fbpx
Сьогодні
Колонка 12:50 02 Вер 2021

Кільця на дорозі: плюси, мінуси, рішення

English version here

Загалом, кругові перехрестя — це добре, але є нюанси. Найбільше кілець у світі знаходиться у Великій Британії та Франції — країнах, де безпека дорожнього руху — одна з найвищих у світі, і кільця є одним із дієвих чинників цю безпеку підвищити. На відміну від технологічних рішень, таких як світлофори та камери — фізична інфраструктура запобігає порушенням, принаймні найбільш небезпечним. Кругові перехрестя, наприклад, виключають лобові та швидкісні бокові зіткнення.

Кільця на дорозі

"Голландське перехрестя" у Кембриджі, Велика Британія. Фото з сайту bbc.com

Розберемося, що ж таке "коло" і які вони бувають. Найбільш широкий термін англійською — це circular intersection, сюди потрапляє все, що включає кругову траєкторію руху. Але не всяке circular intersection є тим круговим перехрестям, яке справді підвищує безпеку руху. Прикладами кілець, які не є такими "рятівниками", є кільця у Києві та інших українських містах, спроектовані переважно у 80-х (Колібріс на Борщагівці, кола на Оболоні та інші). Радіуси цих кіл, а особливо заїзди на них, дозволяють "пролітати" ці розв'язки не лише з дозволеною у місті швидкістю 50 км/год, а й значно швидше. Тому деякі з них є справді аварійними. У Великій Британії, наприклад, такі розв'язки припинили будувати ще у 60-х. 

У чому ж різниця? 

Нас цікавить те, що в англомовній літературі зветься "roundabout". В Україні в нещодавно оновленому ГБН "Транспортні розв'язки в одному рівні" передбачено малі та міні-кільця, які загалом відповідають терміну "roundabout". Класичний "раундебаут" передбачає в'їзд на перехрестя з обов'язковою зміною траєкторії руху (в українських нормах написано — з поворотом близько 90 градусів) та пріоритетом руху по колу. Таким чином, водій мимоволі змушений скинути швидкість при потраплянні сюди.

Найбільш "колова наука" розвинена саме у Британії — навіть є громадська організація "Товариство Сприяння Кільцям". У цій країні кола бувають різних конфігурацій, включаючи кратні, де в межах одного більшого кільця влаштовано кілька менших.

Кільця на дорозі

"Кратне кільце" у Свіндоні, Велика Британія. Фото з сайту reddit.com

Отже, які плюси у кіл малого радіусу та міні-кілець:

  • Вони зменшують кількість ДТП (до 40%) за рахунок збільшення уваги водія на під'їзді і фізичного унеможливлення грубих порушень (таких як проїзд на червоне світло); існує навіть такий термін — "forgiving environment" ("середовище, що пробачає").
  • Зменшення кількості травм у ДТП (до 80%) за рахунок зменшення швидкості та виключення найбільш небезпечних зіткнень — лобових та швидкісних бокових. Від цих типів зіткнень, наприклад, світлофори не рятують — у них потрапляють ті, хто хоче встигнути проскочити, але не встигає — тобто свідомі порушники. На колі ця проблема вирішується автоматично, і навіть водії-порушники не становлять уже смертельної небезпеки.
  • У багатьох випадках зменшують час у дорозі: так, водій зменшує швидкість перед колом — але при цьому не стоїть довго на світлофорі, а часом може взагалі проїхати перехрестя без зупинки; особливо в непікові години, коли трафік не надто великий.
  • Вони дешевші в обслуговуванні (так, світлофори споживають енергію і часом потребують втручань).
  • Є й несподіваний наслідок для екології: клумба в центрі кільця покращує естетичне сприйняття вулиці, сприяє озелененню і допомагає вижити в місті рідкісним рослинам і комахам, оскільки це таке місце серед великого міста, де не буває людей і тварин.
Кільця на дорозі

"Кратне кільце" у Гемел Гемпстеді, Велика Британія. Фото з сайту reddit.com

А чи є недоліки?

Головним недоліком є небезпека для незахищених учасників руху — пішоходів та велосипедистів. Виявляється, "класичні" кільця концентрують увагу водія на інших автомобілях, а візуально менші учасники руху випадають з поля зору. Так, швидкості при цьому менші — тому шанси, що все минеться, високі, але зіткнення навіть на 30 км/год є небезпечним. Цю проблему можна вирішити у деяких випадках: наприклад, облаштуванням "голландських перехресть" для велосипедистів та пішоходів.

Іншою проблемою є рівнозначність вулиць, що входять на перехрестя — оскільки пріоритет мають водії, що вже знаходяться на колі, то всі в'їзди автоматично є другорядними. Це може призводити до нерівномірних заторів на в'їздах. Уявімо, що на одній вулиці в черзі перед кругом стоїть дві автівки, а на другій — двадцять. При цьому перше авто в кожній з черг має однаковий шанс потрапити на перехрестя, що зумовлює накопичення трафіку на більш жвавих дорогах перед "колами" у пікові періоди. Як наслідок — неможливо регулювати рух, наприклад встановивши нерівномірні проміжки для різних вулиць світлофором. Особливо це актуально для місцин, де підряд може бути кілька таких "кіл", і трафік у деяких випадках без жодного контролю накопичується лавиною, і зникає можливість щось із цим зробити. Рішенням може бути встановлення світлофорів на в'їзді на кола, але це значно ускладнює організацію руху.

Тобто боротися з цими недоліками можна, хоча все ж бувають ситуації, коли оптимального рішення немає. Тому кола — дуже корисний і доволі універсальний інструмент, але все ж таки також має межі застосування.

Кільця на дорозі

Класичне британське коло у Оксфорді, Велика Британія. Для водіїв, що звикли до такого типу організації руху, навіть таке рішення у фарбі з невеликим підвищенням є очевидним. Фото: Богдан Лепявко

Підіб'ємо підсумки. Не кожен рух по колу є безпечним круговим перехрестям. Це важливо розуміти і при плануванні, і при подальшій експлуатації, і при зборі та аналізі даних. Кола малого радіусу або міні-кільця — це перехрестя з обов'язковою зміною траєкторії на в'їзді і пріоритетом тих, хто рухається по колу. Це дуже добре рішення для швидкого зниження рівня смертності на дорогах, тому США та багато європейських країн переймають досвід Британії та Франції і зараз дуже активно їх будують (більше інформації про політики щодо кілець, англ.). 

На мою думку, Україна також має якнайшвидше переймати такий досвід. Щоб уникнути негативних ефектів і зекономити на переплануванні через десятиліття, слід одразу передбачати інфраструктуру для велосипедистів та пішоходів, включити острівці безпеки та відокремлену велоінфраструктуру, особливо на перехрестях зі значним трафіком. В Україні малі кола почали облаштовувати лише кілька років тому, і тому справді є велика потреба у напрацюванні таких практик. 

Принагідно пропонуємо вже зараз підтримати проєкт створення трьох "раундебаутів"-кіл малого радіусу в Києві в межах кампанії Громадського бюджету міста: https://gb.kyivcity.gov.ua/projects/18/1428

Це справді важлива компонента для безпеки руху, яка чомусь до цього року ігнорувалася у столиці.

2632

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: