fbpx
Сьогодні
Колонка 17:49 30 Бер 2021

Як рухати зміни в освіті знизу?

English version here

Фото Shutterstock

Роки в радянському союзі, централізація влади, екстравертивні інституції й ієрархічні організаційні культури привели українців до вкоріненої звички очікувати вказівок зверху. Легше звинуватити когось, легше відмовитися від відповідальності. Система роками знищувала наше "Я" і творило з нього "Ми". Криза, яку спровокувала пандемія коронавірусу, яскраво підсвітила всі ці прояви: очікування інструкцій, розгубленість на місцях. Освітянам важко зрозуміти, де завершуються повноваження вищих органів влади і де починаються особисті. Як це змінити і при чому тут децентралізація? Давайте розбиратися разом.

Будь-який виклик – це рішення, яке повернулось до тебе спиною

Під час реалізації навчальної програм "Пілот 24" (2017 рік) ми розповідали учасникам про змішане навчання і пропонували розпочати впровадження його елементів у школі. Змішане навчання – методика, за якою учні засвоюють частину матеріалу онлайн і певною мірою самостійно керують своїм часом, а частину – офлайн, у класі. Водночас, це логічно пов'язані між собою компоненти теми. Таким чином учні повноцінно засвоюють матеріал, працюючи з ним у різних форматах. Але урок в 45 хвилин не дає можливості повноцінно застосувати деякі елементи цього підходу, наприклад, ротацію по станціях, особливо, при наповнені класу більше ніж 25 учнів. Школа, як інституція, не має права збільшувати довжину уроку, і на цьому все могло б і завершитись. Діти так і продовжили б навчатися в системі, яка тяжіє до накопичення теорії і не спроможна розвивати компетенції. 

Проте одна зі шкіл знайшла рішення в межах власних повноважень – зміна розкладу. Розклад уроків школа формує самостійно, до того ж, робила це ще до початку освітньої реформи в Україні. Одна з шкіл-учасниць програми запропонувала таке просте, але надзвичайно інноваційне рішення – парувати уроки. До прикладу, учень в день вивчав не 6 різних уроків, а готувався до трьох. Це зменшило навантаження на учнів, дало змогу вчителям розкрити тему ширше, використовуючи підходи змішаного навчання. До чого це я? Цей приклад доводить, що рішення є. І прийняття відповідальності за власні дії допомагає їх побачити. 

зміни в освіті
Краудфандинг: як відкривають нові горизонти в освіті

А учасники "Про.Навичок" (2017 рік) були першопрохідцями у використанні елементів змішаного навчання на своїх уроках. Під час реалізації ми виявили ще одну потребу освітян – технічне обладнання. Так виникла краудфандингова платформа GoFundEd. Прозоро залучивши фінансування на свої проєкти, учасники програми почали проводити майстер-класи для інших вчителів у своїх школах. А вже сьогодні на законодавчому рівні зазначено, що школи відходять від принципу накопичення теорії, а в 2017 році усі першокласники почали навчання у Новій Українській Школі, яка в основі має саме підходи змішаного навчання. 

5 років діє перша і єдина краудфандингова платформа освітніх проєктів GoFundEd, яка стала одним з повноцінних напрямів роботи ГО  Центру інноваційної освіти "Про.Світ". Це інструмент, завдяки якому кожен бажаючий може долучитися до змін в освіті вже сьогодні. Подати проєкт або ж надихнутися ідеєю колег та перейняти успішний досвід у свою школу. На платформі #КоженМоже отримати підтримку, повірити у власні сили та відчути можливості, які стоять за перейняттям відповідальності від "Ми" до "Я". Як Дмитро Титар, який в 5 кілометрах від фронту в маленькому містечку Ольгінка створив гурток робототехніки, який на момент 2017 року був абсолютно інноваційним та недоступним у школах за межами великих міст. Сьогодні такий клуб є чи не в кожній громаді. Так само зараз нас вже не дивує освітній хаб, телестудія чи шкільне соціальне підприємництво, а ще кілька років тому автори проєктів з неймовірним хвилюванням запускали перші подібні ініціативи на платформі. Сьогодні це вже нова реальність, у якій навчаються діти. Ще місяць тому ми з 28 учасниками Re.Active творили нову фізкультуру. Подивимось, як це змінить звичний для нас урок вже за рік?

зміни в освіті

Замість висновків

Відділяти себе від того всепоглинаючого "Ми" може бути не так боляче, як ефективно. Спочатку болять плечі від ваги власної відповідальності, а потім розправляються крила творити зміни самостійно. #КоженМоже ініціювати зміни знизу. А команда GoFundEd готова підтримати! А ще запрошуємо на святкування нашого 5-річчя, зможете перейняти досвід людей, які вже творять зміни в освіті знизу 🙂

Читайте також для чого українським школам командність

1886

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: