fbpx
Сьогодні
Колонка 17:26 27 Чер 2023

Досвід вимушеного переміщення: реалії втрати дому і шляхи підтримки

За даними ООН, зараз у світі близько 110 мільйонів вимушених переселенців — людей, які змушені були тікати від війн, конфліктів, насильства, переслідувань та порушень прав людини. 

Повномасштабне вторгнення 2022 року в Україні призвело до внутрішнього переміщення 8 мільйонів людей і ще понад 6 мільйонів українських біженців було зареєстровано за кордоном. 

Досвід евакуації — завжди важкий досвід. Вимушено покинути рідний дім, рятуватися та рятувати близьких в умовах небезпеки — це змінює людину назавжди. Втрата минулого життя та необхідність швидко адаптуватися на новому місці, перебуваючи в хронічному стресі, вимагає від людини максимум фізичних та емоційних ресурсів. 

Дуже важливо, щоб на цьому етапі виживання була допомога від інших людей – фізична, фінансова, емоційна, щоб згодом з'явилася можливість не тільки виживати, а і якісно жити. 

Українці — народ сердечний і готовий допомагати, але це важливо робити з урахуванням потреб саме того, хто потребує. Не зі свого розуміння, що необхідно людині, яка втратила своє майно та звичний спосіб життя, а дізнавшись безпосередньо від неї самої. Так не будуть марнуватися зусилля, а допомога буде ефективною та своєчасною.

"Людина має знати, що існує єдиний механізм, є база, людині передзвонюють, питають про потреби, говорять куди і коли прийти, де стати на облік. Це має бути з боку міської чи обласної військової адміністрації", — пояснює представник приймаючої громади для дослідження "Практики взаємовідносин, конфлікти та тригерні теми серед українських ВПО та приймаючих громад".

Війна зачепила абсолютно різних людей — з різним соціальним статусом, фінансовими можливостями, звичками та традиціями. І всіх перемішала. Тепер поруч можуть опинитися люди, які сильно відрізняються укладом життя та способами справлятися з негараздами. 

Коли людина евакуюється, вона втрачає не тільки рідний дім, вона втрачає важливий соціальний капітал — своє оточення: друзів, знайомих, однокласників та одногрупників, приятелів, просто сусідів. І треба починати все знову. Так, з кимось залишиться теплий зв'язок онлайн, але він не здатен цілком замінити звичного спілкування і задовольнити всі потреби в контактах. 

Більшість біженців переживають самотність. "Я як вирваний з корінням" — найчастіша метафора, яку можна почути від тих, хто вимушено переїхав. Будувати нові стосунки, перебуваючи в стресі — не проста задача. Тому добре, коли створені можливості для спілкування та спільної діяльності, де можна переключитися, знайти нових знайомих та однодумців, тих, з ким можна піти на каву, концерт чи прогулянку.

"Необхідне розуміння травм — як побудований наш мозок, як людина реагує на травму після обстрілів, що потрібен час, щоб прийти до себе, певні кроки. Коли почали з Маріуполя приїздили люди, для них було окреме місце на 2–3 місяці, працювали психотерапевти і психологи. Розуміння травматизації, яку отримують всі, і волонтери, і переселенці, і всі українці. Має бути гігієна травми війни", — вважають у приймаючих громадах. 

Тим, кому довелося поїхати за кордон, випав нелегкий досвід адаптації в зовсім іншому мовному та культурному середовищі. Це вимагає великої гнучкості, вміння будувати контакти, швидко навчатися та знаходити своє місце в незнайомому оточенні. 

Ще один виклик, з яким зіштовхнулася велика кількість українців, — це підтримка партнерських відносин на відстані. Місяцями будується інше життя: в інших умовах, з іншим складом сім'ї, з іншим розподілом обов'язків та прийняттям рішень. Люди віддаляються один від одного, кожен з партнерів звикає жити окремо і треба докладати зусиль для підтримки зв'язку. На фоні десятків нових повсякденних задач, браку ресурсів та відсутності звичних способів підтримки це дійсно складно. І кожна сім'я шукає своє рішення.

Доволі складним моментом у випадку евакуації є те, що людина втрачає можливість керувати своїм життям, втрачає вибір де спати, що їсти, що вдягати, з ким жити в одному просторі, де і як працювати, не може самостійно себе забезпечити. Доросла людина зазвичай звикла обирати та впливати, тож переживати вимушену безпорадність дуже складно. Тут важливо сфокусуватися на тому, на що вже зараз можемо впливати, і поступово відновлювати власну зону контролю.

У випадках, коли дорослим доводиться знову мешкати зі своїми батьками чи батьками партнерки/партнера, загострюються сімейні конфлікти, пов'язані з власними кордонами та вихованням дітей. І це справжнє випробування для всієї сім'ї — знайти порозуміння та мирне співіснування.

Такі екстремальні події як вимушений переїзд спонукають людину подивитися дуже чесно на себе та своє життя, свої здібності та навички, надбання та стосунки. І часто це призводить до екзистенційної кризи, де треба переосмислити образ себе, змінити самосприйняття та жити по-новому.

І це не тільки про те, чого людині бракує. Часто в екстремальних подіях розкриваються здібності, про які людина не знала і не думала, що на таке здатна. І тоді теж відбувається криза особистості, де людина має опанувати проявлені якості та таланти. 

Безумовно, евакуація – психотравмуюча подія. І кожен біженець переживає її по-своєму. Хтось буде переживати її на самоті, хтось буде безліч разів переказувати події іншим людям, щоб цей важкий досвід нарешті вписався в повість життя людини і знайшов там своє місце (і це абсолютно нормально та природно), хтось звернеться за психологічною допомогою до спеціаліста, щоб позбутися важких наслідків, швидше та легше перетравити складний досвід, віднайти в ньому точки власної сили та рухатися далі. 

"Надзвичайно важливо зараз покращувати порозуміння між тими, хто приїжджає і тими, хто приймає. Потрібно організовувати діалогові майданчики, програми, проєкти, до яких могли б бути залучені ці групи осіб. Понад 65% людей, яких ми опитували, казали, що вважають основною причиною конфліктів саме стрес і психологічні травми.

Навіть якщо пережитий стрес не є першопричиною конфліктних ситуацій, він може значно посилити їхній розвиток і видимість, а відтак збільшити й негативний вплив на клімат у суспільстві. Надзвичайно важливо надавати людям психологічну допомогу, щоб звернутись до спеціалістів могла кожна людина, яка відчуває у цьому потребу. Це не має бути соромно", — каже Наталя Проскуренко, координаторка напрямку з соціальної згуртованості та порозуміння БФ "Право на захист".
Ми не обирали такий досвід, але нам його довелося пройти. Тому варто використати його якнайкраще. Ті, хто повернеться з інших країн чи регіонів України, зможуть привезти на свою рідну землю ті найкращі традиції та правила, що побачили в інших, які посилять нас та виведуть на новий рівень життя. А ті, хто оберуть залишитися жити в інших країнах, можуть стати тим золотим насінням нашої мови та культури, що буде проростати та прославляти Україну по всьому світу. 

___________________________________________________________________

Посилання на дослідження, що провели Благодійний фонд «Право на захист» та агенція Info Sapiens: https://www.sapiens.com.ua/publications/socpol-research/255/R2P_Research_full_report_UKR.pdf 

В ньому проаналізовані різновиди конфліктів і тригерних тем в Українському суспільстві. Фокус-групи складались із внутрішньо переміщених осіб, представників приймаючих громад і репатріантів. Усього було проведено понад 1200 інтерв'ю. 

280

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: