fbpx
Сьогодні
Колонка 09:51 26 Лют 2021

Дитяча онкологія: боятися не можна запобігти

English version here

Фото Getty Images

У лютому в усьому світі особливу увагу приділяють проблемам онко: 4 лютого відзначають Всесвітній день боротьби з раком, 15 лютого – Міжнародний день онкохворої дитини. За даними Національного канцер-реєстру, на сьогоднішній день в Україні налічується близько 6500 дітей з онкологічними захворюваннями. А щорічно діагностують понад 1000 нових випадків раку у дітей віком до 14 років, це 10-12 хворих на 100 000 дитячого населення.

Найчастіше в українських дітей виявляють рак наступних типів:

 • лейкози та лімфоми – 31-45%
 • злоякісні новоутворення головного мозку – 17-19%
 • нефробластома – 14-15%

Давайте розберемося, які основні причини захворюваності, і головне – як виявити їх заздалегідь, щоб вберегти дітей від тяжких захворювань та їх наслідків.

Що може стати причиною рака у дітей?

За словами Андрія Безносенка головного лікаря Національного інституту раку, запобігти онкології у дітей неможливо, адже немає чітких факторів ризику, виключивши які, можна оминути хворобу. Єдині заходи – вчасно проходити обстеження, здавати аналізи, звертати увагу на можливі симптоми, а також виключати ті фактори ризику, яких дійсно можна уникнути.

Незважаючи на численні дослідження, причини розвитку більшості видів раку у дітей досі невідомі. Рак у дорослої людини може бути наслідком його способу життя: харчування, умов праці тощо. Ще ряд випадків – невдалий збіг обставин. Дитячі ж пухлини – це в основному те, що попередити найскладніше, визначити причину дитячого раку практично неможливо. Є тільки невелика кількість онкозахворювань у дітей, викликаних зовнішніми факторами.

Щодо генетичних причин онкозахворювань, є тільки декілька факторів, на які можна вплинути. Але тут складніше, адже щоб наших дітей уберегти від важкої спадковості, нам самим з дитинства потрібно готувати свій організм, оберігаючи його від різних факторів ризику розвитку злоякісних новоутворень.

Без паніки, але з обережністю: на що звертати увагу

Найголовніше, що потрібно пам'ятати батькам про дитячий рак – це не смертельний вирок, а виліковна в сучасних умовах хвороба. Досвід європейських країн показує, що 75-80% дітей з діагнозом злоякісних пухлин і лейкозів мають шанси повноцінно вилікуватися.

Рак на ранніх стадіях, як у дітей, так і дорослих, на жаль, не має специфічних ознак. Однак, починаючи з перших місяців життя дитини, на розвиток злоякісних новоутворень можуть вказувати наступні зміни:

 • різке зниження апетиту і маси тіла;
 • підвищена стомлюваність; 
 • апатія, перепади настрою;
 • сильний біль у різних ділянках голови, в грудній клітці, кістках, суглобах, животі;
 • поява будь-яких ущільнень («шишок») на тілі дитини;
 • лихоманка без ознак інфекційної патології;
 • схильність до кровотеч, поява синців без зовнішніх причин;
 • блідість шкірних покривів, анемія;
 • зміни і погіршення ходи, рівноваги чи мовлення, затримка психофізичного розвитку.

У дітей, яким поставлений діагноз «онко», зазвичай одночасно спостерігається безліч різноманітних комбінацій симптомів. Тому при виявленні у дитини 2-х або більше з вищезазначених скарг, необхідно, не втрачаючи дорогоцінного часу, звернутися до педіатра. Є ще види раку, які можна виявити випадково: ретинобластому, наприклад, батьки можуть побачити, сфотографувавши дитину зі спалахом. Якщо на фотографії в оці у дитини проявляється плямочка білувато-жовтого кольору – потрібно обов'язково пройти обстеження. Ретинобластома – це рідкісна злоякісна пухлина, що виникає в сітківці ока. Цей вид раку найчастіше зустрічається у дітей. 

онкологія дитяча

Фото Shutterstock

«Ні!» – самолікуванню 

У нашій ментальності поширена проблема – самостійне встановлення діагнозів. Статті, колонки, замітки від фахівців робляться не для того, щоб люди намагалися лікуватися вдома, або ставали «експертами в медицині». Це все лише невеликий відсоток інформації, який покликаний привертати увагу громадськості на проблему. Слідкуйте за поведінкою дитини і змінами в його організмі, і в разі будь-яких підозр, відразу ж направляйте дитину до відповідного фахівця.

Важливо проходити регулярне обстеження (так званий check-up). Це комплексна діагностика (огляди, аналізи, УЗД та ін.) дітей, що дозволяє контролювати стан здоров'я і коригувати виникнення можливих проблем. Зараз це чи не єдиний спосіб вчасно виявити наявність раку у дитини і своєчасно розпочати лікування. Тільки лікар може правильно визначити причини певних симптомів і, за необхідності, направити до вузькопрофільних спеціалістів.

Якщо все ж діагноз, де брати гроші на лікування

Для когось боротьба з раком обійдеться в кілька десятків тисяч гривень, для когось – в сотні тисяч доларів. Звичайно, з держбюджету на лікування онкохворих дітей виділяються кошти, адже лікування маленьких пацієнтів за законом безкоштовно, але на практиці так не завжди виходить. Виділеного бюджету, зазвичай, недостатньо для забезпечення всіх лікувальних процедур і перевірок. І якщо пацієнт хоче, наприклад, кращі медикаменти, то доведеться купувати їх самостійно. Як показує практика, батьки таких дітей просто не в змозі потягнути дороге лікування, тому за допомогою звертаються до небайдужих.

В Україні сьогодні активно працює декілька фондів – вони займаються збором коштів на лікування онкохворих дітей. Цей варіант набагато більш обнадійливий, ніж самостійні збори. Хворих – тисячі, допомога потрібна всім, тому люди все менше реагують на прохання про допомогу від незнайомих їм людей. Найвідоміші фонди мають певний авторитет, перевіряють дійсність діагнозів у дітей, співпрацюють з перевіреними медиками, проводять регулярні збори. Крім фінансової, вони надають і психологічну допомогу маленьким пацієнтам та їх батькам.

Крім зборів коштів через фонди, лікування від онкології здешевлює страхування. В Україні така опція діє з 2019-го року: пацієнти щорічно вносять суму, яка залежить від віку, стану здоров'я та ряду інших факторів, а при настанні страхового випадку, поліс покриває всі витрати на лікування, враховуючи медикаменти, в Україні і в зарубіжних клініках.

2312

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: