Ймовірно, пік епідемії коронавірусу в Україні ми вже пережили. Ще взимку

Отже 7 травня 2020 року, 57 день карантину. Яка стадія розвитку пандемії Covid-19 в нашій країні? Чи не пройдено «пік» захворюваності ще в січні-лютому 2020-го, на що недвозначно вказують нові статистичні дані?
Неформальний обмін думками з приводу: «А чи знаєш ти хворого на коронавірус?», найчастіше призводить до двох варіантів відповідей: 1) «Не знаю таких» або 2) «Дуже схожа хвороба, в тому числі із запаленням легенів, була у знайомих після Нового року».
Можливо, якби не ЗМІ, то наша країна взагалі б не помітила епідемії (пандемії)?
І в цьому немає нічого дивного: в Україні, за даними Державної служби статистики України, на початку 2020 року проживало 41,5 мільйона людей, з них Covid-19 станом на 6 травня лабораторно виявлений у 13 691 громадян – це всього лише 0,03 % населення.
І ці цифри непорівнянні з поширеністю «звичайних» сезонних вірусних інфекцій. Так, з 30 вересня 2019 по 12 квітня 2020 року, за даними Державної установи «Центр громадського здоров'я МОЗ України», на грип і ГРВІ (гострі респіраторні вірусні інфекції) перехворіло 12,3% населення України, з них госпіталізовано 153 566, – і ця величезна кількість людей не тільки «чхала і кашляла», а й потребувала спеціалізованої медичної допомоги.
І ось, нарешті, ми дочекалися публікації даних від Державних службі статистики України «Кількість померлих за окремими причинами смерті в січні-лютому 2020 року». Згідно з ними, за січень і лютий 2020-го пневмонія і грип забрали життя 1 326 українців (нагадаємо, тільки в січні 2020-го зафіксована 621 смерть з цих же причин). Отже, виходить, що епідемія грипу і ГРВІ продовжилася і в лютому. І частина цих смертей «на совісті» коронавірусу, адже Covid-19, умовно, теж можна віднести до ГРВІ.
На жаль, у нас поки немає даних за березень 2020-го. І знову-таки кидається в очі разюча невідповідність даних Державної служби статистики України та ДУ «Центр громадського здоров'я МОЗ України». Останні приведені в таблиці:
Кількість летальних випадків внаслідок грипу, підтверджених лабораторним тестом (ПЛР):
Державна служби статистики України повідомляє про 705 випадках смерті від грипу і пневмонії в лютому 2020-го, а ДУ «Центр громадського здоров'я МОЗ України» – про 34!
Від чого ж тоді насправді померла решта 671 громадян України в лютому 2020 року?
Відповідь на це питання може дати тільки лабораторне тестування методом ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції), але, як показали останні тижні пандемії в Україні, Кабінет Міністрів, Міністерство охорони здоров'я не збирається проводити широкомасштабне тестування населення.
Однак тільки одержавши релевантні дані, ми змогли б отримати об'єктивну відповідь і на друге дуже важливе питання: чи не час згортати (пом'якшувати) карантинні заходи в Україні?
P.S. За даними МОЗ, станом на ранок 7 травня коронавірус забрав життя 340 жителів України.
Андрій Роханський, лікар, кандидат медичних наук
Навряд це був пік поширення коронавірусу. Не думаю що ми особливі на Європейському континенті. Хоча хворі на коронавірус у лютому цілком могли бути. Але одиниці. У минулому році, мабуть, стільки ж від грипу померло у лютому. Зараз летальних більше і вмирають лікарі, хворіють перші особи країн і телезірки які не хворіли при звичайних грипах і тим більше не вмирали від нього так багато.