Корисне

Як зрозуміти перформанс: інструкція глядача

Як часто споглядання сучасного мистецтва викликало у вас щире здивування або тотальне нерозуміння? Можливо, траплялись такі випадки. Але якщо з традиційними видами мистецтва ми зазвичай готові до зустрічі, то як зрозуміти перформанс і не втратити бажання знову зануритись у світ митця?

У червні на жителів Києва та Дніпра чекає програма міжнародного фестивалю сучасного танцю Zelyonka SPACE UP з численними танцювальними преформансами. Ми підготували коротку інструкцію для того, щоб занурення в перформативне мистецтво виявилось для вас надихаючим.

Часто виникнення перформанс-арту пов'язують з критикою традиційного театру, апелюючи до того, що вистави на сцені подекуди «несправжні» чи «награні». В перформансі життя справжнє. Чому? Бо він про «тут і зараз». Якщо ж спиратись на визначення, то перформанс це форма сучасного мистецтва, в якій головне — це дії митця чи групи людей «тут і зараз», тобто в певному місці в конкретний час.

Розповідаємо про те, які прості кроки допоможуть вам зрозуміти перформанс:

1. Головне завдання перформансу — це передати осмислення митцем тої чи іншої сторони життя. В перформансі є сенс, так!

От тільки свої відчуття автор транслює не за допомогою звичних монологів, картин, скульптур, а шляхом живої взаємодії з глядачем. Тож ваші реакції — замилування, гнів, нерозуміння чи співчуття — теж частина перформансу: перформер сприймає вашу присутність та спирається на неї.

Тому готуйтесь до нових вражень і активного занурення в мистецтво 6 та 7 червня на центральних перехрестях Києва, де траплятиметься перформанс YELLOW швейцарського колективу zeitSprung. Будьте уважні, очікуючи зеленого сигналу світлофора і шукайте перформерів у жовтому вбранні.

2. Будьте готові до того, що спершу можете не зрозуміти, що відбувається. Довіряйте власним відчуттям

Не лякайтесь, якщо ви не зрозуміли з перших хвилин, що відбувається. Все з вами гаразд! Завдання перформера — не епатувати, а передати своє відчуття, не забувайте про це.

Незвичність — одна з характерних рис перформансу. Тут і зараз насправді важлива думка і відчуття кожного — як досвідченого глядача, який знається на перформансах, так і того, хто зустрівся з цією мистецькою формою вперше. Перформери прагнуть залучати до свого творчого акту якомога більше людей, причому різного бекграунду. Саме тому часто перформанси відбуваються не тільки в мистецьких просторах, але і на вулицях, площах тощо.

Наприклад, 1-2 та 8 червня в Києві на Оболонській набережній відбудеться «Балет катамаранів». Уявіть, що будь-хто може стати свідком того, як воду розсікають катамарани, виконуючи під музику балетні фігури!

А група Pop Fabric з Нідерландів везе до Києва спеціальну конструкцію-павільйон, у якому стають можливими найдивніші перетворення часу, простору і звуку. В перформансі Somnium вони прагнуть осмислити, якою могла б бути подорож у підсвідомість. Джерело їхнього натхнення — науково-фантастичні фільмами та твори Муракамі й Борхеса.

3. Перформанс не вимагає від вас «правильних» відповідей, їх взагалі немає. Перформанс — це більше про процес, головне в ньому – це ефект присутності

Практики перформансу подекуди інтимні і закриті від широкого загалу. В перформансі важливим є яскраво виражений тілесний вимір, тому будьте готові до того, що ви побачите дослідження саме цього аспекту людського існування. Через тілесність перформери будуть шукати відповіді, відчувати, переживати, осмислювати наново.

Наприклад, учасники норвезької Kari Hoaas Dance Company досліджують через тілесність кордони між емоціями та їх физичними проявами. Свій перформанс «Спека» вони презентують 7 червня в Арт-клубі Closer. Хореограф Карі Хоус об'єднала пластику з музикою норвезького музиканта DJ Niwin та химерним світловим малюнком. Так вона склала партитуру багатогранної вистави-інсталяції, яка в процесі дії перетворюється на рейв.

Свіжі дописи

  • Кейси

“Захотілося практично допомогти країні”: як підлітки створюють інновації для розмінування України

“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше

Friday December 20th, 2024
  • Здоров’я

Подарунки з користю для здоров’я: що придбати рідним на новорічні свята

“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше

Friday December 20th, 2024
  • Кейси

Дмитро Демченко: “Хочу допомагати пораненим, які переносять це важче та впадають у відчай”

Дмитро Демченко родом з Дружківки, що на півночі Донецької області. До Збройних сил України вирішив… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Корисне

Які подарунки обрати у ветеранських бізнесів? Корисний гайд з 12 ідей

Вибір різдвяних і новорічних подарунків — це можливість не лише порадувати близьких, а й підтримати… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Кейси

Навички для відновлення: як програма Skills4Recovery допомагає українцям реінтегруватись у ринок праці

Війна змусила шість мільйонів українців виїхати з України за кордон, а ще стільки ж стали… Читати більше

Wednesday December 18th, 2024
  • Корисне

Celebrate Ukrainian Christmas: three fun ideas to try

Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше

Tuesday December 17th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.