fbpx
Сьогодні
Колонка 16:12 28 Жов 2024

Підвищити акциз на тютюн — захистити дітей та молодь від залежності

Станом на 2017 рік в Україні кожна пʼята дитина віком 13-15 років вживала електронні сигарети, 15% вживали тютюнові вироби. Наразі ми очікуємо свіжої статистики ВООЗ про поширеність вживання тютюну та нікотину серед дітей. Водночас  бачимо наслідки попередніх років: 30% молодих українців віком 18-29 років вживають тютюнові та нікотинові вироби. Тобто діти, які почали курити у віці 13-15 років, стали постійними курцями, залежними від нікотину.

Це вкотре свідчить про те, що тютюнова індустрія полює на дітей. Підлітки є найбільш вразливими як психологічно, так і фізично, тому легко потрапляють на гачок тютюнових компаній, які вміло маскують його привабливими картинками, смако-ароматичними добавками, оманливою інформацією про "меншу шкоду".

Я, як мама 5-річного хлопчика, щодня думаю про те, як мені захистити свою дитину від такого приваблення, оскільки сьогодні шансів у дитини не спробувати курити майже не лишається. І очікую від держави, що вона буде ефективно діяти в цьому напрямку.

Батьки за гармонізоване підвищення акцизного податку на тютюнові вироби!

Підвищення або введення акцизного податку є ефективним інструментом задля зменшення вживання шкідливої продукції. І це стосується не лише тютюну та алкоголю: багато країн світу впроваджують акцизний податок на солодкі напої, солодощі, жирну їжу, солоні закуски. І це дійсно працює: населення менше споживає такі вироби, а виробники пропонують натомість здоровішу продукцію.

Україна ще не вийшла на такий рівень, адже у нас навіть акциз на тютюн, який вважають наймасовішим вбивцею 21 століття, є одним з найменших у Європі. Середній акциз на тютюнові вироби в країнах ЄС складає 177 євро на 1000 штук, тоді як в Україні — лише 56,5 євро.

Наразі парламент розглядає підвищення акцизів: законопроєкт №11090 пропонує план підвищення акцизної ставки на сигарети та сигарили до 90 євро на 1000 шт. до 2028 року, а на тютюнові вироби для нагрівання (ТВЕН) (iqos, glo, ploom) — лише до 72 євро. Таким чином держава пропонує податкову пільгу розміром 20% тютюновим компаніям. Головний гравець на ринку ТВЕН — це компанія Philip Morris International, яка між іншим є найбільшим платником податків у росії серед міжнародних компаній та визнаним спонсором війни проти України.

Зазначу, що наразі тютюнові компанії найбільше просувають сигарети для нагрівання, позиціонуючи їх як "менш шкідливу", "сучасну" продукцію. Тож така податкова пільга для ТВЕН — це зелене світло тютюновій індустрії для залучення дітей та молоді до куріння! Вже сьогодні 36% молодих курців віком 18-29 років вживають саме сигарети для нагрівання, і ця динаміка зростає.

Окрім того, щоб акцизи були ефективними для захисту дітей від куріння, їхнє підвищення має бути значним та динамічним.

Урядова пропозиція передбачає, що у 2025 році підвищення акцизу відбудеться на 42% для сигарет та сигарил, а для ТВЕН на 28%. Але у 2026 році акциз на сигарети зросте на лише на 5%, а на ТВЕН на мізерні 0,6%. За даними Віденського інституту міжнародних економічних досліджень, така модель призведе до відновлення зростання епідемії вживання тютюну та нікотину після 2026 року.

А що з електронними сигаретами?

Ще однією проблемою, яка неабияк турбує батьків, є масове вживання дітьми електронних сигарет (їх називають електронками, вейпами, одноразками). 34 країни світу заборонили продаж електронних сигарет, серед яких Норвегія, Таїланд, Сінгапур, Туреччина, Мексика. Низка країн на шляху до заборони одноразових електронних сигарет, серед них Франція та Велика Британія,

Звіт ВООЗ про глобальну тютюнову епідемію, 2023

Скриншот зі Звіту ВООЗ про глобальну тютюнову епідемію, 2023

В Україні наразі заборонені лише ароматизовані рідини для електронних сигарет. Проте тютюнова індустрія знаходить способи обійти ці обмеження, наприклад, шляхом продажу наборів для змішування рідин.

Більшість країн Європейського союзу стягують акцизний податок з рідин до електронних сигарет. Середній акциз серед 16 країн ЄС сягає 169 євро на літр, тоді як в Україні — лише 67 євро на літр. Проте з 1 січня 2023 року і до кінця воєнного стану ставку встановили на рівні 225 євро за літр.

У законопроєкті №11090 уряд не пропонує підвищувати акциз на рідини до електронних сигарет взагалі, тоді як такий крок є вкрай необхідним задля зменшення доступності цієї наркотичної продукції для дітей після закінчення воєнного стану. Оптимальний крок в цьому напрямку — лишити на постійно акциз на рівні 225 євро за літр та перевести оподаткування в євро, як пропонує законопроєкт №11090 для тютюнових виробів.

Звичайно, найкращим рішенням для України буде заборона електронних сигарет взагалі, оскільки це непотрібний шкідливий продукт, який споживають переважно діти та молодь, стаючи залежними від нікотину. Окрім того, ринок електронних сигарет та рідин до них вкрай важко контролювати, оскільки представлено безліч продуктів та зʼявляються все нові і нові, якість яких є сумнівною. 

Як батьки, ми повинні забезпечити дітям здорове майбутнє. Підвищення акцизу на тютюнові та нікотинові вироби є найбільш ефективним способом захистити вразливі категорії населення від епідемії вживання тютюну та нікотину, до того ж вигідним для держави і найменш шкідливими для економіки. Тютюновий — це не той бізнес, який потрібно захищати, а якраз навпаки — захищати потрібно від нього.

385

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: