Про це Зеленський розповів у подкасті Лекса Фрідмана, що опублікував Офіс Президента, передає Рубрика.
Умови, за яких можливе припинення вогню
Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна готова до припинення вогню, якщо матиме зброю та якщо з росії не знімуть санкції.
Зеленський зазначив, що за відсутністю гарантій безпеки, глава рф володимир путін розпочне нову війну. Глава держави пригадав, що домагався сталого режиму та домовлявся з путіним про припинення вогню з 2019 року.
"Вони почали нас вбивати приблизно через місяць. Я подзвонив путіну. Я сказав: "Ми ж домовилися", у нас є серйозний документ". Він відповів, що такого не може бути, і він розбереться. А в той час росіяни та сепаратисти продовжували стріляти", — сказав президент, додавши, що телефонував главі рф ще два-чотири рази, поки в кремлі не перестали брати слухавку.
Глава держави тоді прагнув наступних зустрічей у Нормандському форматі, але росіяни відмовлялися від них.
"Ми пробували домовитися про зустріч за допомогою різних країн Європи й не лише Європи. Але росіяни не хотіли. Натомість вони відправляли на війну снайперів, які потім воювали в Сирії та в Африці. Це було полювання на російськомовних", — зазначив Зеленський.
Зеленський зазначив, що якщо обраний президент США Дональд Трамп піде на припинення вогню без серйозних гарантій безпеки для України, це дасть можливість російському диктатору Володимиру Путіну закінчити окупацію України.
"Він боїться сьогодні Трампа, і як тільки Трамп піде на припинення вогню без серйозних гарантій безпеки для України, він дасть Путіну можливість, бо в голові Путіна – посварити мене з Трампом та закінчити окупацію України. Тому я вам і сказав – не чекайте на бажання Путіна, змушуйте його зупинити війну", – пояснив Зеленський.
Президент зазначив, що гарантією безпеки для України у якості швидкого кроку може бути НАТО. І про це він може поговорити з Дональдом Трампом.
"Так, ми можемо поговорити про це з Трампом. На мою думку, можна говорити про гарантії безпеки, але як швидкий крок. Швидкий крок – це НАТО. Так, я розумію почуття Трампа. Так, НАТО означає сильні гарантії безпеки для всіх людей. Частина гарантій безпеки", – сказав глава держави.
Іншою складовою за словами Зеленського має бути зброя до припинення вогню. Вона повинна залишитись, щоб не повторилася історія, як була за часів президентства у США Джо Байдена. При цьому президент наголосив, що у разі припинення вогню, зброя не буде застосовуватися.
"Друга частина – це зброя. Ми не будемо її використовувати, якщо буде припинення вогню, але вона має залишитись. Не так, як це було раніше. Я не хочу, щоб ситуація повторилась, як це було з Байденом. Санкції зараз, зброя зараз – і тоді побачимо, чи почнуть вони. Звичайно, ми будемо раді, якщо ви дасте ще більше і будете з нами пліч о пліч", – резюмував Зеленський.
Про Будапештський меморандум
Зеленський наголошує, що Україні для припинення війни повинні надійні гарантії безпеки не лише "на папері", оскільки свого часу гарантам Будапештського меморандуму було байдуже на Україну.
"В Будапештському меморандумі були гарантії безпеки для України. Спочатку три найголовніші гарантери безпеки для України, три стратегічні друзі і партнери України – США, Росія, Британія. Франція і Китай доєдналися. Було 5 держав… Це зараз ми розуміємо, що це ніякі не гарантії безпеки. Було написано "запевнення"… Це ж найбільші держави, це ядерна п'ятірка. Зараз треба було б знайти всіх цих людей, хто все це придумав, і просто посадити їх в тюрму…
Після того, як була окупована частина Донбасу і Криму, Україна відправила три рази впродовж кількох років листи всім гарантерам безпеки, всім членам Будапештського меморандуму. Що написано в меморандумі? Консультації, Україна проводить консультації, якщо порушено її територіальну цілісність. І всі повинні бути на консультаціях, всі повинні приїхати, повинні зустрітися терміново – Америка, Британія, Росія, Франція, Китай.
Чи хтось приїхав? Ні. Чи хтось відповів на ці листи офіційні? Хтось консультації провів? Ні. Чому? Та похеру. Це ж зрозуміло російською? От як російською було похеру, так і всім іншим гарантерам було похеру на цю країну, на цих людей, на ці гарантії безпеки", – розповідає президент
Зеленський зазначив, що говорив із обраним президентом США Дональдом Трампом про Будапештський меморандум, і "ми ще не закінчили цю розмову, ми її продовжимо".
Президент також розповів, що в лютому 2022 року, коли вже почалася повномасштабна війна, також були відправлені листи на консультації, і на них "ніхто не відповів".
"Питання просте – можна цьому довіряти? Ні. Яка б країна з цих 5 не сиділа за столом перемовин, просто папірцю, що "повірте, ми вас врятуємо", – сказав Зеленський.
Він також назвав історію з гарантіями безпеки для України "потягом з макулатурою", другим вагоном якого були Мінські домовленості.
"Тут уже США не було. Тоді був Обама, йому було просто нецікаво, що з Україною і де вона знаходиться", – додав президент.
Він також звинуватив ексканцлера Німеччини Ангелу Меркель в тому, що вона "змусила всіх не дати Україні запрошення в НАТО" на саміті в Бухаресті 2008 року, коли навіть президент США, республіканець Джордж Буш, підтримував таке рішення.
Зеленський про лукашенка
Президент України заявив, що глава Білорусі олександр лукашенко у перші дні війни просив вибачення та наполягав: він не винен у тому, що з території його країни запускають ракети.
За словами Зеленського, лукашенко стверджував, що намагався відмовити главу рф володимира путіна від нападу на Україну.
"Ти повір, Володю, це не я, говорив він мені. Він казав, що не контролює ракети, що це путін", — згадав розмову український президент.
Натомість Зеленський відповів лукашенку, що він "такий самий убивця". Водночас білоруський лідер переконував, що "не можна воювати з росіянами».
Потім, за словами Зеленського, лукашенко запропонував Україні у відповідь вдарити по Мозирському нафтопереробному заводу в Білорусі.
Довідка
Лекс Фрідман (Олексій Олександрович Фрідман) – американський вчений та інтерв'юер, що має українсько-єврейське походження, народився у Таджикистані й виріс у Москві.
Фрідман розпочав свій подкаст у 2018 році. Спочатку він називався "Подкаст про штучний інтелект", але у 2020 році був змінений на "Подкаст Лекса Фрідмана" (The Lex Fridman Podcast).
В епізодах подкасту брали участь, зокрема, обраний президент США Дональд Трамп, бізнесмен Ілон Маск, засновник Amazon Джефф Безос, засновник Facebook Марк Цукерберг, прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху.
Ще 30 листопада президент Володимир Зеленський повідомив, що погодився записати подкаст із американським вченим та інтерв'юером Лексом Фрідманом.
Фрідман відвідував Україну під час повномасштабної війни влітку 2022 року.
Зазначимо, після вторгнення Росії в Україну Фрідман говорив, що "вважає росіян, українців і американців своїми народами" і "популяризуватиме їх культури, не піддаючись тиску жодної зі сторін".
Його YouTube-канал має понад 4 млн підписників. Водночас загальна кількість переглядів відео на каналі складає понад 500 млн.
Нагадаємо, президент Володимир Зеленський у новорічному привітанні висловив упевненість, що Дональд Трамп, який стане новим президентом Сполучених Штатів, хоче та зможе покласти край російській агресії.
Російські війська 6 грудня вдарили з безпілотника по маршрутному автобусу, що перевозив пасажирів у Корабельному… Читати більше
За даними YouControl.Market, у 2024 році в Україні закрили майже 210 тисяч фізичних осіб підприємців… Читати більше
Самопроголошений президент Білорусі заявив, що президенту України Володимиру Зеленському хтось нібито дає команду втягнути Білорусь… Читати більше
В Україні створили онлайн проєкт, де зібрані поради від експертів зі створення доступного робочого середовища… Читати більше
Під час масованої ракетно-дронової атаки у грудні 2024 року український винищувач F-16 вперше в історії… Читати більше
The Ukrainian postal company Nova Poshta has constructed a megawatt solar power plant on the… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.