fbpx
Сьогодні
Колонка 09:17 01 Лип 2021

Зелений патент. Де і як прискорюють технології, що врятують світ

English version here

У світі зростає усвідомлення необхідності зберегти природу, клімат, довкілля, а разом із тим – і усвідомлення того, що розв'язання цих проблем частково забезпечується технологіями. Зокрема, зеленими. Водночас попит на етичні та екологічні продукти в усіх сферах від ритейлу до вітроенергетики підживлює конкурентний ринок інновацій. Над ними сьогодні працюють і невеликі стартапи, і корпорації зі списку Fortune-500, і уряди.

Так, наприклад, нині ЄС знаходиться в процесі створення амбітного «цифрового двійника» Землі, який імітував би атмосферу, океани, лід і сушу для створення довгострокових прогнозів кліматичних змін. Найбільші компанії, як-от Unilever, Diageo, Nestle, Carlsberg та інші, об'єднуються в проєкти з розробки і випуску упаковки на паперовій основі. До слова, вже запатентоване Pulpex рішення з целюлози виглядає вельми перспективним для відмови від пластикових пляшок і радикального скорочення відходів. Тим часом представники fashion-індустрії інвестують у технології переробки текстилю, а технологічні гіганти у розумні міста без СО2 і генерацію відновлюваної енергії.

Аби забезпечити необхідний рівень економічного зростання без створення додаткових екологічних ризиків, у більшості країн запустили спеціальні механізми. Причому давно. Їхні відомства з інтелектуальної власності застосовують прискорену процедуру експертизи розробок і патентування, і в такий спосіб сприяють тому, щоб ці технології якнайшвидше з'являлися на ринку. Це означає, що екологічні інновації можуть набагато швидше принести користь довкіллю й людям.

У США ще в 2009 стартувала програма прискореного розгляду патентних заявок на екологічно чисті технології. Green Technology Pilot Program від самого початку була спрямована на прийом заявок на патенти, що стосуються якості довкілля, енергозбереження, розвитку відновлюваних джерел енергії або скорочення викидів парникових газів, і розглядати їх у пріоритетному порядку. Сьогодні ж новатори можуть скористатися процедурою Track One, яка передбачає прискорення експертизи та ухвалення остаточного рішення за заявкою впродовж 12 місяців з моменту її подання. І за таке прискорення новаторам, які покращують якість довкілля, платити не треба.

Серед інших країн, які застосовують прискорену процедуру експертизи зелених технології Японія, Великобританія, Ізраїль, Канада, Бразилія, Австралія і, звичайно ж, Китай, який виходить у світові лідери за кількістю патентів на інновації. 

Україна поки не запропонувала новаторам ані подібного механізму, ані зелених програм. Утім варто зауважити, що отримати патент на корисну модель у нас можна доволі швидко в порівнянні з іншими країнами 7-9 місяців, на винахід 1-2 роки. Замовивши і оплативши прискорену експертизу, цей термін можна скоротити в середньому до півроку. Але українські винахідники здебільшого воліють реалізувати свої проєкти, комерціалізувати і масштабувати в інших країнах.

У Великобританії можна прискорити термін отримання зеленого патенту до 10 місяців, тоді як стандарт для інших винаходів – 3-4 роки. У Бразилії заявки розглядаються по 10 років, а процедура дозволяє скоротити до 2-3 років

Зазвичай винахідники шукають захисту своїх винаходів у тих країнах, куди вони планують інвестувати, експортувати або в інший спосіб продавати свою продукцію. Часто вони роблять це в кількох юрисдикціях (географічних ринках). Якщо і ви належите до числа авторів, розробників зелених інновацій і волієте змінити світ, ось кілька практичних порад як запатентувати свою технологію:

  1. Визначте пріоритетні для вас країни. Патент має територіальний характер, тому якщо ваша зелена технологія буде зрозуміла і затребувана в США, подавайте заявку в Патентне відомство США (USPTO). Якщо потенційно затребувана в Китаї або Бразилії подавайте до їхніх відомств. До слова, ці дві країни активно впроваджують розробки, а також організовують різноманітні державні програми підтримки.
  2. Проаналізуйте законодавство обраних країн, а також критерії «зеленого патенту» в них. Наприклад, у Великобританії державна програма The Green Channel дозволяє прискорити заявку, якщо винахід має так звану екологічну вигоду (environmental benefit). Прискорення таких заявок відбувається не автоматично, а за заявою. У цій заяві вам необхідно в тому числі розкрити, як саме запропоноване вами рішення є еко-френдлі. У Канаді теж є процедура прискорення заявок, які відносяться до зелених технологій. За законодавством країни, це ті винаходи, які вирішують або пом'якшують екологічні наслідки, а також ті, що допомагають зберегти навколишнє середовище і природні ресурси.
  3. Використовуйте максимально пільги, що передбачені законодавствами і державними програмами. Наприклад, у США прискорення заявок на винаходи, спрямовані на порятунок природи, безкоштовне. Аналогічно у Великобританії, Канаді.
  4. Пам'ятайте не тільки про пільги, а й свої зобов'язання. Наприклад, програма Китаю для зелених технологій передбачає, що ви повинні вчасно відповідати на запити експертів. Якщо не відповісте протягом двох місяців, статус заявки буде змінено з пріоритетної на стандартну. Аналогічна ситуація і в Канаді відповідь на запит має бути надана протягом трьох місяців.
  5. Складайте патентні документи так, щоб під час ознайомлення з ними не виникало сумнівів щодо еко-спрямованості вашої технології. Не у всіх країнах проводять експертизу винаходу за цим критерієм, але якщо невідповідність очевидна можна отримати відмову в участі в програмі. Наприклад, таку політику практикує відомство Великобританії UK Intellectual Property Office.
  6. Подавши заявку, не забудьте попросити про прискорену експертизу. Адже сам факт подачі заявки на зелені технології, як правило, не означає, що експертиза по ній автоматично прискориться. Вам необхідно подати заяву про таке прискорення разом із патентною заявкою або після подання.
  7. Пам'ятайте, що заявка на зелену технологію це все та ж патентна заявка, винахід по якій має відповідати трьом основним критеріям: світовий новизні, винахідницькому рівню, а також промислової застосовності. Отже, перед тим як подаватися на патент, проаналізуйте свої шанси на його отримання. Подумайте, з якими технологіями ви конкуруєте, а також чим від них відрізняєтеся.
5355

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: