fbpx
Сьогодні
Колонка 17:07 31 Лип 2020

Час прибрати доступну іпотеку з політичних транспарантів

Верховна Рада продовжила до 2022 року мораторій на стягнення майна за валютними кредитами. В НБУ ж відразу заявили, що це ставить під загрозу запуск анонсованої доступної іпотеки. Нібито оскільки існуючі проблемні борги валютних позичальників залишаються неврегульованими, банки не будуть зацікавлені у видачі нових іпотечних кредитів.

Але давайте подивимося на це питання комплексно. Проблема неповернення валютних кредитів, спровокована кризою 2008 року, дійсно є і шукати справедливість насправді складно.

З одного боку, бачили очі, що купували. У той час люди в буквальному сенсі хапали будь-яку нерухомість за будь-якою ціною. Не може 50-метрова квартира у вбитому стані коштувати 200 тисяч доларів, але люди відмовлялися аналізувати всі ризики і брали кредити мало не на всі гроші.

З іншого боку, банки теж повинні були розуміти, що не можна так бездумно видавати кредити і що коли-небудь настане час розплати, але видавали … тому що брали.

У підсумку, коли все це сплеснулося, кожна сторона спробувала захистити свою позицію – позичальники, хотіли, щоб у них не відібрали закладене майно, банки – повернути собі гроші.

Що робити? Списати борги в нуль неправильно по відношенню до банків – це все ж комерційні взаємини. Відібрати нерухомість – загнати людей в абсолютну соціальну яму. Платити банкам компенсації за рахунок бюджету – теж неправильно. Чому одні платники податків повинні оплачувати приватні кредити інших? Відповідно це питання вже багато років відкладається бо єдиного правильного виходу з ситуації, що склалася, немає.   

Я категорично проти списання боргів в нуль. Я за якусь середньосправедливу договірну стратегію, коли і позичальник заплатить певну суму, і банк отримає хоч якісь гроші. Тому що взяти гроші і не повертати, прикриваючись економічною ситуацією, – це називається економічне рейдерство під прикриттям держави. Ми так ніколи не зведемо інвестиційну політику в нашій країні до якогось розуміння і ні про яку нову доступну іпотеку точно говорити не доведеться.

Сьогодні одним з робочих рішень є можливість реструктуризації, яка в тому числі передбачена Кодексом про банкрутство, коли позичальник домовляється з банком або факторинговою компанією про якусь суму компенсації. За 10 років факторингові компанії викупили частину кредитів з істотним дисконтом, і ця реструктуризація дозволяє "вийти" з кредиту з мінімальними втратами.

Але зараз всю цю історію перетворили в складний клубок, який використовують в політичних іграх. І, напевно, поки немає реально працюючого рішення дійсно краще знову відкласти це питання до 2022 року.

Давайте чесно, доступна іпотека – це дуже добре, але не треба в її ім'я робити зараз якісь гучні заяви. Доступну іпотеку винесли на всі транспаранти і носяться як з писаною торбою. З'явиться у нас іпотека, головне, щоб вона була не така бездумна, як попередня. Банки вже запускали доступну іпотеку – все одно відсотки компенсують забудовники, а фактично за них в прихованому вигляді платить кінцевий покупець. Відсутність нульового декларування і жорсткі вимоги за нормативами резервування заважають іпотеці більше, ніж борги позичальників. У нас немає ресурсу для шарових грошей – ми країну рятуємо від COVID. Я за правильну розстановку пріоритетів, а не гучні заяви та гру на людських емоціях.

2093

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: