fbpx
Сьогодні
Колонка 17:14 14 Лис 2024

Нові можливості для України в адміністрації Трампа: три ключові посади

English version here

Цього року за перебігом президентських виборів у США 5 листопада українці слідкували настільки пильно, як, напевно, ніколи до того. Чи можемо ми сказати, що цього разу від волевиявлення американських громадян залежало майбутнє і нашої з вами країни? Безперечно, так.

Це і не дивно, адже, по-перше, зміна влади у Сполучених Штатах як країни-лідера демократичного світу апріорі є подією світового масштабу. По-друге, ще з 2014 року, а згодом і з початком повномасштабного вторгнення росії в Україну, Сполучені Штати були союзником номер один і найбільшим іноземним донором для нашої країни. Бойові можливості України напряму залежали від військово-фінансової допомоги США, військово-політичних рішень Вашингтона та надходжень американського озброєння. Здається, це усвідомлював чи не кожен пересічний українець.

Проте цього разу американські президентські вибори привертали особливу увагу українців, адже деякі представники команди одного з кандидатів відкрито і публічно виступали з заяви, які відверто насторожували та ставили під питання непохитність підтримки України Сполученими Штатами Америки.

Від обіцянок припинити виділення фінансів на допомогу Україні до необхідності набуття статусу нейтральної країни, відмови від вступу в НАТО і визнання Криму російським — усе це спантеличило не тільки людей в Україні, але й американців українського походження, які мали зробити вибір. Живучи у Флориді, яка традиційно є республіканським штатом, я неодноразово була учасницею розмов, як формальних, так і не формальних, щодо необхідності припинення американської допомоги Україні.

Вибір, який змінив усе

Зранку 6 листопада я прокинулась з шаленою кількістю повідомлень з України. Тоді вже стало відомо, що Дональд Трамп переміг у всіх ключових штатах і результати президентських перегонів 2024 року були визначеними.

Відчувалось, що серед українців панувала тривога. І справа тут навіть не в особистих політичних вподобаннях щодо того чи іншого кандидата. Зрештою, українці, перебуваючи у стані повномасштабної війни, хотіли знати відповідь лише на одне питання: "Чи залишать американці Україну напризволяще перед російською загрозою?".

Американський народ зробив свій суверенний вибір і українці, звичайно, будуть поважати будь-яке волевиявлення американських громадян.

Те, що наступні 4 роки принесуть кардинальні зміни для Америки, а то і подекуди несподівані рішення, не викликає сумніву. Дональд Трамп, безперечно, рішучий лідер і не вагатиметься до повної заміни ключових позицій як у внутрішній, так і у зовнішній політиці США.

Однозначно, зміняться підходи й щодо вирішення війни в Україні. Йтимуть вони в унісон з баченням Києва чи ні, більшою мірою залежатиме не стільки від контактів з Києвом, скільки від перших розмов з кремлем. Адже українська позиція щодо вирішення війни неодноразово озвучувалась Дональду Трампу — він з нею знайомий, а от готовність, чи точніше неготовність путіна до змін у війні, може дуже сильно розчарувати новообраного президента Трампа.

Проте хочу заспокоїти багатьох українців, яких лякає така зміна влади у США. Дональд Трамп вже розпочав процес оголошення кандидатів на ключові керівні позиції у своїй адміністрації. Кандидати на три найважливіші для зовнішньої політики США посади подають позитивні надії для України й відкривають можливості для досить продуктивної співпраці. Можливо, навіть більш результативної, ніж це було за попередньої влади у Вашингтоні.

Як знайти ключові "точки дотику" України з адміністрацією Трампа

Як колишня дипломатка, я можу сказати, що для контактів з іноземними країнами у США відіграють три посади: радник президента з національної безпеки, державний секретар та секретар з питань оборони (очільник Пентагону). Дональд Трамп оголосив Майка Волтса, Марка Рубіо та Піта Гегсета (у послідовності) як кандидатів на вищезазначені посади. Для України усі три представники були б напрочуд позитивним призначенням. Ось чому.

Кандидат у радники з національної безпеки — Майк Волтс, конгресмен зі штату Флорида, його округ знаходиться безпосередньо поруч з містом Джексонвіл, де я проживаю. Активна українська громада північної Флориди зможе з впевненістю вам сказати, що і сам Волтс, і його радники завжди були відкриті щодо спілкування на тему України та російської війни. Щобільше, я б навіть сказала, що його офіс прагнув більше додаткової інформації про перебіг останніх подій в Україні, фінансування допомоги для прийняття рішень. Майк Волтс, який сам є колишнім військовослужбовцем спецсил, нагородженим чотирма бронзовими зірками, у тому числі двома за хоробрість, і ветераном війни в Афганістані, чудово розуміється на військовій стратегії та не має ілюзій щодо росії як загрози національній безпеці.

Ще один американський ветеран отримав номінацію від новообраного президента Трампа — це можливий очільник Пентагону Піт Гегсет. Мабуть, найнеочікуваніше призначення у новій адміністрації Трампа. Ведучий та шоумен з американського телеканалу Фокс Ньюз — це все, що донедавна було відомо про Гегсета навіть більшості самих американців. Проте за його плечима — військова служба у гарячих точках Афганістану та Іраку, Принстонський та Гарвардський університети, а також активна адвокація прав військових та ветеранів.

Україна неодноразово залучала своїх діючих військових, колишніх військових полонених та ветеранів до дипломатії у Вашингтоні. Здається, зараз настане той час, коли треба буде шукати якомога більше подібних "точок дотику". Погодьтесь, є велика надія, що після декількох поїздок у зони бойових дій та місця російських злочинів в Україні, після детальних військових брифінгів і безпосереднього спілкування з українськими військовими, колишні бойові ветерани Майк Волтс та Піт Гегсен, навіть перебуваючи на цивільних посадах у Вашингтоні, можуть стати адвокатами посилення допомоги Україні в адміністрації Трампа.

Крім того, виглядає так, що американську дипломатію буде очолювати людина, яка дуже добре знайома з українською тематикою. Марко Рубіо, сенатор зі штату Флорида, серед українців у США і, зокрема, Вашингтоні та Флориді відомий як активний член комітету Сенату з міжнародних відносин. Він працював над багатьма ключовими законопроєктами щодо допомоги Україні, ще починаючи з 2014 року. Рубіо неодноразово бував в Україні, а що найважливіше — українська дипломатія у Вашингтоні має гарно налагоджений контакт з ним.

Хтось згадає неоднозначні голосування та висловлювання Марко Рубіо та Майка Волтса у Конгресі США за останній рік щодо війни в Україні, проте я б віднесла ці заяви радше до розряду кар'єрної стратегії, ніж до особистої позиції, адже вони випадали на часи активної передвиборчої кампанії та, скоріше за все, мали на меті задовольнити політичні вимоги Дональда Трампа.

Наразі, можна сказати, що за своїм професійним минулим і позицією Майк Волтс, Марк Рубіо і навіть Піт Гегсет, радше нагадують "класичних республіканців", ніж "класичних трампістів". Поява яструбиного крила Республіканської партії у новій американській адміністрації відкриває багато шансів для України у співпраці з новим таким непередбачуваним очільником Білого Дому та оновленим Конгресом.

4437

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: