fbpx
Сьогодні
Колонка 12:40 09 Лис 2021

"Знати б про це раніше!" — правила, які значно спростять роботу фрилансера

English version here

Фриланс — це захоплива професійна пригода, яка спонукає постійно виходити із зони комфорту, швидко вчитися і працювати у високо конкурентному сегменті. Фрилансери несуть повну відповідальність за себе і свою професійну діяльність, що інколи може відлякувати початківців. Хочу поділитися порадами щодо трьох базових аспектів діяльності кожного фрилансера: формування особистого бренду, ціноутворення і комунікація з клієнтами. Колонка є своєрідним самарі дискусії фрилансерки Олени Доміної та незалежної консультантки Валерії Тимофєєвої у рамках другого онлайн-заходу Fairo "Як фрилансеру знаходити клієнтів і проєкти".  

Розвиток особистого бренду 

Про важливість особистого бренду зараз багато говорять інфлюенсери й пишуть в медіа. Його цінність зрозуміла навіть початківцю, а от як із цим працювати знає далеко не кожен. Не існує чіткої інструкції, яка гарантує вам успіх. Однак є кілька універсальних порад, які допоможуть створити стійку думку про вас в аудиторії та професійному колі.

  • Напрацюйте достатньо досвіду

Починати ґрунтовну роботу над своїм брендингом варто лише в тому випадку, якщо маєте за плечима щонайменше пів року досвіду. Дайте собі час поповнити портфоліо гідними кейсами й іменитими клієнтами. І після цього у вас буде широкий портфель робіт, аби ділитися своєю експертизою з іншими.

  • Визначте, де знаходиться ваша цільова аудиторія

Вибір правильного каналу для комунікації зі своєю аудиторією — це вже 50% успіху. Ретельно продумайте портрет своїх потенційних замовників. Якщо це топменеджер 35-50 років, то немає жодного сенсу вкладати зусилля та час у Tik-Tok чи Instagram. У такому випадку варто сфокусуватися на більш професійних соціальних мережах: LinkedIn чи Facebook. При цьому пам'ятайте, що коло інтересів потенційних замовників не обмежується лише соціальними мережами. Існує безліч каналів для комунікації із цільовою аудиторією: медіа, професійні заходи, подкасти та YouTube канали, які вони слухають і дивляться у вільний час. Ви можете нести свою експертизу через власні статті та публічні виступи, будуючи впізнаваність власного бренду.  

  • Працюйте окремо з англомовною цільовою аудиторію

Хороше знання англійської значно розширить географію вашої діяльності. Західний ринок відкриє вам нові професійні й фінансові перспективи. При цьому механіка роботи така ж, як і на вітчизняному ринку: обираєте необхідні канали для комунікації й транслюєте свою експертизу через них. Варто пам'ятати, що у західному світі LinkedIn — основний інструмент для налагодження професійних зв'язків і обов'язкова умова для старту на ринку.  

Правильна монетизація вашої діяльності 

Ціноутворення — один із найскладніших аспектів роботи фрилансерів. У цьому питанні важливо не вдаватися до крайнощів: завищений цінник може відштовхнути потенційних клієнтів, а занижений — зменшити вашу мотивацію працювати над проєктом.  Визначаючи вартість своєї роботи зверніть увагу на два пункти:

  • Середній рівень заробітної плати на ринку

Зрозумійте, за скільки свої послуги продають інші спеціалісти. Для цього проведіть базове дослідження серед фахівців вашого професійного рівня в обраній галузі. Потім вирахуйте оптимальний і конкурентний цінник. Також пам'ятайте, що платня за однакову роботу на українському та західному ринках може відрізнятися. Тому вивчайте ці два сегменти окремо, якщо плануєте випробувати свої сили і там, і там.   

  • Рівень вашої експертності  

Тверезо оцінюйте свої здібності й навички. Буде недоречно просити заробітну плату рівня сініор-спеціаліста, якщо ви початківець. При цьому важливо не засиджуватись на одному рівні вчасно відчути, коли варто підвищити ціну. Якщо у вашому портфоліо вже побільшало іменитих клієнтів і великих проєктів, а діапазон навичок став ширшим, прийшов час задуматись над збільшенням своїх фінансових очікувань. Робіть це плавно, бо різкий скачок від 5$ за годину до 15$ викличе недовіру у замовників.    

Тонкощі комунікації з клієнтами

Спілкування із замовником — це, перш за все, спілкування із людиною. Як і в будь-якій іншій комунікації, тут також можуть виникати непорозуміння або емоційна напруга. Часто вони з'являються через різні бізнес-інтереси. Також комунікаційні збої можуть виникнути через банальну людську антипатію. Врахуйте певні фактори перед початком роботи з клієнтом. 

  • Перевірте, чи є між вами емоційний зв'язок

Якісна співпраця можлива тільки у тому випадку, якщо і спеціаліст, і замовник розуміють один одного і знаходяться на одній "хвилі". Важко відчути, наскільки відгукується серцю людина, якщо єдиний канал вашої комунікації — це месенджери. Влаштуйте онлайн відеозустріч, на якій ви побачите людину у фейс-ту-фейс комунікації. Обговоріть всі ключові питання проєкту, технічне завдання, терміни й очікування від спільної роботи. Якщо після розмови замовник залишив приємне враження, а комунікація будувалася легко — можна ставати до праці.   

  • Встановлюйте особисті кордони

Свобода однієї людини закінчується там, де починається свобода іншої. І якщо ці кордони чітко не окреслити, то в перспективі замовник може телефонувати вам у вихідні, розривати месенджер вночі або ж вимагати більше, ніж було у брифі. Проговоріть на початку, що саме входить у спектр ваших обов'язків, який результат клієнт отримає від вас в кінці і в які дні й години ви будете на зв'язку.   

51948

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.

1 коментар

спочатку нові
за рейтингом спочатку нові за хронологією
1
Федір

Скомпільована маячня для малолітніх.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: