fbpx
Сьогодні
Колонка 13:29 27 Лют 2019

Чи існує загроза малій приватизації?

Минулого року запустився процес малої приватизації через «ProZorro Продажі», який став ефективним механізмом у наповненні місцевих бюджетів. Закон «Про приватизацію державного і комунального майна» набрав чинності в березні 2018 року. Об’єкти малої приватизації на аукціон виставляють Фонд державного майна України та органи місцевого самоврядування. Після проведених аукціонів на платформі «ProZorro Продажі» на сьогодні немає судового рішення, яке б скасовувало результати аукціону.

Ілюстрація tyzhden.ua

За цей час Prozorro.Продажі показали себе як надзвичайно ефективний та прозорий інструмент, якому довіряє ринок. Система "ProZorro Продажі" у 2018 році, як найкращий антикорупційний стартап, отримала нагороду від "C5 Accelerate" і "USA Institute of Peace".

2018 рік для міст-лідерів по прибутковості з малої приватизації приніс: Львів – 135 млн. грн., Маріуполь – 8,3 млн. грн., Дніпро – понад 2 млн. грн. Загальна сума проданого або зданого в оренду майна об'єктів малої приватизації у містах країни становила близько 260 мільйонів гривень. Чимала сума, як на перший рік прозорих аукціонів через "ProZorro Продажі". Наприклад у Львові працюють за усіма напрямками – мала приватизація, здача у оренду, продаж майна… На ці кошти, як зазначають у Львівській ГО "Центр громадського моніторингу та досліджень", можна утеплити приблизно 40 дитячих садочків. Якщо говорити детальніше про отримані суми за продаж майна, у 2016 році Фонд держмайна отримав 101 млн. грн., 2017 —  121 млн. грн., 2018 — 379 млн. грн.

ProZorro Продажі

Джерело: ProZorro Продажі

Як це виглядає на практиці? Ось для прикладу можна ознайомитись з двома кейсами продажу майна у Львові (https://bit.ly/2SMRlW6, https://bit.ly/2H5bYY0), де від загальної оголошеної вартості у 27,5 млн. грн., майно вдалось продати за 104,5 млн. грн., що на 179,9% дорожче ( тобто на 77 млн. грн.) від початкової вартості.

Щоправда планові надходження коштів до державного бюджету від приватизації виконані на рівні 2,7 % від запланованих на 2018 рік. Поки що за процедурою "Мала приватизація" працює лише 143 організатори аукціонів – органів місцевого самоврядування при загальній кількості 9 797 рад (за станом на 01.11.2018).

Що ж пропонується законопроектом №9494? Дозволити містам використовувати "інші електронні системи або майданчики" для продажу комунальних активів. Отже, місто зможе використовувати будь-яку електронну систему для продажів.

Законопроектом пропонується ускладнити та запровадити ризикові поправки, які дають змогу вводити нових посередників в малу приватизацію та продовжувати за низькою ціною продавати нерухомість в містах череззанижену вартість оцінки та маловідомі електронні майданчики.Також пропонується дозволити орендарям першочергово викуповувати орендовані приміщення не на аукціоні, а на підставі оренди раніше. Першочерговий викуп стане можливим за умови оплати 25% вартості будівлі, яку встановлює оцінщик. Ціна може виявитися в декілька разів нижчою від ринкової. На сьогодні рішення про викуп може бути прийняте за наявності 25% невід'ємних поліпшень. Наприклад,  орендар здійснив реконструкцію приміщення, чим довів зацікавленість у цій нерухомості.

Також варто зазначити пропозицію продавати об'єкти, щодо яких було прийнято рішення про приватизацію шляхом викупу до прийняття Закону, мають продаватися поза "ProZorro Продажі" . Міста можуть цим скористатись, приватизувавши об'єкти за старими корупційними схемами.

Чи буде ефективною та прозорою "мала приватизація" у містах після запропонованих змін? Сумнівно.

1316

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: