До Всесвітнього дня дитини: "кому жити, той виживе" або загрози для здоров'я українських дітей
Діти – найбільш вразлива частина нашого суспільства, і саме вони заслуговують на особливий захист від загроз їхньому здоров'ю та майбутньому. Я, як мама, переконана, що захищати та дбати про дітей – це не лише обовʼязок батьків, а й обовʼязок держави. Адже діти – це наше майбутнє!
20 листопада 65 років тому Генеральна Асамблея ООН прийняла Декларацію прав дитини, а у 1989 році була прийнята Конвенція про права дитини, яку Україна ратифікувала у 1991 році. На сьогодні це основний міжнародний документ, що захищає права дітей у всьому світі, серед яких право на життя та здоровʼя, освіту, захист від насильства, експлуатації та дискримінації.
У чому проблема?
Однією із загроз для дітей та їхнього здорового розвитку є епідемія куріння, а точніше епідемія вживання тютюнових та нікотинових виробів. Адже тютюнова індустрія, яка ретельно дбає про свій заробіток, створює нові вироби, вводить в оману суспільство про їхню меншу шкідливість та таким чином приваблює дітей до вбивчої продукції.
У Кейптаунській Декларації про права людини та світ без тютюну зазначається: "виробництво, маркетинг і продаж тютюну несумісні з іншими зобов'язаннями щодо прав людини, які держави взяли на себе, ратифікувавши РКБТ та різноманітні глобальні та регіональні договори про права людини…"
В Україні за останніми даними ВООЗ, 18% дітей віком 13-15 років курили електронні сигарети, 14% вживали тюютнові вироби, а кожна друга дитина такого віку пробувала курити. Нині ситуація може бути в рази гіршою, зважаючи на агресивний маркетинг новітніх тютюнових виробів та тривале недостатнє регулювання державою.
Сьогодні школярі розповідають, що можуть дозволити собі курити вейп навіть на уроці та що "електронки – це круто": "Класичні сигарети зараз ніхто не курить. Наші однолітки курять електронки, бо це круто, а тютюнові цигарки — це старомодно. Електронка так гарно і звабливо пахне… Ти такий весь в диму…".
Що робити, аби захистити дітей від тютюнової епідемії, та як це працює?
- Заборонити продаж електронних сигарет
Загалом серед дорослого населення електронні сигарети споживають лише 4% населення (за даними опитування КМІС у жовтні 2024 року), тоді як серед дітей – це масове явище. Тобто електронні сигарети – це продукт, яким тютюнова індустрія затягує дітей в залежність. Заборону реалізації е-сигарет застосовують все більше країн: Індія, Сінгапур, Норвегія, Таїланд, Туреччина, Австралія.
- Підвищувати акцизи на тютюнові та нікотинові вироби
Рівномірне підвищення акцизів на сигарети, сигарили та тютюнові вироби для нагрівання до 120 євро/1000 шт дозволить зменшити доступність та знизити поширеність вживання таких виробів, в першу чергу серед дітей та молоді.
- Заборонити рекламну викладку у місцях торгівлі та рекламу в інтернеті
За даними Американської академії педіатрії, діти, що спостерігають тютюнову викладку, на 64% більше схильні почати курити. Заборона будь-якої реклами тютюну та нікотину сприятиме денормалізації явища куріння та захисту дітей від приваблення до початку куріння.
- Заборонити ароматизовані тютюнові вироби
50% споживачів е-сигарет та 38% тютюнових виробів для нагрівання споживають їх через приємний смак та аромат. В Україні вже заборонені ароматизовані рідини до електронних сигарет, проте, на жаль, виробники намагаються обходити цю заборону. Щодо ТВЕН, то така заборона є нагальною потребою для подолання тютюнової епідемії.
- Запровадити графічні медичні попередження на пачках усіх тютюнових та нікотинових виробів
На пачках тютюнових виробів для куріння розміщені комбіновані медичні попередження (зображення + текст) і це підтверджує свою ефективність: 94% курців помічають їх, 62% опитаних такі попередження спонукали до дій з відмови від куріння. Тоді як споживачі ТВЕН та е-сигарет недостатньо поінформовані про наслідки для здоровʼя, натомість красиві кольорові пакування навпаки приваблюють до цих виробів.
Такі кроки пропонує запровадити законопроєкт №12091, нещодавно зареєстрований у Верховній Раді України. Сподіваюся, парламентарі стануть на захист дітей, а не інтересів тютюнових компаній.
Аби наші діти зростали здоровими та щасливими, для них мають бути створені відповідні умови. Середовище, де навколо шкіл стоять кіоски-рекламні щити тютюнових та нікотинових виробів, а в інтернеті легко можна придбати тютюн та алкоголь за ціну кави чи пачки яєць, не можна назвати здоровим. Чи, як каже народний вислів, кому жити, той виживе?