fbpx
Сьогодні
зМІСТОвий перехід 12:53 30 Кві 2019

Повільне місто

Урбан-тезаурус, або ворожіння на словниковій гущині

Ілюстрація: Andrew Lyons

Швидкий час! Неймовірні темпи життя! Роздратування, якщо Інтернет-сторінка повільно завантажується, коли автобус їде зі швидкістю 45 км на годину, коли черга просувається ледь-ледь, коли людина говорить більше хвилини, коли очікуєш, коли дієш, коли слухаєш, коли дивишся… Чому так несправедливо принизили повільний розум, розмірене життя і своєчасний ефект? Зрештою, в нинішній час пропаганди швидкості і розгону для рівноваги Всесвіту «виникли» люди, для яких час цінний не в його швидкості, а навпаки, в можливості помічати його рух, відчувати зміни. А потім «постали» і міста, як простори життя таких людей, де ціна часу не в його швидкості, а навпаки, в його повільному русі.

Повільні міста – це міста зі свідомо вповільненим темпоритмом життя, мешканці якого сповідують філософію насолоди життям в місті. Повільне місто – це місто, в якому міське життя смакується, а не просто спо(про)живається. Така метафора невипадкова, адже ідеолог повільного життя – італієць Карло Петріні – загітувавши суспільний рух повільності, логіку прихопив від вміння вкушати їжу з насолодою від густативних відчуттів, а не нашвидкуруч, аби вгамувати голод, не помітивши нюансів смаку. Тож від руху повільної їжі – Slow Food (не здивуюся, якщо в їстівних містах її сповідують 🙂 ), до руху Cittaslow ідеологічного гуртування містян, які визначили для себе якість міського життя в можливості його відчувати, супротив раціональному, прагматичному споживанню. В їхніх ціннісних критеріях задоволення цінується понад прибутковість, людина цікавіша за її роботу, а неквапливість приємніша за метушню. Повільні міста сповідують принципи якості життя в місті, серед яких прагнення до захисту оточуючого середовища, створення умов для здорового способу життя, протистояння ідеології глобалізації та усереднення і пропагують вони культурне різноманіття та унікальність кожного міста.

Ідея повільного міста не про ситуації, коли блискавична реакція важлива і корисна, це про життя в цілому. Повільність тут не ситуативна – вона схована в мудрості життя як цінності. Міське життя повільного простору – це вміле оперування суспільними та особистими цінностями.

Коли сперечаються в пошуках ідеальної моделі міста для людей, я завжди згадую про повільні міста. Особливо актуальними вони стають саме зараз, коли ідеологія і реальність швидкостей заполонила собою чимало суспільних процесів і особистих життєвих траєкторій. Якщо глянути на образи міст майбутнього – там почасти дуже мало повільності. А варто зупинятися і бачити життя, місто, людей. Адже відомо, що неймовірна швидкість робить кольори беззмістовно білесо-мутними. Нехай не суцільно все місто уповільниться (мегаполіси такими бути не здатні), але гарні міста варті облаштування просторів вповільнення – громадських, публічних, спільних, відкритих, та й приватних теж (інтроверти навзаєм заслуговують зон комфорту).

Якщо немає змоги масштабно розбудувати навколо себе простір повільності, то найпростіше почати – це поринути у власний мозок й зручно розташуватися в звивинах особистого повільного мислення. Як орієнтиром можна скористатися текстом Даніеля Канемана «Мислення швидке і повільне». Він там непогано презентує розмальовку нашого думкування. В базових тонах психологічного портретування він змальовує наш мозок, який здатен мислити на двох швидкостях: швидкій і повільній. Перша – автоматична, швидкісна, реактивна і миттєва; друга – вдумлива, зусильна і складна. У повільної системи козир – самоконтроль. Перша – гідна радше для виживання; друга ж – для життя. Обидві важливі. Та важливішим є пріоритет, який ми надаємо цим системам мислення в різних життєвих ситуаціях. А перед тим можна зорієнтуватися, почитавши ще один текст, правда, від іншого автора – Карла Оноре, – про те, як давати відповідь виклику культу швидкості («In Praise Of Slow. How A Worldwide Movement Is Challenging The Cult Of Speed»). 

2093

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: