fbpx
Сьогодні
Фоторепортаж 16:40 12 Лип 2024

Зруйнувати, засипати, забудувати: шість пам’яток Києва, що опинились під загрозою

Київ, місто із тисячолітньою історією, з кожним роком втрачає все більше пам’яток, які засвідчують цю історію. Місцева влада послідовно “не помічає”, як замість історичних будівель з’являються ще один бізнес-центр, житловий комплекс тощо. Так, на одному з останніх засідань Київська міська рада передала під забудови ще шість об’єктів. “Рубрика” розповідає історію пам’яток, що опинились під загрозою та показує, що може втратити Київ у фоторепортажі.

English version here

У чому проблема?

Дворик з воронами на Рейтарській

Один з найобговорюваніших об'єктів, які передали під забудову — дворик з воронами на Рейтарській, 9. Це популярне туристичне місце у центрі Києва, де ще з 1991 року живе декілька ворон. Першим був Корбін, згодом до нього доєднались Карлуша та Кирило.

Достеменно невідомо, звідки з'явилась клітка з воронами у цьому дворику. За однією версією, спочатку ворони жили у квартирі, поки одного разу їхній власник не забув зачинити клітку. Тоді птахи вилетіли й зіпсували чимало меблів та іншого майна і їх виселили на вулицю. Інша версія, що воронів сюди поселив любитель птахів та кримінальний авторитет Гриша. 

Згодом місце стало туристичною точкою на мапі Києва. Сюди також почали привозити й інших птахів, що потребували допомоги. Їх лікували та випускали на волю, але були й ті, що залишались тут надовше. А у 2015 році окрім клітки ворон також "поселили" на стіну протилежного будинку, намалювавши мурал.

Але зараз це місце під загрозою знищення, оскільки Київська влада передала цю землю в оренду ТОВ "Центр регіонального розвитку" для експлуатації та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування строком на 10 років.

За словами активіста Дмитра Перова, вперше питання можливої забудови дворика виникло у 2020 році. Тоді декілька "настирних підприємців" хотіли купити гаражі, розміщені поблизу клітки з воронами

"За словами рієлторів, інтерес до цієї ділянки проявляв ексконсул рф в Україні Вагіф Алієв. Проєкт рішення про передачу ділянки за адресою Рейтарська, 9 під будівництво та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури було підготовано ще 2021 року. Втім, голосування в сесійній залі тривалий час не знаходило необхідний інтерес", — говорить активіст.

Річка Либідь

На тому ж засіданні Київська міська рада ухвалила ще одне рішення на користь Вагіфа Алієва. Річ у тім, що Київська міська рада ухвалила детальний план території (ДПТ), за яким частину річки Либідь заховають в колектор. Це потрібно бізнесмену, щоб зробити додатковий заїзд до ТРЦ Ocean Mall.

"Вже згаданий Алієв зірвав ще один джекпот. Затвердили ДПТ, за яким мають засипати річку Либідь заради додаткової під'їзної дороги для Ocean Mall. Спочатку «тарілка» Флоріана Юр'єва, тепер Либідь і Дворик з воронами", — так відреагували активісти з ГО "Спадщина".

Нагадаємо, що початок річки вже протікає у підземному колекторі. Далі Либідь переходить у відкрите бетонне річище, побудоване для захисту від підтоплення навколишніх територій. У своєму природному стані річка збереглась на єдиній ділянці біля Лисої Гори.

Водночас у 2021 році планували провести ряд заходів для поліпшення екологічного стану міста, які також передбачали розчищення річища Либідь. І вже восени 2023 року частину підземної ділянки річки розчистили, вивезли близько трьох тисяч кубометрів замиленого ґрунту, гілок та побутового сміття.

Тоді у КМДА почали говорити про ревіталізацію (відновлення) річки. Планували частково звільнити Либідь від бетону та перетворити річку на зону відпочинку для киян. Але останнє рішення Київради щодо річки Либідь суперечить попереднім заявам.

Лісопильня Сніжка на вул. Турівській, 29А 

Пам'ятки Києва

Лісопильня Сніжка на вул. Турівській, 29А

Лісопильня Сніжка — це зразок традиційної забудови Подолу наприкінці 19 та початку 20 століть. Вона зведена з київської жовтої цегли у 1902 році. Її власниками були підприємці Єлизавета Роговцова та Ілля Сніжко. Лісопильня виконувала звичні для такої споруди задачі — виготовляла дошки, балки, рейки та інше.

Історичну будівлю почали руйнувати без жодних дозволів ще у 2023 році. Але тоді департамент територіального контролю Києва зобов'язав власника припинити роботи на території та демонтувати будівельний паркан. 

Також із цією проблемою до Київської міської прокуратури звернулись місцеві активісти. Прокуратура зареєструвала кримінальне провадження щодо умисного незаконного руйнування історичної Лісопильні Сніжка.

Пам'ятки Києва

Лісопильня Сніжка на вул. Турівській, 29А

Так, минулого року змогли зупинити знесення історичної лісопильні. Але ця проблема повернулась після одного з останніх засідань Київської міської ради.

"Головним фігурантом цієї справи є ТОВ «Форвард-А», що є власником приміщень і заразом їхнім руйнівником. Так ось, поки прокуратура намагається притягнути бізнесменів до відповідальності, то міська рада… вирішила передати забудовнику землю під нею! Відповідний проєкт рішення вже опублікований на сайті міськради", — коментує активіст Дмитро Перов.

Васильківська водогінна насосна станція

Раніше за адресою Велика Васильківська 137 можна було побачити старовину насосну станцію, побудовану в 1908 році. Але у квітні 2019 року її знесли, відповідне рішення підписав мер столиці Віталій Кличко. Зараз тут розташовані лише залишки насосної станції, але можливо скоро зникнуть і вони.

Річ у тім, що Київська міська рада продовжила оренду землі для ТОВ "Капітал-Схід", яка і знищила історичну будівлю декілька років тому. А зробили все це, щоб замість унікальної пам'ятки поставити копію паризької тріумфальної арки, що має стати частиною ЖК "Французький квартал-2".

Садиба Чернишова

Зараз, гуляючи Подолом, можна побачити занедбану, але збережену в історичному вигляді Садибу Чернишова, розташовану на вулиці Сагайдачного, 29/3. Побудували її у 30-х роках 19 століття. Вона має статус дійсної памʼятки архітектури та містобудування, але і це не захищає її від київської влади.

Відповідно до українського законодавства, такі пам'ятки заборонено зносити, змінювати чи перебудовувати. Але ще за день до того, як Київрада прийняла відповідне рішення, цей будинок можна було знайти на сайтах з пошуку нерухомості із дозволами на часткове знесення та добудову чотирьох поверхів. 

"Найцікавіше те, що завтра Київська міська рада лише збирається проголосувати за цей проєкт рішення!! Тобто, рівень коруп…. комфортної впевненості, що незаконне рішення таки протягнуть — приблизно 100%", — написав активіст Дмитро Перов у своїй фейсбук-сторінці за день до засідання Київради, де було ухвалене таке рішення.

Пам'ятки Києва

Садиба Чернишова

Китаїв

Розташований у Східній частині Голосіївського лісу, Китаїв є пам'яткою національного значення. На його території археологи знайшли трипільську кераміку та залишки Київської Русі — фортифікаційні споруди та житла часів Київської Русі з глиняними печами. Тут також можна знайти стародавні печери, що досі не вивчені до кінця.

Спроби загарбати це місце були ще за часів мера Черновецького. Тоді частину ділянок Китаєва віддали в оренду "Київській овочевій фабриці". Вона має закінчитись 30 липня цього року, саме тому нинішня Київська міська рада повернулась до питання Китаєва.

І попри те, що у квітні цього року петиція про захист Китаєва від забудови набрала майже 9 тисяч підписів, депутати Київради все одно за продовження оренди земельної ділянки на 15 років для компанії KAN Development.

На ділянках загальною площею 50 га забудовник хоче звести житловий комплекс майже на 6 тисяч квартир та паркінг на понад 2,8 тисячі місць. Хоча, за словами забудовника, саме урочище Китаїв забудовувати не планують, натомість створять там туристичний хаб.

Яке рішення?

Попри власні заяви та думку мешканців столиці, Київська міська рада продовжує ухвалювати рішення, що дозволяють знищувати історичну спадщину Києва. Тож врятувати її може лише активність та свідомість киян, які поважають історію власного міста. Для цього просто не можна мовчати про забудови цих шести об'єктів, навпаки треба говорити, аби зупинити це.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: