fbpx
Сьогодні
Колонка 12:00 07 Тра 2020

П'ять тез про "палочну систему" від МВС

Ні, це не будуть тези наукової доповіді. Я поділюся, скоріше, певними згадками, які можуть послужити історичними ілюстраціями до питання про "скасування пресловутих показників" у роботі міліції/поліції.

Днями в соціальних мережах, а потім і в деяких ЗМІ з'явилося відео, на якому начальник слідчого управління ГУНП у Харківській області Сергій Чиж докоряє очільнику Слобідського відділу поліції м. Харкова Сергію Торопову невиконанням плану з розкриття кримінальних проваджень. 

Натомість, Торопов обурюється завищеними вимогами до його підрозділу: "Не може ж райвідділ постійно в критичній напрузі працювати. Це завищений план у порівнянні з іншими райвідділами нашої категорії".

У відповідь глава слідчого управління заявляє, що його співрозмовник помиляється, і вимагає "нормально себе вести". "Ви говорите, достатня кількість кримінальних проваджень? Ми обов'язково це перевіримо, раз ви так вважаєте. Ми тоді розберемося і поставимо чітку оцінку вашої управлінської діяльності", – обіцяє Сергій Чиж…

Даний скандал у черговий раз підняв гостру тему наявності у вітчизняних правоохоронців "палочної системи", коли їх роботу керівництво оцінює за кількістю "паличок", тобто показників розкритих кримінальних правопорушень. Те, що така система є хибною, призводить до фальсифікацій справ, вибивання показань із підозрюваних, та не має нічого спільного із справжньою боротьбою зі злочинністю, експерти в галузі права вже давно кричать в голос.

Проте їх не дуже чують. 

Дехто з журналістів закидає нинішньому керівництву МВС те, що, мовляв, обіцянкам про скасування "палочної системи" вже 5 років. А "віз і нині там".

Мушу зауважити, що історія ця є набагато давнішою. Згадаю з цього приводу ще кілька красномовних епізодів:

1. На початку 2008 року я, пройшовши конкурсний відбір, був призначений на посаду помічника міністра МВС (тоді в апараті міністерства створили управління моніторингу дотримання прав людини, до складу якого я і ввійшов) – в Харківській області. І от у червні того року (отже, фактично 12 років тому) у Харків на міліцейську колегію приїхав тодішній міністр Юрій Луценко. Змінивши у черговий раз очільника обласного управління, Юрій Віталійович виступав у властивій йому манері полум'яного оратора, критикуючи вади в роботі правоохоронців. Зокрема, він наголосив: "І ніяких "паличок"! Чуєте, забудьте про так звані "показники", ви маєте працювати не задля них, а для народу України!"

Я готовий був аплодувати міністрові стоячи, втім, численні полковники, що знаходилися зі мною поруч, мого ентузіазму не розділяли. "Чому?" – спитав я їх. "А тому, що такі обіцянки про скасування "показників" міністри дають вже багато років. Але по-інакшому оцінювати роботу міліції неможливо. Якщо приберуть "палички", правоохоронці взагалі працювати не будуть", – відповіли мені.

2. Того ж року. Засідання "главку" Харківської міліції проводить новий начальник, генерал-лейтенант Віктор Развадовський. Завзятий, енергійний, він проходиться по кожному керівнику структурного підрозділу, питаючи їх про проведену роботу. Досвідчені міліцейські офіцери, багато з яких неодноразово особисто брали бандитів, ледь не тремтять, коли називають їхні прізвища. Але один із полковників сидить зі мною поряд зі спокійним, як у сфінкса, лицем. 

Зацікавлений, запитую його, чому той не побоюється прочухану за низькі показники. І він пошепки повідомляє: "А в мого управління в цій царині торік були "нулі", й зараз так само: "палички" не знизилися. От очільнику кримінального розшуку не поталанило: в нього на кілька відсотків розкриття злочинів знизилося, тому матиме "на горіхи".

3. Минуло 2 роки. У 2010-му до влади в країні прийшов Янукович. Міністром МВС був призначений Анатолій Могильов. Прізвище цілком відповідало його справам: першим ділом він розігнав управління моніторингу дотримання прав людини. Кажуть, що при цьому він заявив: "Права людини в міліції не потрібні. А ці правозахисники нехай займаються моніторингом на громадських засадах" (що ми й зробили, заснувавши Асоціацію УМДПЛ, але це вже зовсім інша історія).

Нас, помічників міністра, попередили про звільнення, але ще 2 місяці ми допрацьовували. Прийшов я на чергову нараду Харківської обласної міліції, яку проводив новопризначений Михайло Мартинов (до того часу він, дослужившись до полковника, перебував на пенсії та був радником Добкіна). Доволі колоритна особа, яка використовувала у лексиконі слова на кшталт "діколон", "тубуретка" тощо. Незабаром, до речі, став генерал-майором міліції та кандидатом юридичних наук.

Так от, Мартинов, як людина прямолінійна, привселюдно оголосив: "Найголовніше в міліції – це вміння працювати зі статистикою! Зі статистикою кожен дурень може працювати. Я сам із статистикою працюю щодня".

4. Через кілька місяців мені пощастило побувати в Грузії. Низку правозахисників та правоохоронців з України запросили на міжнародну тренінгову програму, присвячену запобіганню торгівлі людьми.

Грузинські поліцейські ділилися власним досвідом, розповідали "секрети" професії, хвалилися, як їм вдалося звести нанівець організовану злочинність у цій сфері. Один молодий офіцер поліції, на мундирі якого висіла свіжа медаль, зазначив, що він працює в підрозділі, який бореться з незаконним людським трафіком, і в 2009 році їм вдалося знешкодити кілька угруповань, які промишляли сучасним рабовласництвом. Тому в 2010-му таких злочинів у республіці майже не зафіксовано, за що його, власне, підвищили по службі та відзначили.

"Капєць", – прокоментував почуте працівник відділу по боротьбі зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, одного з обласних управлінь міліції України. – "Аби в нас у цьому році було менше розкритих злочинів, ніж у попередньому, нас би за таке не нагородили, а розігнали!".

5. Сьогодення. У статті 11 Закону України "Про Національну поліцію" закарбовано: "Рівень довіри населення до поліції є основним критерієм оцінки ефективності діяльності органів і підрозділів поліції".

І все абсолютно правильно. Адже саме громадяни тільки й можуть виступати тим мірилом істини. Бо відверто розкажуть, чи реагують поліцейські на виклики та повідомлення про правопорушення, чи захищають їх працівники поліції (а не навпаки, "кришують" незаконну діяльність) і, найголовніше – чи почувають жителі себе безпечно в своїх громадах.

Здавалося б, здоровий глузд переміг "палочну систему". Так, здавалося… 

Бо якось мав нагоду побачити один із "керівних листів", отриманих поліцейськими зі столиці. У ньому йшлося: "Основним критерієм оцінки ефективності діяльності поліції є рівень довіри населення. Який виявляється через показники розкриття кримінальних правопорушень"

2171

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.

1 коментар

спочатку нові
за рейтингом спочатку нові за хронологією
1
Сеньйор Помідор

«Основним критерієм оцінки ефективності діяльності поліції є рівень довіри населення. Який виявляється через показники розкриття кримінальних правопорушень». Ті ж я йця, тільки в профіль!

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: