fbpx
Сьогодні
Колонка 12:51 22 Гру 2020

Як вирішити конфлікт в сімейній медіації

English version here

Чи бачили ви фільм «Шлюбна історія»? 

В цьому кіно з'являвся сімейний медіатор – правда, так собі медіатор, але з'являвся. Головні герої «Шлюбної історії», яких зіграли Скарлетт Йоганссон і Адам Драйвер, вирішили розлучатися. І так як правова система США заохочує пари, які розлучаються, до спроб вирішити всі питання в медіації – персонажі Йоганссон і Драйвера спробували. Чому медіатор так собі? Тому що спроба виявилася невдалою, і все тому, що медіатор порушив основний принцип медіації – принцип самовизначеності сторін. 

Прийшла пара до медіатора. Перше, що робить медіатор – слухає історії обох. Без оцінок, без засуджень, з емпатією. І перед тим як зміщувати фокус з минулого на обговорення плану дій на майбутнє – медіатор допомагає налагодити комунікацію між сторонами. Як ми можемо домовлятися, якщо ображені, злі, невиговорені? Спочатку стосунки, а потім справи. 

У «Шлюбній історії» медіатор вибирає хороший інструмент для поліпшення стосунків між героями – підштовхує згадувати щось хороше з подружнього життя. Але одна справа – підштовхнути, а інша справа – змушувати згадувати і говорити, хоча людині явно некомфортно. Героїня Йоганссон не змогла висловити все, що хотіла, тому що відчувала тиск, дискомфорт, можливо, й провину за те, що її чоловік наговорив милих приємностей, а вона хотіла б почати зовсім з іншого. У будь-якому разі, медіація провалилася, тому що її учасникам не дали спершу з'ясувати стосунки. Не дали самовизначитися.

сімейна медіація

Кадр з фільму "Шлюбна історія"

Якщо в медіації некомфортно – це знак, що нічого не виходить. Обидва з подружжя в «Шлюбній історії» погодилися, що медіатор їм не допоміг, тому далі слідуватимуть за класичним сценарієм – адвокати, суди, взаємні звинувачення, ненависть, страждання спільної дитини, страждання обох батьків, фінансові і кар'єрні втрати тощо. Одним словом, подивіться фільм і дізнайтеся, до чого приводять поради успішних адвокатів і рішення суддів у справах сімейних. 

Чому сімейну медіацію варто спробувати?

Це чи не єдина можливість спокійно і адекватно завершити подружні стосунки, якщо є діти або/та спільне майно.

Ви маєте право на сильні емоції, переживання, образи. Розлучення – на другому місці за тяжкістю переживань подія після смерті близької людини. Тобто смерть близької людини – це найтяжче горе, а одразу після цього йде розлучення. Не диво, що всі ми знаємо так багато історій про розлучення, які перетворюються у війни, у яких страждають діти, де змінюються замки в будинках або й гірше. Під час переживання етапів горя, подружжя не може спокійно обговорювати, «з ким житиме дитина» і «кому дістанеться шафа». Тому пари, які розлучаються, шукають підтримки у друзів і родичів, довіряють адвокатам і покладаються на рішення судді. Але. Найчастіше це і призводить до ескалації конфлікту.

Навіть якщо уявити ідеальний сценарій, де ви отримуєте в суді все, що хотіли – дитина залишиться з вами, половина будинку ваша, половина машини ваша, посуд ваш – чи погодиться інша сторона всього цього дотримуватися? Чи залишить вона в спокої вас, вашу спільну дитину, чи погодиться вона на продаж будинку, чи віддасть вам машину, чи вже побила весь посуд? Знову звертаюся до статистики Міністерства юстиції України: рівень виконання судових рішень в Україні складає 18-24 відсотки. І все. Припускаю, що це пов'язано з суттю рішень, які не вирішують спір між сторонами, а лише посилюють. 

Отже, якщо домовитися самостійно не вийшло, суди затягуються або ви не хочете ніяких судових процесів взагалі (підтримую такий вибір) – вам в медіацію.

Як працює сімейна медіація?

Спочатку медіатор всіх вислухає, допоможе почути і вам один одного, і тільки після цього ви почнете вирішувати всі важливі для вас питання. Кому що дістанеться, з ким залишатиметься дитина, який графік зустрічей з дитиною, де вона вчитиметься, хто її забиратиме з гуртків, а крім того – як будете домовлятися в разі, якщо щось йде не за планом.

Медіація – гнучкий процес. Якщо вам треба буде протестувати якесь рішення, наприклад, чи зручним буде певний графік зустрічей з дитиною для батьків і власне для дитини – можна тестувати, а потім повернутися в медіацію. Можна і не повертатися зовсім, якщо комунікація між вами налагоджена і вдається порозумітися вже без посередництва медіатора.

Тобто, основне, що дає сімейна медіація – це можливість нормально спілкуватися. Медіатор сприяє діалогу. Медіатор допомагає виявити справжні інтереси та потреби обох, щоб сторони досягли взаємовигідних домовленостей, яких є сенс дотримуватися і одному, і іншому. 

А є відгуки?

Так. Відгук учасниці сімейної медіації: «Найкраще, що я могла зробити в період розлучення – це звернутися до медіатора. Мене майже затягнули в процес, очевидно, що я мало що знала, не чула, щоб в такий спосіб хтось взагалі розлучався, але знайома психолог наполягала, що медіація – це те що треба. Я дуже хочу, щоб всі мали змогу так розлучатися – цивілізовано, без зайвих скандалів і спорів. Медіатор весь час допомагала не зриватися, залишатися в реальності і відчувати себе наскільки це можливо комфортно, щоб обговорювати справи. Ми з колишнім чоловіком відкрили декілька особистих речей, але це явно допомогло. Після цього ми йшли на поступки один одному, а я більше не відчуваю негативу по відношенню до колишнього чоловіка. Ми поділили наше спільне майно, довго обговорювали різні питання пов'язані з нашою донькою. Я не знаю, чи змогли б ми так само зараз спілкуватися з колишнім чоловіком, тому що до медіації ми загнали себе в глухий кут, але все вирішили досить спокійно і чітко. Всім тепер розказую про медіацію, що це найкращий спосіб розлучення.».

Сімейна медіація тільки для розлучень?

Ні, для вирішення будь-яких конфліктів між близькими людьми, родичами, батьками-дітьми, парою, яка тільки планує одружитися. Так само, все, що викликає спір або стало причиною конфлікту – може бути предметом обговорення в сімейній медіації. Всі незрозумілі моменти медіатор прояснює – це той випадок, коли ставити питання і можна, і треба. Чи є у вас питання? Задавайте їх медіатору. І хороших вам процесів.

Читайте також, як працює і не працює бізнес медіація

1224

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.

5 коментарів

спочатку нові
за рейтингом спочатку нові за хронологією
1
Костянтин

Це вже не перша стаття про медіацію, але от чесно скажу, попри всі Ваші чудові аргументи, попри цікаві приклади, попри Ваш оптимізм, я не відчуваю, що сімейна медіація вистрелить в Україні. Якось це не для нашого норову чи що. маю сам дуже болісне розлучення і от медіацію туди от ніяк не залучити. Звичайно ж, моя ситуація дуже конкретна, і це не значить що для всіх інших буде те ж саме, але що є то є.
А є - мій скептицизм з приводу сімейної медіації.

2
OlehVyacheslavovych90

Шановний, Костянтине, я можу тільки уявити усі складнощі, які ви пережили від час свого розлучення, сам у Вашій ситуації не був, однак я не розділяю Ваш непроглядний скепсис стосовно медіації. Раніше я мав таку ж думку що і Ви - це не зайде. Але тепер, коли я на власному досвіді отримав унікальний експірієнс медіації - можу ствердно відповісти, що це цінний, корисний досвід.
Конкретний приклад:
Мав проблему з клієнтом, якість моїх послуг клієнта не влаштувала, після спроб врегулювати конфлікт все переросло у взаємообаинувачення і бентежне, токсичне спілкування, бо попри те, що клієнт завжди правий, я маю також професійну гідність, та репутацію, яку я заробив своєю якісною роботою.

Я запопрнувв клієнтові медіацію, він дав згоду і ми зустрілися якицвґивілтніилюди в кабінеті пані Гадецької. Знаєте скільки ми сварилися? 14 робочих днів, знаєте за скільки ми домовилися що мирової угоди та умов, що влаштують нас обох? За 2,5 години. І все! Повірте, 2,5 години у медіатора набагато дешевші за нерозуміння клієнта та підмоченої репутації. Тож Ваш скепсис недоречний, допоки ви самі не стали учасником процесу.

Гарного дня

3
Ірина Гадецька

Є ситуації, коли медіація не підходить (це випадки, коли ескалація конфлікту вийшла за межі адекватного і хоча б у однієї зі сторін єдиний інтерес - це знищити іншого). В усіх інших випадках - медіація можлива, варто лише розпочати процес.

Сподіваюся, ваше складне розлучення завершилося і проблеми вирішено. Якщо ж ні - все ще рекомендую отримати консультацію медіатора, вона може виявитися дуже корисною)

Також дякую за ваш відгук і думку. Це допомагає правильніше популяризувати медіацію)

4
Віталій

Дивився цей фільм, я тоді ще не сильно звернув увагу на те що це саме медіатор, але цікаво, думав, що якийсь психолог чи щось накшталт, але в такому разі це поганий приклад медіатора, чи не так?

5
Ірина Гадецька

Так, в фільмі медіатор, який не виявив професіоналізму(
Тиск на учасників медіації призводить до того, що всі замикаються в собі, і відповідно на своїх позиціях.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: