Тиждень тестування на ВІЛ: де і як перевіритися безкоштовно

В Україні триває Міжнародний тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити, який розпочався 18 листопада одночасно у більш ніж 50 країнах світу. Ціль — нагадати про важливість регулярних тестувань, які допомагають вчасно виявляти захворювання і брати їх під контроль.

У чому проблема?

За даними Центру громадського здоров'я, кожна третя ВІЛ-позитивна людина в Україні не знає про свій статус або перебуває поза межами медичного нагляду. Це означає, що вона не отримує необхідної допомоги й наражає на небезпеку інших.

Тестування на ВІЛ в одному з пунктів тестування БО "Вільна Зона". Фото з архіву проєкту "Інновації для подолання епідемії ВІЛ"

"На жаль, Україна займає одне з перших місць серед європейських країн за поширеністю ВІЛ. Згідно оцінки UNAIDS, перед початком повномасштабного вторгнення в Україні проживали близько 260 тисяч людей з ВІЛ, з них лише ~152 тисяч отримували лікування (антиретровірусну терапію). Водночас експерти у сфері громадського здоров'я зазначають, що реальний масштаб поширення ВІЛ-інфекції значно перевищує офіційні дані", — говорить Олександра Виноградова, технічна менеджерка проєкту USAID "Інновації для подолання епідемії ВІЛ".

Слід враховувати, що ризик інфікуватися ВІЛ під час повномасштабної війни зріс у рази. І це стосується не лише військових, які постійно мають контакт з кров'ю, але й цивільних.

Яке рішення?

Соціальний працівник БО "100 відсотків життя. Київський Регіон" проводить тестування на ВІЛ. Фото з архіву проєкту "Інновації для подолання епідемії ВІЛ"

Раннє виявлення є дуже важливим як для здоров'я кожного, так і для подолання епідемії загалом.

Тестування на ВІЛ не потребує жодних спеціальних приготувань, зусиль чи коштів. Не варто відкладати "на потім" обстеження, яке можна пройти за 15 хвилин дорогою додому, під час обідньої перерви чи навіть вдома.

Тестування на ВІЛ в Україні є безкоштовним. За ним завжди можна звернутись до свого сімейного лікаря. Якщо ж людина хоче більшої конфіденційності, є альтернативи, зокрема, стаціонарні чи мобільні пункти тестування спеціалізованих громадських організацій. 

Проєкт "Інновації для подолання епідемії ВІЛ" спільно з Центром громадського здоров'я України розробили сайт #ТЕСТпоруч і чат-бот, де кожен може знайти зручний пункт у своєму регіоні й пройти тестування. 

Усюди послуги надаються конфіденційно і безоплатно, а результат швидкого тесту відомий вже за 15 хвилин. Усім клієнтам проводять передтестове й післятестове консультування і надають необхідну інформацію та підтримку.

Кому потрібно тестуватися?

Олександра Виноградова відзначає — в понад 70% випадків ВІЛ поширюється серед українців та українок статевим шляхом. Тобто, в зоні ризику буквально кожна сексуально активна людина, яка не знає свого ВІЛ-статусу. 

Першочергово звернутись за тестуванням варто тим, хто ніколи в житті ще не робив цього, або робив, але після цього мав епізоди так званої ризикової поведінки — наприклад, незахищений секс. 

Також ВІЛ передається через кров: найчастіше йдеться про вживання ін'єкційних наркотиків спільним шприцом, іноді про переливання крові та її компонентів. 

"Часто люди уникають тестувань або навіть не думають про це, спираючись лише на те, що загалом почуваються нормально, а отже для перевірки немає підстав. Тим часом ВІЛ-інфекція може мати безсимптомний перебіг навіть упродовж кількох років. Тобто, весь цей час людина, яка живе з ВІЛ і не знає про це, може передавати вірус іншим", — каже експертка.

Саме тому тестування хоча б раз на рік (або раз в 3-6 місяців за наявності епізодів ризикованої поведінки) — це ознака як відповідального ставлення до свого здоров'я, так і належної турботи про своїх близьких. 

Чи можна перевіритися самостійно? 

Тестування на ВІЛ швидким оральним тестом. Фото з архіву проєкту "Інновації для подолання епідемії ВІЛ"

Пройти тест на ВІЛ можна просто вдома. На сайті ТестВдома можна замовити набір з безкоштовним оральним чи кров'яним тестом для самотестування, але попередньо потрібно пройти онлайн-оцінку свого ризику інфікування. Набори розповсюджуються серед тих, кому будуть найбільш актуальними. 

"Якщо на будь-якому етапі самостійного тестування людина потребує допомоги із тестом, підказки чи моральної підтримки, можна отримати її телефоном, в онлайн-чаті або навіть по відеозв'язку зі спеціалістом. Всі відповідні контакти є на сайті та в інструкціях, що містяться в наборі", — додає Олександра Виноградова.

Безкоштовний набір для самотестування, який можна замовити на сайті ТестВдома. Фото з архіву проєкту "Інновації для подолання епідемії ВІЛ"

Що робити, якщо тест виявився позитивним? 

Сьогодні люди з ВІЛ можуть жити цілком повноцінне і щасливе життя, в тому числі народжувати здорових дітей. Головне — вчасно дізнатись свій статус і розпочати лікування.

"Сьогодні дізнатися свій ВІЛ-статус — це взагалі не про «приреченість», а навпаки — про шанс на збереження здоров'я і щасливе майбутнє", — наголошує Олександра Виноградова.

Подбайте про себе, пройдіть тест на ВІЛ. 

Нагадаємо, Міністерство оборони України підтвердило, що військовозобов'язані особи з діагнозами ВІЛ чи туберкульоз також можуть бути мобілізованими до лав армії. Проте придатність до військової служби залежить від стадії хвороби.

Свіжі дописи

  • Новини

З початку доби росія запустила по Україні понад 110 дронів: Сили оборони збили 64 безпілотники

Починаючи з ночі 22 листопада росія не припиняє атакувати Україну ударними дронами типу "Shahed" та… Читати більше

Friday November 22nd, 2024
  • Новини

До кінця року в Україну доставлять 500 тисяч артснарядів, – очільник МЗС Чехії

Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський заявив, що у межах чеської ініціативи до кінця цього року в… Читати більше

Friday November 22nd, 2024
  • Новини

На одній із станцій харківського метро встановили новорічну ялинку

У Харкові встановили новорічну ялинку на станції метро "Університет". Про це повідомила у Телеграмі пресслужба комунального підприємства… Читати більше

Friday November 22nd, 2024
  • Новини

Поблизу Вугледара окупанти розстріляли п’ятьох полонених бійців ЗСУ

Поблизу Вугледара, що на Донеччині, російські окупанти розстріляли п’ятьох полонених бійців Збройних сил України. Про… Читати більше

Friday November 22nd, 2024
  • Новини

Військових КНДР помітили на Харківському напрямку

Північнокорейських військових, які воюють на боці росії, вже зафіксували на Харківському напрямку фронту. Їхню чисельність не… Читати більше

Friday November 22nd, 2024
  • Новини

У Києві відбулася прем’єра фільму про українських пожежниць “BurningWomen”

Фільм розповідає про жінок у добровільному пожежно-рятувальному русі. Деталі дізнавалась “Рубрика”. У чому проблема? Довгий… Читати більше

Friday November 22nd, 2024

Цей сайт використовує Cookies.