fbpx
Сьогодні
Блог 17:36 30 Гру 2018

Облаштування міста: новорічні парадокси

Нотатки міської мрійниці

Автор ілюстрації: Pascal Campion

Наприкінці року місто поринає в море нічних вогнів корпоративів, вечірок, домашніх посиденьок, безсонних ночей перед сесіями, зрештою реалізованих зустрічей та виконаних обіцянок… Містяни підсумовують, згадують яскраві моменти року, що йде, планують новий та з різною мірою відвертості бажають іншим якимось-то бути, щось-то мати, кудись-но відрядитись, щось відвідати, чогось досягти, отримати, утримати та нічого цінного не втратити. Загалом, облаштуватися як слід. Час міста переходить на фестивально-карнавальний темпоритм ходи…

В цьому світі коротких відстаней та розтяжних дистанцій, проте водночас – кричуще малого та ущільненого часу, в парадоксі відсутності вічності, в популяризованому мисленні на пришвидшення містяни хапають моменти сплесків надій та віри в те, що зміни, яких просто не уникнути, зобов'язані бути на краще. Так велить священнодійство магії новорічних днів. Погляд повсемісно чіпляють мерехтливі пайєтки, блискітки та спалахи мішури.

Ми живемо в епоху облаштованості та бездомності: ми влаштовуємо відносини та настій, розбудовуємо дома та забори, кубики пресу та враження. Будуємо та перебудовуємо на новий і старий лад. Але облаштовуючи свій світ, ми умудрились бути в ньому бездомними. Дім – це щось вічне… Навіть якщо він фізично зруйнований або просто належить чужим, але йому властиво бути в часі через рамки пам'яті.

Міста набули навичку втопати в безчассі чітко окресленого періоду новорічно-різдвяних свят. За наявності можливостей і технологій тривалості, збереження (ми знаємо як зберегти орган для пересадки, зерно для посадки через століття й воно проростає, слово на тисячоліття й його прочитають, звуки на віки і їх відтворять та почують), але ми не прагнемо хранити антропосферу – світ людей (ми викреслюємо імена, рушим камінь з висіченими на ньому відбитками історій людей, маніпулюємо відносинами, граємо в короткі ігри з розподіленням тимчасових ролей). І все це в ім'я енергоекономії сил, емоцій, часу. Відбути свята і знову до справ.

Ми граємо в розбудову розумних міст, конструюємо розумні телефони, вдосконалюємо розумні технології… й при цьому вислизає з розуміння той факт, що розум не схильний до довгочасності. Він потребує бистроти, реактивності, швидкості та ефективності. А саме мудрість, але не розум перетинає границі вічності. Мудрість неспішна, й не стільки прагне ефектів, скільки благості. Мудрість любить тишу та розміреність… Розум же ж крикливий, він просто зобов'язаний подавати гучний голос, аби його почули, а іноді це просто його спосіб бути. Інновації мусять бути кричущими… Так-так, – «Еврика!» – вигукнув Архімед з огляду на відкриття. Адже задачу вирішено.

Й ось у всій цій облаштованості, місто регулярно впадає в епоху множинної бездомності… Містяни втікають на курорти, летять до інших країн, по магазинах та бутіках, до кінотеатрів та на площі, в соціальні мережі, в салони та студії. Біжать від звичного простору до інших…, які ніколи не стануть домом, ані навіть укриттям, хіба що дахом над головою. Ці пристанища тимчасового перебування не зберігають вічність. Вони є тимчасовими причалами бездомності. Дім стає чимось фантасмагоричним, уявним… Його бажають в тостах та на листівках. Здавалося б, є усталені поняття «батьківський дім», «мій дім», «рідний дім». Й, так, вони все ще працюють. Але місто перестає бути домом… Його постійно облаштовують. Як гуртожиток. Тимчасове пристанище, в якому йде нескінченний сезонний ремонт. Не на віки, а за модою, за вимогою, за необхідності. Швиденько і симпатично, в яких-то спробах встигнути за коротке кар'єрне життя довжиною одного людського виміру, часу дії гранту або інвестиції… Міста лаштують та облаштовують. Як то облаштовується людина в готелі або на сидінні транзитного транспорту… З точки А в точку Б. Й на вихід. Зручно, комфортно, швидко.

З новим роком, містяни! Любіть, цінуйте свої міста й вони обов'язково відгукнуться взаємністю.

729

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: