fbpx
Сьогодні
зМІСТОвий перехід 11:31 26 Тра 2019

Вічне місто

Урбан-тезаурус, або ворожіння на словниковій гущині

Фото unsplash.com

Бути вічним містом собі присвоїв Рим. Варто сказати "вічне місто" і асоціативно підтягується образ цього міста. Та чи тільки Риму бути містом, що є вічним? Таку характеристику він отримав завдяки поету Тібулу, що надихнувся правлінням Октавіана Августа, який, подейкують, непогано вчинив з руїнами, відновивши та реконструювавши міські споруди Риму. Власне, гарний приклад сучасним очільникам міст. Завдяки поетичній ремарці Тібула фраза про вічне місто вкоренилася в мистецтво, літературу, політику. Спробуй-но тепер її відтягти від Риму і застосувати просто до Міста як до суспільного феномену. І я спробую.

ВІЧНЕ МІСТО

Як на мене, таким містом можна назвати всі міста, які зуміли увічнити в собі минуле, і сталося це так, що воно не вбиває майбутнє. Це міста, де могутність та культурна велич вимірюються одночасним співіснуванням епох. Це міста не обов'язково тисячолітньої історії і давніші за неї. Вічним містам може бути трохи більше за сто років, а то й менше. Але це міста, що вловили час. У вічних містах немає переобтяження минулим, спадок є і не тяжіє над майбутнім.

Вічне місто – це не простір законсервованого часу. У вічному місті майбутнє проглядається за кожним тисячолітнім камінцем чи столітньою гілочкою. Простір вічного міста дихає часом. Час є його атмосферою, без якої простір став би тривалим, але не вічним.

Вічні міста – нові міста. Звучить антиномічно. І саме в цьому вони вічні. Це міста інновацій і змін, міста життя і плину. У вічних містах не лячно, адже немає страху втрати, але є бажання передавати досвід, знання, вміння, ідеї, думки, навички, враження, стиль, почуття, силу. І вони творять, конструюють та підтримують для цього не просто прагнення, але інфраструктуру та людей.

Вічні міста бувають вкрай різноманітними. Наприклад, вічні міста сили та амбіцій, вічні міста руїни і пам'яті, вічні міста спокою і тиші… Вічність, мабуть, і є основою стратегії міста, якщо воно прагне бути, а не проіснувати "від і до" за часом, визначеним документом під назвою "Стратегія міста на … роки".

17825

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: