fbpx
Сьогодні
22:03 03 Кві 2018

Нотатки міської мрійниці. Розумні та мудрі

Закон діалектики про взаємний перехід говорить про іманентний шанс речей змінюватись в їхніх кількісно-якісних параметрах. "Все плине, все змінюється" помітив свого часу Геракліт… Направду, двічі в один і той само потік не втрапиш, але ж можна спостерігати за потоками (і не тільки в сенсі пропливаючих повз тіл ворогів), й бачити чи відчувати зміни, бодай мріяти про них. Міста; вони як потоки. Плинні, змінюються. Іноді здається, що перетворень немає, проте вони є, хіба надто приховані і боязкі до публічної появи на очі. Та "всьому свій час", кажуть так мовив Соломон, перед мудрощами якого схиляють голови й досі. А чи можливі мудрі міста? Розумні вже є. Їх, навіть, рейтингують, зазначаючи кількісні та якісні показники переходу міст від стану до-розумності. Та чи всіляке розумне місто може стати мудрим, й чи потрібно проходити етап розумності, щоб стати мудрим? Якою є міра, щоб оцінити стрибок переходу?

За легендою поняття розумного міста ("smart city") народилося десь в 1997 році в контексті проведення Світового форуму розумних міст. Від початку 2000-х смарт-містами стали означати міські утворення, інфраструктура яких потужно послуговується новітніми інформаційно-комунікативними технологіями. Пізніше підключили до переліку обов'язкових складових ідеологію сталого розвитку та екологічної усвідомленості. Вийшло красиво, перспективно, надсучасно та технологічно. По-розумному. Ніби вся філософія притихла, а на арену вийшли прагматизм та раціональність…

Якось Річард Флоріда прогностично запевнив, що ми є свідками надчудесного переходу до економіки знань, в якій творчі компетентності та розум постають ключовими ресурсами збагачення і зростання, а креативний клас творитиме креативний світ економіки та споживання. Від чого життя стане комфортним та прогресивним… Некреативні індустрії збазуються й непомітно творитимуть свій конкурентний світ. Міста "згадають", що вони мають місця не тільки у фізико-географічному просторі, але й у символічних рейтингових просторах за показниками комфорту, відкритості, толерантності,  культурних локацій, безпеки та комфорту і зваблять тим ще більшу кількість шукачів успіху та омріяного стилю постмодернового життя.

Розумне місто твориться знаннями, вміннями, навичками і здатностями його мешканців та перебуванців в рамках прагматичної логіки та вивіреного аналізу вигод. Концентрація ресурсів, уважність та пильність є складниками формули успішності. Розум говіркий та галасливий. Завжди в тонусі. Та почасти розуму приходить втома і вигоряння. А отже, в нагоді стає потреба в перепочинку. Небезпечно для міста. Дискретність функціонування творить лакуни ніяк не креативної пустоти, скоріше гальмівної порожнечі.

Мудрість, на відміну від розуму – властивість вмілого, зважливого застосування всієї сукупності знань та інформації. Іноді на підсилення спрацьовує набутий попередньо в плині часу досвід. Мудрість тиха, негаласлива. Недарма ідеологію смарт-міст прагнуть підсилити тонкощами прикладної філософії повільності. Мудрість не терпить метушні.

Так, розумні міста багато знають, big data чи не їхня "релігія". Мудре ж місто знає потрібне, мислить своєчассям. Мудре місто не квапиться наздогнати, перегнати, бігти в масовці світових трендів. Воно спостерігає, вміло пропонуючи шанси та ідеї, схоплення та втілення яких лише здається "чистою філософією". Насправді, мудрість міста в його самості, ідентичній самодостатності і врівноваженості. Мудре місто не боїться спізнитись, адже вічність не запізнюється, вона завжди вчасна. Розум починається з судження, але мудрість, як помітив Сократ, починається з подиву. Розумне місто зручне, ефективне та конечне, але мудре – невичерпне та нескінченне.

Прямуючи у вічність, розумне місто – як швидкий і міцний Ахіл, але він ніколи не випередить мудру і повільну Черепаху…

35
1056

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: