Сталий розвиток vs тютюнова індустрія: чи стане Україна плантацією для тютюнових корпорацій?
Тютюнова промисловість завдає значної шкоди довкіллю і здоров'ю людей: від етапу вирощування, споживання тютюну і до утилізації недопалків та упаковки. Водночас, деякі пропозиції українських політиків керуються короткостроковими комерційними інтересами, ставлячи під загрозу сталий розвиток економіки та людського капіталу України.
Законодавчі ініціативи щодо стимулювання вирощування тютюну в Україні
З огляду на економічну недоцільність, в Україні вирощування тютюну для промислової переробки практично відсутнє. Тютюн вирощують в теплих і вологих регіонах, які мають достатню кількість дешевої робочої сили, зокрема в Китаї, Індії, Бразилії.
Водночас Голова парламентської більшості Давид Арахамія зареєстрував у Верховній Раді України законопроєкт №12251, спрямований на стимулювання вирощування тютюну в Україні шляхом встановлення квот на використання вітчизняної сировини для виробництва тютюнових виробів.
Користуючись цією нагодою, група депутатів, включно із Мар'яном Заблоцьким, який пов'язаний з організацією, яка отримувала фінансування від тютюнового гіганта "Філіп Морріс", внесли альтернативний законопроєкт №12251-1 з положеннями, що також просувають інтереси тютюнової індустрії.
Тож давайте розглянемо, які наслідки може мати відновлення масштабного вирощування тютюну в Україні для суспільства, економіки та довкілля.
Як тютюн перешкоджає досягненню Цілей сталого розвитку:
Цілі сталого розвитку (ЦСР) – це глобальний план дій ООН, який об'єднує 17 цілей, спрямованих на подолання бідності, боротьбу з нерівністю, захист планети, зменшення смертності та забезпечення міцного здоров'я та благополуччя. Однак, реалізація ЦСР стикається з численними викликами, одним з яких є вплив тютюнової промисловості.
1. Всупереч міжнародним зобов'язанням України
Стимулювання вирощування тютюну прямо суперечить міжнародним зобов'язанням України відповідно до Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ), що також спрямована на досягнення задекларованих Цілей сталого розвитку, а саме:
- статті 4 щодо сприяння відмові від вирощування тютюну;
- статті 17, що закликає до розвитку альтернативних економічно стійких методів ведення господарства, які повністю замінять вирощування тютюну, зменшуючи економічний внесок цієї галузі;
- статті 18, яка зобов'язує держави забезпечувати належний захист довкілля та здоров'я людей, внаслідок провадження діяльності пов'язаної з вирощуванням тютюну та виробництвом тютюнових виробів.
2. Загроза життю і здоров'ю
Вживання тютюну не лише вбиває мільйони людей щороку, але й завдає непоправної шкоди здоров'ю тих, хто його вирощує. Тільки в Україні від хвороб спричинених вживанням тютюну щороку помирає понад 100 000 людей.
Вирощування тютюну потребує значної кількості ручної праці низької кваліфікації. Кожен четвертий фермер у світі, який вирощує тютюн, страждає від хвороби "зеленого тютюну" – нікотинового отруєння, що викликається нікотином, який всмоктується через шкіру під час роботи з тютюновим листям. Крім того, працівники часто переносять шкідливі речовини додому на своєму тілі, одязі чи взутті, що призводить до вторинного шкідливого впливу на їхні сім'ї, особливо на дітей, які у деяких випадках також залучаються до обробки тютюнових полів як члени сімей.
3. Вплив на довкілля
Вирощування тютюну є однією з причин деградації сільськогосподарських земель та забруднення довкілля, а крім цього вирубки лісів для плантацій. Цей процес супроводжується використанням токсичних хімікатів, які проникають у ґрунти, воду та повітря, завдаючи шкоди екосистемам і здоров'ю людей. Особливу небезпеку становлять пестициди, якими обробляють тютюнові рослини.
Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, тютюнова індустрія щороку завдає непоправної шкоди природі, знищуючи близько 600 мільйонів дерев, займаючи та виснажуючи понад 200 000 гектарів родючих земель і споживаючи колосальну кількість води – близько 22 мільярдів тонн.
4. Збитки для економіки
Вирощування тютюну – це марнування цінних сільськогосподарських земель, які зараз використовуються для вирощування рослин, з яких виробляють продукти харчування або промисловості, що має вищий економічний потенціал та є невідʼємною частиною продовольчої безпеки країни.
Вирощування тютюну часто призводить до експлуатації та порушення прав людини, що також змушує дрібних фермерів опинитися в повній залежності від великих тютюнових корпорацій.
Розширення посівів тютюну матиме наслідком те, що обмежені людські та природні ресурси будуть витрачені на шкідливе виробництво, що суперечить заявам уряду про важливість збереження робочої сили та залучення кваліфікованих кадрів.
Україна минулого чи майбутнього?
Тютюнова індустрія використовує наведені законопроєкти як інструмент для просування своїх комерційних інтересів, що може призвести до розвороту України від ефективних економічних напрямів на користь секторів, характерних для країн з низьким рівнем доходів населення.
Таким чином, стимулювання вирощування тютюну є неприпустимим і неефективним рішенням, яке суперечить інтересам здоров'я населення, довкілля, сталого економічного розвитку та міжнародним зобов'язанням України.