічна угода між Україною та Британією містить секретну частину, яка додасть країні стійкості , – Зеленський

Президент Володимир Зеленський назвав сторічну угоду між Україною та Великою Британією новим форматом двосторонніх відносин.… Читати більше

Thursday January 16th, 2025
  • Новини

Україна отримає від Британії 150 артилерійських стволів, 15 Gravehawk та нову мобільну систему ППО

Під час візиту до Києва 16 січня прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер оголосив про нові… Читати більше

Thursday January 16th, 2025
  • Новини

В Україні планують забезпечити безоплатну вакцинацію від вірусу папіломи дівчаток 12-13 років

В Україні планують забезпечити безоплатну вакцинацію від вірусу папіломи людини (ВПЛ) для дівчат віком 12-13… Читати більше

Thursday January 16th, 2025
  • Новини

Наша мета – виробити рекордну кількість: Зеленський показав Стармеру українські безпілотники

16 січня президент Володимир Зеленський під час зустрічі з прем'єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером оголосив… Читати більше

Thursday January 16th, 2025
  • Новини

Svitolina becomes first Ukrainian to win 100 matches at Grand Slam tournaments

On January 16, at the Australian Open, Elina Svitolina played her 143rd Grand Slam match… Читати більше

Thursday January 16th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.