Зупинити проблему, а не лікувати наслідки: як Програма стерилізації від Happy Paw рятує тисячі пухнастих життів
Лякаєтесь зграй безпритульних собак, які вільно пересуваються вашим містом? Переживаєте за подряпину від безхатнього котика, який може бути хворим на сказ? Не можете зі спокійним серцем заходити у соцмережі, адже дуже переймаєтеся за тисячі тваринок, які втратили свої домівки через війну і тепер вимушені виживати на вулиці? Для кожної із цих проблем є спільне рішення.

Єдиний гуманний спосіб вплинути на проблему безпритульних тварин, зменшити популяцію вуличних котів і собак та підвищити якість їхнього життя — проведення програм масової стерилізації як безхатніх тварин у великих або прифронтових населених пунктах країни, так і домашніх — у селах і селищах.
Стерилізація — це метод, який давно і успішно працює в усьому світі.
Наприклад, у 2020 році уряд королівства Бутан запустив Національну прискорену програму управління популяцією собак і контролю над сказом (NADPM&RCP) гуманними методами. Станом на 2009 рік в країні налічувалось 150 000 безхатніх собак і була критична проблема із поширенням сказу. Тому за роки активної роботи програми більшість бродячих собак у країні були стерилізовані та вакциновані. Таким чином у 2023 році Бутан став першою країною у світі, яка розв'язала локальну проблему безпритульних собак та розповсюдження сказу гуманними методами. Ціль Бутану до 2030 року — повна ліквідація сказу та ефективний контроль популяції бездомних тварин.
Водночас у США щороку мільйони собак та котів потрапляють до притулків, приблизно половина з них знаходить нових господарів, тоді як інша частина підлягає евтаназії. Залежно від штату діють закони обов'язкової стерилізації тварин перед адопцією, а для власників існує штрафна система за утримання нестерилізованих кота чи собаки.
Однією з успішних історій стало впровадження програми контролю популяції тварин (Animal Population Control Program, APCP) у США. APCP надає фінансову підтримку ваучерами на стерилізацію та вакцинацію домашніх улюбленців для власників з малозабезпечених категорій населення або тим, які беруть тварин із муніципальних притулків. Фінансування програми забезпечується за рахунок податку на утримання тварин, причому власники стерилізованих тварин сплачують значно менший податок.
Результати впровадження APCP виявилися вражаючими: кількість евтаназій у муніципальних притулках скоротилася на 50%. У 2007 році Департамент сільського господарства, натхненний успіхом програми, схвалив розширення ініціативи на диких кішок через Програму стерилізації диких кішок (Feral Cat Program).
А як це працює в Україні?
На жаль, приклад Бутану та США не є релевантним для України — гуманне регулювання популяції безпритульних тварин зараз не на часі для держави, адже усі сили направлені на відбиття російської загрози. Через це безпритульних тварин стає все більше і кільце страждань хвостатих замикається. Щоби не допустити екологічної катастрофи волонтери, притулки і благодійні організації намагаються залучити кошти на програми стерилізації самотужки, але стерилізація не є пріоритетом для донорів, як, наприклад, забезпечення харчування чи евакуація і прилаштування тварин.
Саме тому з 2022 року благодійний фонд Happy Paw запровадив Програму безкоштовної стерилізації безпритульних тварин у шелтерах, а також бродячих вуличних тварин — за стратегією "відлов–стерилізація–повернення на колишнє місце проживання" з вакцинацією від сказу.
За цей час фонду вдалось прооперувати і вакцинувати понад 41 000 котів та собак у населених пунктах і притулках по всій Україні.
Розповідаємо кілька історій про те, як реалізується цей проєкт і як небайдужі українці рятують та оперують хвостиків в різних куточках нашої країни.
Очаків, Миколаївщина
Волонтерка Олена корінна мешканка Очакова, але з початком повномасштабного вторгнення була змушена виїхати за місто у сільську місцевість. Вона вже давно рятує тварин, а також весь 2024 рік допомагала фонду Happy Paw організовувати програму стерилізації в місті — записувала тварин волонтерів, фіксувала і передавала звіти.
Ще до повномасштабного вторгнення в Очакові була погана ситуація з безпритульними тваринами, а з 2022 року додалась нова велика хвиля покинутих домашніх улюбленців. Багато власників старшого віку відпускають тварин на самовигул чи покидають із надією, що кіт чи пес не пропаде серед людей та знайде собі поживу у місті.
Ворог перебуває від міста усього за 4 км, на Кінбурнській косі, яка раніше була заповідною зоною із унікальним біотопом, а зараз є зоною бойових дій. Звідти з моря на Очаків артилерія долітає за лічені секунди. Офіційна статистика стверджує, що половина мешканців міста виїхала, але Олена вважає, що можна говорити навіть про 75%. Ті хто залишився намагаються не ночувати у місті, а приїжджають лише у справах вдень, а на ніч повертаються у навколишні села.
Щойно починається обстріл і чути виходи снарядів, як безхатні собаки перші ховаються в укриття та бліндажі до військових.
Своїми силами волонтери можуть стерилізувати одиниці тварин. Після запуску програми стерилізації стало відчутно легше, особливо у теплий сезон. Раніше місто потопало у цуценятах-кошенятах, а зараз, за словами Олени, таких ситуацій стало менше. За 2024 рік Happy Paw стерилізували в Очакові 864 тварини. За цей час команда Олени зловила бродячих тварин із точок їх годування та скупчення, потім потроху перейшла на тварин, якими опікуються старші люди та не мають ресурсів прооперувати їх самостійно.
У травні 2024 року приміщення, в якому місцеві ветеринари працювали за проєктом стерилізації від фонду, потрапило під обстріл і було повністю знищено прямим влучанням. На щастя, це трапилось о 6 ранку і там не було ні людей, ні тварин. Але весь запас інструментів та ліків ветеринара був знищений.

Веткабінет в Очакові, зруйнований ворожим прильотом. Фото: архів фонду Happy Paw
Костянтинівка, Донеччина
У Костянтинівц Олена везе сніданок для собак — кашу та гарячу воду, а заодно показує цих тварин для відлову виїзній команді ветеринарів. Це вже 6 місія у Костянтинівку, яку організували Happy Paw. За цей час вдалось щепити від сказу та прооперувати 1422 тварини. Волонтери переживають, що це може бути остання місія, бо фронт наближається дуже близько до Костянтинівки і обстріли щодня руйнують будинки та життя людей.

Відлов тварин під час виїзної стерилізаційної місії на Донеччині. Фото: архів фонду Happy Paw
Ветеринари відловлюють асоціальних і бродячих тварин на базарах, у полях, на закинутих і знищених війною підприємствах, забирають за адресами волонтерів. Багатьох тварин доводиться діставати "з нутрощів" покинутих і розбомблених хат. На жаль, собаки обирають такі залишки будівель для прихистку та народжують там цуценят. Така історія собачки Бєлки, яку разом із цуценятами вдалось евакуювати у полтавський притулок.
У цій місії також вдалось прооперувати і полікувати багатьох тварин, якими опікуються військові. А пес, якого воїни прихистили на блокпості, навіть знайшов родину.

Цуценята Бєлки, до та після евакуації. Фото: архів фонду Happy Paw
Великий Листвен, Чернігівщина
Ще одна зона, де стабільно критична ситуація з безпритульними тваринами — прифронтова Чернігівщина. Туди виїзні стерилізаційні місії Happy Paw організовує з 2024 року і за цей час вже стерилізовано 1038 бродячих тварин. Проте кількість безхатніх котів і собак постійно збільшується.
Місцева волонтерка Тетяна, яка допомагає в забезпеченні логістики стерилізаційних місій, розповідає, що найбільші популяції безпритульних тварин у селах, які були в окупації. У них майже не залишається місцевих жителів, натомість покинутих котів і собак дуже багато.
Більш ніж 20 тварин знайшли прихисток вдома у жительки села Великий Листвен, яке 40 днів було в окупації ворога. Усі ці коти і собаки були покинуті власниками й прийшли до жінки самі, у пошуку їжі та прихистку. Через те, що доступу до ветеринарних послуг у селі немає, жінка звернулася по допомогу до волонтерів. У березні, у рамках стерилізаційної місії, ветеринари прямо в будинку прооперували тварин і таким чином поліпшили їхній добробут і зберегли фізичні та матеріальні ресурси жінки-опікунки. Але, на жаль, таких історій все ще багато.

Жителька с. Великий Листвен з котами. Фото: архів фонду Happy Paw
Яке рішення?
Масові програми стерилізації тварин працюють на боротьбу з причинами проблеми, а не тільки з наслідками. Але секрет ефективного впливу на проблему появи безпритульних тварин — перш за все у системній співпраці держави, громад, волонтерів та благодійних організацій.
Якщо ви переймаєтеся долею безхатніх котів і собак, вам боляче дивитися на ту велику кількість тварин, що опинилися на вулиці, приречені на страждання, то найкращою допомогою для них буде стерилізація і підтримка вже існуючих дієвих програм. https://happypaw.ua/ua/contribution
Реклама