Фахівці Національного науково-дослідного реставраційного центру України провели обстеження бронзових рельєфів, створивши "Паспорт обстеження стану збереженості". На основі досліджень було ухвалено рішення про необхідність демонтажу та реставрації цих елементів.
"Разом із реновацією музейного простору, відбулося і переосмислення одного з основоположних пропагандистських міфів радянського тоталітарного режиму", – сказано в повідомленні.
Також музейники нагадали, що термін "Місто-Герой" закріпився після Указу Президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1965 року. Це звання надавалося хаотично, без чітких критеріїв, і слугувало інструментом пропаганди.
Звання отримали міста, які відігравали ключову роль у радянському ідеологічному просторі:
- у 1965 році – Ленінград (Санкт-Петербург), Одеса, Севастополь, Волгоград, Київ, Москва, Брестська фортеця.
- у 1973-1985 роках – Керч, Новоросійськ, Мінськ, Тула, Мурманськ, Смоленськ.
"Варто зауважити, що не було визначено жодних критеріїв щодо роботи комісій, які ухвалювали рішення про присвоєння звання "Місто-Герой". Відзначення міст мали хаотичний характер і використовувалися суто з ідеологічною метою – імплементацією міфу про "Велику Вітчизняну війну"", – зазначили в музеї.
Варто додати, що демонтаж пропагандистських символів є частиною ширшого процесу деколонізації України. Він дозволяє переосмислити історію без нав'язаних міфів тоталітарного режиму й створювати сучасний наратив, що базується на правді та повазі до національної ідентичності.
Нагадаємо, що у Національному музеї історії України у Другій світовій війні відбулися презентація та передача на довічне зберігання унікального рукописного збірника "Пісні волі", впорядкованого у 1949 році.
Окрім того, посольство Республіки Польща в Україні з нагоди відзначення Міжнародного дня музеїв подарувало Музеєві війни автомобіль.
Також Національний музей історії України у Другій світовій війні, розташований у Києві, перейменують на Національний музей війни за незалежність.