fbpx
Сьогодні
Спецпроект 12:46 17 Лют 2019

Урбан-тезаурус: міський активізм

Продовжуємо серію “Ворожіння на словниковій гущині”

Фото memegene.net

Коли не сидиться на місці, кортить змінювати світ навколо, – кажуть, що то «шило в одному місці» заважає спокою тіла і його тягне змінити не тільки власну позу, але й простір навколо тієї пози. Якщо таке відчуття формалізувати в серйозне поняття, говорять про активну життєву позицію – таку собі систему «особистих цінностей людини, яка спонукає її до позитивної, морально впевненої, соціально-орієнтованої активної діяльності», стверджуючи, що вона є запорукою життєвого успіху. Цікаво, а чи є запорукою успішності суспільства таке явище як «активізм» – масовий рух людей з активною життєвою позицією? Отой «-ізм», що творить не тільки саме слово, але й позначає явище, яке останнім часом на слові у багатьох спостерігачів за соціальними змінами. Була собі активність, але стала вона активізмом. Зрозуміло, що якщо цей активізм проявляє себе в міському просторі і тематично розгортається навколо нього, то він автоматично стає міським.

Міський активізм – явище самоорганізації мешканців міста. І не просто самоорганізації, а громадянської, адже я бачу тут чіткий силует «громадянськості» з обрисами права, усвідомлення, статусу і волі. І він не політичний, адже не містить прямих зазіхань на перерозподіл влади. Стимулом до його розгортання є незручність положення чи відчуттів людини в місті, власне дискомфорт. Маючи іманентні риси активної життєвої позиції, поодинокі мешканці міста емерджентно, а потім оформлено збурюють своєю рухливістю міські системи: від комунальних до культурних. Міський активізм ніколи не організований «зверху», за вказівкою влади, він низовий, така собі народна ініціатива. І тут пригадується відомий вислів щодо революції і шансів міста на кардинальні зміни: «Лишень тоді, коли "низи" не хочуть старого і коли "верхи" не можуть по-старому, лишень тоді революція здатна перемогти». Виходить, що революційні трансформації в місті здатні стати успішними, якщо сформується міський активізм, який за своєю суттю є низовими ініціативами, й недарма його метафорично називають рухом «коренів трави» (grassroots).

Міський активізм є досить потужним важелем механізму міських змін і розвитку простору міста в усіх його вимірах: фізичному, соціальному, і навіть біологічному (якщо згадати теорії щодо Homo Urbanus і порівняння з травою). Також варто розуміти, що міський активізм є інвестуванням особистого часу і сил містян з активною життєвою позицією в соціальний капітал міста. При чому це ефект зі зворотною дією: потім цей капітал повертається до самих містян, стаючи їхнім особистим культурним (дивідендами стають зв'язки, контакти, комфорт та зручність, справедливість і довіра).

Масштаб міського активізму різниться від мінімальних зусиль з облаштування незначної частини міського простору або організації невеличкого дійства, що має на меті привернути увагу до певної теми чи проблеми, й до макромасштабу – створення стратегії міста та її імплементації в буденний плин життя і бренд міста. Концентрується міський активізм навколо широкого кола проблем чи тем — це може бути питання благоустрою, забезпечення правопорядку, це можуть бути протести проти дій, які йдуть всупереч очікувань громади, або акції за збереження історичної спадщини чи проведення заходів дозвілля з метою знайомства і згуртування мешканців навколишніх територій (домів, дворів, мікрорайонів, вулиць).

Міський активізм може виражатися в діяльності міських божевільних, але не кожен міський божевільний є міським активістом. Серед міських активістів чимало «урбанавтів», тоді як «урбаноїди» спостерігають за діями перших і підтримуватимуть їх в разі співпадіння виборюваних цінностей і форми означеного результату. Міський активізм від поодиноких осіб можливий, але ефективніший в груповому форматі – в спільноті однодумців або мрійників.

2737

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: