fbpx
Сьогодні
Колонка 16:35 22 Кві 2020

Коли криза означає можливості: карантин і цифрова трансформація України

Фото practicebusiness.co.uk

Як змінить теперішня криза наше сприйняття світу та  погляди на ті чи інші процеси? Про це зараз багато дискутують. Навряд чи вже можна стверджувати щось з упевненістю – побачимо згодом. Однак є  одна особлива сфера,  потреба в уважнішому ставленні до якої  через пандемію очевидна уже.

Йдеться про електронне врядування, або ж цифрові трансформації. Пандемія коронавірусу  та супутні їй карантин і самоізоляція підкреслюють, наскільки важливо рухатися в цьому напрямку. У випадку України — продовжувати розпочате останніми роками.

Розвиток електронних публічних послуг, різних форм онлайн взаємодії між  громадянами та державою, органами місцевого самоврядування й бізнесами — звичайно, все це важливо та потрібно і за нормальних умов. Це означає заощадження часу для громадян та бізнесу, більший комфорт, меншу корупцію. Однак в умовах карантину та самоізоляції розвинене електронне урядування  грає особливу роль — адже крім того що сприяє меншим  економічним втратам держави  і громадян,  воно забезпечує соціальне  дистанціювання без шкоди інтересам людей та, зрештою, їхню безпеку.

Нагадаю, що 2019 року слово "діджиталізація" стало найпопулярнішим в Україні за версією словника сучасної української мови та сленгу "Мислово". Це — свідчення інтенсивності відповідних процесів та швидкості руху  в цьому напрямку, який набрала торік Україна. Помітно також, що на відміну від деяких інших реформ цифрові трансформації не викликають палких суперечок — адже вигоди для держави й людей очевидні.

Ця реформа триває зараз, навіть в теперішніх непростих умовах. Допомагає в цьому і наш проєкт  EGOV4Ukraine, що фінансується Європейським союзом, Естонією та Швецією.

Його реалізує Академія електронного управління Естонії — країни, з якою в України склалася дуже добра взаємодія в сфері розвитку електронного урядування, яка багато досягла в цьому напрямку і може поділитися гарним досвідом.

В Естонії нині доступні  онлайн понад 2,6 тисяч послуг! Власне, майже всі з можливих. Це заощаджує людям та бізнесам величезну кількість часу, грошей та ресурсів.

А ще в Естонії діє принцип "onсe only" ("лише один раз"). Тобто, людина не повинна надавати свої дані державі щоразу, коли їй потрібно отримати якусь послугу. Тільки  раз, а далі державні органи самі обмінюються потрібною інформацією. Не треба брати в одній установі довідку й нести до іншої. Таким чином відбувається реалізація гасла "Бігати повинні дані, а не люди".

Основою для взаємодії публічних електронних реєстрів і забезпечення вищезгаданого принципу є в Естонії система обміну даними XRoad. До неї наразі підлючено і взаємодіють між собою понад 150 державних інституцій, а також більше  500  різних організацій та підприємств.

XRoad — і тут повертаємося до України — є прототипом системи безпечного обміну даними "Трембіта", створеної в рамках нашого проєкту. "Трембіта" має також забезпечити взаємодію між електронними реєстрами українських органів влади —  аби вони самі обмінювалися між собою інформацією, потрібною для  надання різних послуг людям чи бізнесу.  Система  вже  майже рік працює — щоденно через неї  здійснюється понад 2000 трансакцій, більше 50 владних установ підписали угоди на підключення до "Трембіти".

Переваги засвідчує приклад комплексної послуги єМалятко.  За однією заявою, у багатьох випадках ще в пологовому будинку, батьки новонароджених можуть  їх зареєструвати, отримати соціальні виплати, ідентифікаційний номер, унікальний номер запису в реєстрі та інше. Для цього їм не треба відвідувати  окремо установи різних відомств. Це величезна перевага і за звичайних умов, а що вже казати за нинішні. Поки що єМалятко доступне в 11 містах, але поступово ця практика пошириться на всю країну.

При цьому згодом замовити послугу можна буде самостійно з порталу "Дія" , який було запущено вже під час карантину. Гарне свідчення того, як Міністерство цифрової трансформації — наш головний партнер в Україні — продовжує рухатися вперед і в теперішніх непростих умовах.

Загалом, Україна має можливості (та й нагальну потребу)  пройти швидше шлях, який інші країни долали десятиліттями.  В тому числі за допомогою іноземних партнерів та їхнього досвіду.

Звісно, завдання непрості. Країна зараз в процесі проходження відразу кількох етапів, які були послідовними в практиці інших — "оцифровуванні" міністерств та відомств; реінжинірингу послуг, тобто переведення їх з традиційних в електронні;  підготовці  якісних  електронних реєстрів; поєднання їх через систему безпечного обміну даними "Трембіта"; підвищення цифрової грамотності серед населення тощо.

Потрібні зміни в законодавстві, і зараз на розгляді Верховної Ради перебуває надзвичайно важливий законопроект про публічні електронні реєстри.  Помилково, до речі, думати, що цифрові трансформації — це суто технічна робота IT-спеціалістів. Насправді вона становить десь лише 20% від усього, що треба здійснити.

Отже, повертаючись до початку — пандемія коронавірусу вочевидь має дати поштовх розвитку електронного урядування та цифровим трансформаціям в цілому. Україні  в цьому є на кого спертися щодо експертної та фінансової підтримки.  Ну й найголовніше — цифровий розвиток на користь усім: державі, бізнесу та громадянам.

Марі Педак, Академія електронного управління (Естонія), керівниця проєкту EGOV4Ukraine програми "U-LEAD з Європою"

5096

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: