fbpx
Сьогодні
Спецпроект 14:42 11 Лют 2019

Тезаурус: Урбаністика, урбанізм, урбаніст та інші морфеми

Продовжуємо серію “Ворожіння на словниковій гущині”

Розмов на різноманітну тематику, в яких вживаються слова з часточкою «урбан» поволі стає все більше і вони стають все поширенішими. Що ж поробиш, справді урбанізація не тільки помітна, але й відчутна. Періодично виникають рухи з закличною ідеєю «все зрозуміло, але хотілося б уточнити!», а в поле з'ясувань потрапляють ключові слова розмов про місто. Множина їхніх визначень в словниках різних наук не рятує, а формулювання від гуру чи мастодонтів урбаністики (або як кажуть Urban studies, – щоб взяти ширший контекст) є настільки авторськими, чим власне і приваблюють, особливо якщо читач є палким прихильником думок та ідей відповідних класиків жанру.

Якось я перед собою поставила завдання розібратися в тих базових словах, що походять від кореня «урбан» й вирізняються морфемами (суфіксами, префіксами та закінченнями). А суфікси – то дуже точна і значуща(!) частинка слова (так в його визначенні філологи кажуть), адже вони словотвірну функцію здійснюють. Тож суфікс в купі з коренем є смислонатякаючою змістовною єдністю, яку я собі й поставила за мету схопити, зрозуміти і спробувати визначити.

То що ж нам ті морфеми говорять, якщо вони причеплені до кореневого «урбан»? І як ми маємо ці слова, сформовані морфемами змісту, вживати? Отже,

Урбан-істика, -ізм, -іст, -ізація та інші морфеми

Урбанізм

(суфікс -ізм –> ідейна течія, напрям думки, стилю, характеру дій; властивість, схильність, стан, пов'язані з тим, що назване мотивуючим іменем)

Система ідей, поглядів, цінностей, практик свідомого та несвідомого вироблення стилю/способу життя в урбанізованому середовищі/просторі та слідування йому.

У відповідності до ідеології урбанізм характеризують сталим, прагматичним, хіпстерським, новим, тактичним, феміністичним і т.д., і т.ін.

Урбаніст

(суфікс -іст –> схожий на щось; такий, що володіє чимось у значній кількості; такий, що має схильність до певної дії)

Суб'єкт міста, який з містом взаємодіє, прагне впливати, працює з міським простором на рівні теорії та практики.

В залежності від практик та прихильності до течії урбанізму урбаністи бувають професійні, медійні, наївні/профанні/самодіяльні, активні (урбан-активісти), ліберальні, консервативні і т.д., і т.ін.

SIC!!! На відміну від містобудівного архітектора, за визначення якого не берусь, але ідея відмінності наступна: архітектори створюють, матеріалізують, технологізують, втілюють урбаністичне середовище в його об'єктах та інфраструктурі, а урбаністи, як правило, ні.

Урбаністика = Urban Study

(суфікси -іст ; -к –> утворює слово, що несе значення відповідності предмету, дії чи результату)

Напрям/течія інтелектуальної та практичної діяльності в межах урбанізму.

У відповідності до наукового аспекту формується як дисциплінарна, так і міждисциплінарна: соціологічна урбаністика, антропологічна, філософська, управлінська і т.ін.

Урбанізація

(якась похідна мішанина від суфіксів -ізм та -іст, що створили морфему -нізація)

Процес, явище перетворення простору (від фізичного до соціального) або його окремих компонентів/частин на урбаністичний.

Урбаністичний = Урбаністський

(суфікс -іст + прикметникове закінчення)

Якісна характеристика явищ, об'єктів, суб'єктів та їхньої поведінки, що детермінована урбанізацією.

5330

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: