fbpx
Сьогодні
Колонка 19:48 16 Лют 2025

Чим відрізняються психологи від психотерапевтів і навіщо до них ходити?

Люди часто думають, що звертатися до фахівця по психологічну допомогу варто, лише коли в їхньому житті сталося щось погане. Інший міф: психологи працюють тільки з дитячими травмами. Насправді ж психологічна допомога — це значно ширше поняття. Розберемо, навіщо ж нам така підтримка, і з якими запитами варто звертатися до спеціалістів.

Отже, психологічна підтримка може допомогти у складні моменти життя, стати точкою опори при змінах, навчити краще розуміти себе та побудувати здорові стосунки з собою та оточуючими. Це як біговел для малюків, які вчаться ходити. Він підтримує дитину, поки та не зміцніє й не зможе крокувати самостійно. Психологи та психотерапевти — ті самі біговели. Просто працюють вони не з тілом, а з почуттями.

Часом людині потрібна психотерапія, іноді — консультація, а буває, що допомагає коучинг. Усе це — форми психологічної підтримки, які допомагають жити більш усвідомлено, легко та наповнено. А також переживати всі надзвичайні ситуації сьогодення. Пропоную розібратися, в чому різниця між психотерапією та консультуванням, і коли до якого фахівця краще звернутися.

Психотерапія — це довготривала робота і шлях до глибоких змін. Вона допомагає у випадках, коли є необхідність усвідомити та змінити дитячі сценарії поведінки, які заважають у дорослому житті; опрацювати складні переживання та травматичний досвід; навчитися будувати здорові стосунки з собою та іншими; змінити деструктивні переконання та емоційні реакції; знайти внутрішню опору та навчитись екологічно справлятися зі складнощами.

До психотерапевта варто звернутися, якщо:

  •       ви хочете зрозуміти причини своїх емоційних станів (тривоги, панічних атак, депресії, агресивних реакцій);
  •       вам здається, що у вашому житті повторюються схожі проблеми та сценарії;
  •       ви прагнете підвищити емоційну стійкість та краще розуміти себе;
  •       у вас є травматичний досвід, який досі впливає на життя;
  •       ви хочете більш глибоко розібратися в собі та розвиватися як особистість.

Консультація у психолога — це короткотривала робота, що допомагає зрозуміти ситуацію, знайти способи її вирішення та отримати підтримку. Це може бути допомога у кризовий момент, пошук варіантів виходу зі складної ситуації або психоедукація щодо вашого стану.

До психолога за консультацією варто звернутися, якщо:

  •       у вас є конкретний запит щодо вирішення проблеми;
  •       ви відчуваєте постійне напруження, тривогу чи страх і не знаєте, як із цим впоратися;
  •       ви шукаєте способи виходу з конфліктів у стосунках (з партнером, дитиною, на роботі);
  •       вам бракує впевненості у собі, ви хочете підвищити самооцінку та навчитися говорити «так» собі та «ні» іншим;
  •       ви проживаєте кризовий період і потребуєте підтримки та стабілізації.

Незалежно від того, чи це консультування, чи психотерапія, ви відчуєте зміни після роботи з фахівцем.

Робота зі спеціалістом допоможе вам навчитися керуватися емоціями і станами та зняти «шори» — обмежуючі переконання, які заважають рухатися вперед. А ще підвищить рівень впевненості в собі, дасть відчуття внутрішньої сили, усвідомленість та свободу вибору. Це все дає розуміння, що ви можете впоратися з труднощами, реагувати на ситуації не автоматично, а так, як буде краще для вас.

Сподіваємося, що з часом турбота про ментальне здоров'я стане звичною для кожного — як похід до лікаря або догляд за тілом. Адже психологічна допомога — це не розкіш, а спосіб зробити життя більш якісним, наповненим та усвідомленим.

266

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: