Як обрати екологічні іграшки
Відразу скажу, що більшість пластикових іграшок не переробляються. "Щасливчики" потрапляють на спалювання на сміттєспалювальний завод. Але уявити, що в Полтаві хтось буде везти іграшки до Києва, — не реально. Тому вони безнапасно потрапляють на смітники. Більшість з них "живуть" місяць максимум.
Чому?
- Бо дитина швидко втрачає до них інтерес.
Чому?
- Бо, є ще купа інших, або батьки куплять нові. Або дитина не розуміє повного функціоналу іграшки й просто розбиває її, чи ламає.
Тож іграшки для дітей — ще один елемент, який може вивести сім'ю на слизьку доріжку гіперспоживання та великого екологічного сліду.
Якими ж тоді мають бути іграшки для дитини?
Послухавши вебінари кількох неврологів, я виявила, що іграшки для дітей до року мають бути:
- Безпечні
- Екологічні (фарба, матеріали)
- Приємні на дотик
- Багатофункціональні
- Виглядати природно. Фіолетові зайці та червоні ведмеді створюють у дитини неправильне сприйняття реальності.
Більше того, найкращий розвивальний елемент для дитини до року — це не іграшки. А спеціальні чорно-білі та кольорові картинки, картки з реальними зображеннями. Наприклад, картки Домана або Зайцева. Тобто купувати всього і більше для малюка — це ніщо більше, як певною мірою задоволення власного его батьків.
Скільки ж має бути іграшок у дітей?
А скільки іграшок було у вас? Так, уже часи не ті. Але я пам'ятаю, як я раділа новій ляльці… Деякі іграшки моя мама навіть зберегла для мене. Бо їх було не багато, вони були цінні та якісні.
Ті ж самі неврологи радять мати іграшки розвивальні, які завжди перед очима у малюка, і набір іграшок елітний, тобто той, який видається лише за певних обставин, за певних ситуацій. Тобто апріорі це дорогі якісні іграшки, але їх небагато і вистачає надовго. На жаль, у багатьох моїх знайомих іграшок купа, бо вони насправді намагаються бути супербатьками. Ці іграшки займають вільне місце, валяються під ногами й скрізь. Але дитина насправді не бачить їх. У неї розфокусована увага, якщо всього багато. Малючок обирає кілька любимок і грається ними. А кожна іграшка це не лише витрачені гроші. Це витрачена енергія, центнери води та палива, аби вона потрапила до вашого дому…Тому обирайте іграшки раціонально!
А тепер серйозно. Якими мають бути вимоги до іграшок?
Безпечність і екологічність іграшок — це одна із вимог ДСТУ виготовлення іграшок. Але під екологічністю мається на увазі безпечність фарб і матеріалів для дитини. Я, на жаль, ніде не зустріла інформації, де сказано, що має статися з іграшкою після використання. На смітник і все…
📌 Сертифікація іграшок
Основний документ, що регламентує якість виготовлення іграшки в Україні, — це декларація відповідності Технічному регламенту. Вона обов'язкова та складається самим виробником\імпортером. Виробник зобов'язаний нанести на кожну іграшку національний знак відповідності. Додатково може бути проведена сертифікація серії чи партії іграшок, але вона є добровільною та платною для виробника. Хоча саме такий сертифікат відповідності означає, що виробник іграшки правильно дотримався всіх ДСТУ у виробництві іграшки та вселяє додаткову довіру у споживачів. Не важко здогадатися, що такі іграшки будуть не дуже дешеві.
✍ Маркування іграшок
Технічний регламент безпеки іграшок вимагає маркування іграшок. Це фактично інструкція з експлуатації та інформація про виробника. Але головне, щоб іграшка була важкозаймистою. На жаль, маркування пластику на пластикових іграшках не є обов'язковим. Я ще не зустрічала пластикових девайсів, які б містили маркування видів пластику або інформації про те, як цю іграшку правильно утилізувати. Проте правильна іграшка завжди повинна мати пакування. Ще одна обов'язкова штука, що фактично є сміттям.
🌿 Аспект свідомого споживання
Чим більше у вашої дитини іграшок, тим менше вона їх цінує та просить купити нові. Іноді батькам складно відмовити й вони стають заручниками нових покупок, що неабияк радує виробників і маркетологів. Може, ви бачили таких маленьких трирічних принців і принцес, які у свої 3 рочки вимагають більше, ніж їхні два попередники?
🤔 Цікаво, що коли у нас з'явився малюк, друзі почали пропонувати цілі пакети іграшок своїх дітей. І переконують: половина з них майже нові, а інші — у чудовому стані. Мабуть, це щось означає, і я думаю не нехтувати такими пропозиціями.
Коли готувала цей текст, багато знайомих мам розказали мені, що їх чада більше цікавилися різним побутовим приладдям. А рожеві пластикові ведмеді так і залишилися лежати осторонь.
А чим найбільше любить гратися ваш малюк? Розкажіть у коментарях.