fbpx
Today
13:06 02 Mar 2021

Zelenskyi vaccinated against coronavirus in JFO: photo

President Volodymyr Zelenskyi was vaccinated against the coronavirus today, March 2, together with soldiers from the front of the Joint Forces Operation.

The corresponding photo was published on the president's Twitter.

"Got vaccinated against COVID-19. Did this on the frontline with our soldiers as Supreme C-in-C. The same Oxford/AstraZeneca (Covishield) from India, which was delivered 1st to Ukraine & received by millions of people in the world. The vaccine will let us live without restrictions again," the president wrote.

According to spokesperson Mendel, Zelenskyi was vaccinated at a military hospital in Severodonetsk as commander-in-chief.

 

Earlier, the Minister of Health Stepanov dispelled fakes around the Covishield vaccine used in Ukraine.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Add comment

E-mail is already registered on the site. Please use the Login form or enter another.

You entered an incorrect username or password

Sorry, you must be logged in to post a comment.

1 comment

by Newest
by Best by Newest by Oldest
1
Похвально однако якщо не підстава

"Знову жити без омежень". Не поспориш. Лиш б не вистава була як за аналізами в клініці агента КГБ Пальчевського. І нафіга Зеленському такі "друзі" ніяк не витямлю. Міг же ж бути нормальним... А в якості головнокомандувача "липецьку фабрику" у Криму слід забути і не платити ніяких комунальних. Від Порошенка фабрика за 200 млн доларів вимагали продати забути і правильно бо статус головнокомандувача вимагає. А тут квартирка у Криму, яку оплачує Зелнський компроматом вкинули на помсту за санкції проти Медведчука. Пояснюй тепер солдатам головнокомандувач чому вони жертвувати життям мають проти Росії поки ти зажав квартиру втартити в окупації і платиш споносруєш нехай і "5-тьма опійками" окупанта, та сам принцип і для саттутсу президента, якому і забезпечення і пільги і решту, ан відміну від звичайних громадян, яким може й варто там платити щоб продати і менше втратити, але не для президента жидитись. Вибачте за не по темі, не стримався на "головнокомандувача". Ми ж бляха не в американському кіно, а ерально умирають щодня українські солдати від росіян і гроби по Україні їдуть.

Вакцинувався показово масовою вакциною - це добре, тут однозначно. Хоч не Пфайзером разом з "ізраїльтянами" в Україні, який в американців з під носа не знати як увели євреї, хоч у США самим не вистачає.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: