fbpx
Сьогодні
Колонка 10:35 17 Лис 2024

Всесвітній день памʼяті жертв ДТП: які кроки допоможуть зменшити смертність на дорогах України?

Україна має один із найвищих рівнів смертності внаслідок ДТП у Європі — до 10 українців щоденно гинуть внаслідок дорожніх аварій. Чи замислювалися ви над тим, що кожна цифра в статистиці дорожньо-транспортних пригод — це чиясь розбита доля, життя, що обірвалось за мить? Я ніколи не ставилася до цього настільки серйозно, навіть, коли була активною водійкою, аж доки не стала мамою. 

ДТП — це найбільша причина смертності серед дітей і молоді віком від 5 до 29 років. Кожен з нас є учасником дорожнього руху, і кожен може стати свідком, жертвою або навіть причиною трагедії. Однак смертям і травмам на дорогах можна запобігти, забезпечивши відповідальність усіх учасників руху та впровадивши ефективні заходи безпеки.

Віднедавна я почала працювати у сфері безпеки дорожнього руху та зрозуміла, що в Україні є значний потенціал для вдосконалення, використовуючи системні перевірені підходи. Кожне життя має значення, особливо у часи повномасштабної війни, коли суспільство зазнає щоденних втрат. Порівнювати смерті на війні й на дорогах недоречно, проте саме тому необхідно докладати максимум зусиль, щоб запобігти трагедіям, яких не мало б статися.

17 листопада, у Всесвітній день пам'яті жертв ДТП, я хочу вшанувати пам'ять загиблих, підтримати тих, хто постраждав, і нагадати про важливість дій, які здатні зберегти життя та запобігти важким травмам у майбутньому.

Основна причина аварій — перевищення швидкості

За даними Національної поліції України, у 2023 році аварії на дорогах забрали життя понад 3 тисяч українців, а ще близько 30 тисяч отримали травми. Ситуація погіршується: лише за перші 10 місяців 2024 року сталося понад 21 тисяча ДТП із постраждалими — це майже на 10% більше, ніж торік. У цих аваріях загинули 2 541 людина, а майже 27 тисяч отримали травми. І ця тенденція, на жаль, лише погіршується. 

Значна частина смертельних ДТП стаються через перевищення швидкості. Так, у 2023 році це стало причиною загибелі 1716 людей, тобто понад половини всіх жертв аварій. Наразі українські закони дозволяють перевищувати швидкість на 20 км/год без штрафів. Ця толерантність створює ілюзію, що можна трохи перевищувати швидкість, через що стає важче дотримуватися безпечного ліміту. Наразі Центр демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) активно працює над законодавчою ініціативою, яка передбачає зменшення порогу нештрафованого перевищення швидкості до 10 км/год. Цей крок зможе суттєво покращити ситуацію на українських дорогах — дослідження підтверджують, що зниження середньої швидкості безпосередньо зменшує рівень аварій та смертей.

Мотоциклісти — найбільш вразлива категорія учасників руху

Коли мова йде про безпеку на дорогах, особливу увагу слід приділяти найбільш вразливим категоріям учасників руху. Серед них — мотоциклісти, для яких ризик загинути в ДТП у 26% вищий, ніж для інших водіїв. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, водії дво- та триколісних механізованих транспортних засобів (мотоциклів та мопедів) складають 30% від загальної кількості загиблих у ДТП. Ця цифра є суттєвою і продовжує зростати

Після початку повномасштабного вторгнення можна спостерігати збільшення кількості мотоциклів і мопедів на дорогах України, особливо у великих містах. Це співпадає з глобальною тенденцією зростання популярності механізованого двоколісного транспорту. Економічна ефективність такого виду транспорту на фоні зростання цін на паливо, зручність пересування на зруйнованих дорогах, маневреність у міських заторах і під час повітряних тривог  та підвищений попит на кур'єрські послуги — все це, ймовірно, сприяє такому зростанню. А зі збільшенням кількості мотоциклістів на дорогах зростають і ризики, а отже, потреба в захисті стає ще більш актуальною.

Основною причиною смертності та серйозних травм серед водіїв і пасажирів дво- та триколісних механізованих транспортних засобів є травми голови. Як вирішується ця проблема? За правилами дорожнього руху водії та пасажири мотоциклів і мопедів повинні їздити в застебнутих шоломах, і поліція контролює дотримання цих норм. Однак, попри це, чіткі національні стандарти, що регулюють якість і безпеку мотошоломів, досі відсутні. Шоломи, що не відповідають міжнародним стандартам, створюють хибне відчуття захищеності та не гарантують належного рівня безпеки. Як результат, ймовірність серйозних травм або летальних випадків серед мотоциклістів внаслідок ДТП значно зростає.

Всесвітній день памʼяті жертв ДТП

Європейський досвід: сертифіковані мотошоломи рятують життя

Існує просте й ефективне рішення, яке допоможе зберегти життя на дорогах та виконати євроінтеграційні зобов'язання України. І це — гармонізація українських стандартів безпеки з європейськими.

Мотошоломи, сертифіковані за міжнародними стандартами, знижують ризик смертності серед мотоциклістів більш ніж у 6 разів і зменшують ймовірність черепно-мозкових травм до 74%. Такі шоломи виготовляються з міцних матеріалів, здатних витримувати серйозні удари, та мають надійну систему кріплення, яка гарантує максимальний захист голови.

Підкреслю: гармонізація стандартів безпеки на дорогах України з європейськими — це одна з вимог Угоди про асоціацію з ЄС. Впровадження європейських регламентів, зокрема UNECE 22.06, дозволить чітко встановити вимоги до якості мотошоломів, наблизить Україну до міжнародного рівня безпеки та допоможе зберегти сотні життів щороку. В Україні функціонує Національний орган стандартизації — ДП "УкрНДНЦ", який має всі можливості для впровадження подібних стандартів, використовуючи міжнародно визнані процедури.

Що може зробити кожен із нас?

Безпека на дорогах — це відповідальність кожного з нас. Важливо щодня робити вибір на користь безпеки — дотримуватись правил дорожнього руху, зокрема, швидкісних обмежень, носити якісні шоломи та інше захисне спорядження, користуватися пасками безпеки та поважати одне одного на дорозі. А ще — підтримувати ініціативи, спрямовані на покращення безпеки дорожнього руху, адже суспільний запит на зміни здатен вплинути на ситуацію.

Нам потрібно більше ніж просто закони — кожен українець має змінити свою свідомість й усвідомити власну відповідальність. Лише разом ми зможемо зробити українські дороги безпечнішими!

1008

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: