fbpx
Сьогодні
Колонка 17:15 26 Сер 2021

Зарплати в Україні, Криму та ОРДЛО: хто кого?

Зарплати в Україні на 15% більші, ніж у Криму, та у 2,3 рази вищі, ніж в ОРДЛО, але так було не завжди впродовж останніх 7 років. Розбираємо, як змінювалися зарплати, ціни та пенсії.

English version here

Одними з найбільш розповсюджених аргументів на користь зміни статусу Криму та на підтримку сепаратистських рухів у східних областях України у 2014 р. було незадоволення існуючим соціально-економічним становищем. Люди прагнули більших зарплат та пенсій і менших цін на товари та послуги. На думку багатьох, саме Росія могла забезпечити процвітання Криму та Донбасу, на відміну від України, яка перебувала у глибокій економічній кризі. Та чи справдилися очікування населення Криму та ОРДЛО, які вже більше 7 років живуть відокремлено від решти України?

Для того, щоб відповісти на це запитання, ми вирішили порівняти ціни на основні споживчі товари, пенсії та зарплати в Україні, Криму та на території ОРДЛО за 2015 — 2021 рр. Ці показники було переведено у доларовий еквівалент, який визначався відповідно до офіційного курсу валют від НБУ / ЦБ РФ на 1 січня певного року. Уся отримана інформація про розмір середніх цін, зарплат або пенсій була взята з загальнодоступних джерел, наприклад, з публікацій Держстату, Росстату чи аналогічних установ у так званих "ДНР" та "ЛНР". 

Зарплати

У 2015 р. рівень середньої зарплати у Криму був у 2,5 разів вищий за український (приблизно 400 дол. проти 160 дол.). Але завдяки здійсненню численних економічних та політичних реформ в Україні, процесу тіснішої інтеграції з ЄС, а також впровадженню країнами Заходу санкцій проти Росії, ситуація почала змінюватися. Вже у 2021 р. середня зарплата в Україні перевищила середню зарплату у Криму, склавши приблизно 490 дол. США проти 420 дол. на території півострова. У відсотковому відношенні зростання середньої зарплати в доларовому еквіваленті в Україні у 2015-2021 рр. склало близько 210%, тоді як у Криму — всього 5%. Цей факт свідчить про те, що через міжнародну ізоляцію та західні санкції, Росія опинилася в стані економічної стагнації та застою.

Якщо ж порівнювати зарплати в Україні та на територіях, підконтрольних "ДНР" і "ЛНР", то протягом 2015-2021 рр. в Україні цей показник стабільно був вищий, ніж на території ОРДЛО. Найменшою різниця у середніх зарплатах була у 2015 р., коли Україна переживала одну з найбільших економічних криз у своїй історії. Тоді середня зарплата на територіях, підконтрольних Києву, була на 10% вище, ніж у "ДНР", та на 25% вище, ніж в "ЛНР". Станом на 2021 р. рівень середніх зарплат в ОРДЛО склав близько 210 дол., тоді як в Україні — 490 дол., тобто на 130% вище. Таким чином проживання в ОРДЛО, попри решту факторів, означає ще й приречення на бідність.

Зарплати в Україні, Криму та ОРДЛО

Ціни

Добробут населення у певному регіоні залежить не лише від рівня зарплат, а й від рівня цін, який визначає, скільки благ може придбати певна людина. І Україна, і Росія (а разом з тим і ОРДЛО) за останні 7 років пережили значну інфляцію цін на основні категорії споживчих товарів. Тим не менш, всі ці роки ціни на продукти харчування в Україні були стабільно нижчими, ніж у Криму. У 2017 р. продукти в Україні були у середньому на 40% дешевші, ніж на території півострова. Станом на 2021 р. рівень цін на споживчі товари в Україні приблизно на 15% менший, ніж у Криму. У контексті порівняння цін в Україні та в ОРДЛО, можна зазначити, що ціни на продукти харчування на територіях, підконтрольних Києву, у 2021 р. є на 20% вищими, ніж на територіях, підконтрольних "ДНР" та "ЛНР", що пояснюється значно меншою купівельною спроможністю населення "республік".

Зарплати в Україні, Криму та ОРДЛО

Пенсії

Пенсійне забезпечення є єдиним аспектом порівняння соціально-економічних реалій в Україні, Криму та ОРДЛО, у якому ситуація "по той бік кордону" виглядає трохи краще, ніж в Україні. Приблизно так само, як і з зарплатами, у 2015 р. розмір середньої пенсії у Криму був у 2,5 рази вищий, ніж в Україні (приблизно 198 дол. проти 70 дол.). Але так само, як і з зарплатами, за минулі 7 років ситуація доволі активно змінювалася. За цей час пенсії в Україні у доларовому еквіваленті зросли приблизно на 70%, у той час як у Криму зменшилися на 5%, що відбулося внаслідок змін курсів валют, інфляції тощо. На сьогодні середня пенсія в Україні (біля 125 дол. США) все ще менша, ніж у Криму (біля 189 дол. США). Рівень середньої пенсії в Україні завжди був вищим, ніж на території ОРДЛО, станом на 2021 р. це співвідношення складає приблизно 10%.

Варто зазначити те, що для України характерний більший розрив між мінімальною та середньою пенсіями, ніж у Росії та ОРДЛО. Тому, наприклад, останні два роки рівень мінімальної пенсії в ОРДЛО є дещо вищим, ніж в Україні (максимальна різниця склала 15 дол. США), але рівень середньої пенсії стабільно залишається меншим. При цьому, попри відставання у зарплатах, рівень пенсійного забезпечення у Криму та ОРДЛО приблизно дорівнює чи є вищими за аналогічний рівень в Україні. Це свідчить про прагнення влади в Росії та "ДНР" і "ЛНР" гарантувати прихильність своїх виборців похилого віку за рахунок загального економічного зростання, тобто фактично, за рахунок молоді та активного працездатного покоління.

То що врешті маємо?

Порівняння середніх зарплат, цін та пенсій в Україні, Криму та ОРДЛО наводить нас на два головних висновки. Перший полягає у тому, що Україна попри війну з Росією та окупацію 7% своєї території, демонструє непогані показники соціально-економічного розвитку. І хоча як з боку проросійських політиків в Україні, так і з боку російських пропагандистів у Москві, лунали тези про тотальне зубожіння й бідність України, наша держава має кращу (або відносно схожу) ситуацію, ніж у Криму, який вважається своєрідною "російською перлиною", та набагато кращу ситуацію, ніж в ОРДЛО. Другий висновок свідчить про те, що міжнародний тиск, санкції та євроінтеграція працюють на користь України. Динаміка змін у зарплатах, цінах і пенсіях показує, що "російський світ" перебуває у глибокій стагнації, у той час як Україна доволі активно розвивається. При цьому варто пам'ятати, що життя в Україні означає значно кращу ситуацію з дотриманням прав та свобод людини, більшу суспільну терпимість та демократичну політичну систему, тоді як життя в Росії означає перебування у значно більш авторитарній та централізованій політичній системі, яка з кожним роком все більше нагадує радянські реалії 1970-х рр., а головні суспільні цінності якої стають дедалі більш консервативними та шовіністичними.

1
7692

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: