Переговори України і Росії з питання війни на Донбасі йдуть важко. Кремль готовий рухатися далі тільки на своїх умовах — спочатку вибори, а потім кордон.
Володимир Зеленський же з такою логікою не згоден, але при цьому активно просуває ідею про те, що війну він зможе закінчити в цьому році. Яким чином? До кінця не знає ніхто.
Що зараз відбувається на донбаському поли для переговорів і чи є у влади шанс закінчити війну в найближчим часом — у матеріалі "Рубрики".
Майбутня зустріч радників глав України, Росії, Німеччини та Франції в Парижі 28 серпня була скасована. Офіційна причина, яку повідомили в Офісі президента — відрядження французького представника Еммануеля Бонна.
Саме на цій зустрічі делегації повинні були "звірити годинники" та узгодити можливу зустріч у рамках "нормандської четвірки" Володимира Зеленського та Володимира Путіна. На якій, зокрема, наполягає Київ.
Як результат — черговий етап переговорів не відбувся, а у "нормандської зустрічі" знову більше запитань, ніж відповідей. Якщо українська сторона ще якось намагається втримати хорошу міну при поганій грі, то російська і зовсім публічно тему з переговорами по Донбасу не розвиває.
Для Києва і команди Зеленського переговори з Росією зараз дуже важливі і цьому є кілька причин.
По-перше, Зеленському потрібна дипломатична перемога на східному фронті, особливо перед місцевими виборами. Саме тому він всіляко торпедує цю тему, видаючи гучні заяви.
Наприклад, в інтерв'ю телеканалу Euronews він заявив, що наступна зустріч з Путіним може повністю завершити війну на Донбасі.
"Друга зустріч у нормандському форматі говорить про те, що у нас великий шанс закінчити війну. Якщо порівнювати нашу команду і минулу — так, як я хочу, ніхто не хотів. Таких темпів і так тиснути на це питання — ніхто такого не робив, і всі це бачать. І я говорю не тільки про українців – всі наші іноземні партнери це бачать. я знаю, що швидше за мене ніхто це не закінчить", — підкреслив Зеленський.
По-друге, у глави держави і партії влади все ще зберігається серйозна підтримка серед українців. За останніми даними, понад 30%, що в нинішніх реаліях досить хороший результат.
Поки є такий кредит довіри, "Слуга народу" і Офіс президента в змозі приймати в очах суспільства легітимні рішення. Що буде з підтримкою через півроку або рік? Поки не зрозуміло.
За попередньою інформацією від Офісу президента, зустріч може відбутися до 10 вересня. Більше даних поки немає. Раніше ж президент Зеленський говорив, що зустріч лідерів четвірки може відбутися вже у вересні.
У Росії при цьому є свої причини тягнути ковдру на себе. Офіційна позиція Кремля — Україна, Німеччина і Франція просто не змогли заздалегідь узгодити формат фінального документа.
Москва не отримала значного результату з часів минулої зустрічі президентів в Парижі. Механізм впровадження в Конституцію особливого статусу Донбасу так і не прописаний. Також немає ніякого руху по "формулі Штайнмаєра". Тобто де-факто просувань по донбаської темі, крім як місячної тиші і часткового плану щодо відведення військ, немає.
Зустрічатися, тим більше не на умовах РФ, у Кремлі сенсу, схоже, не бачать. Побічно цю позицію підтверджує і представник Тристоронньої контактної групи в Мінську Сергій Гармаш. Він вважає, що Росія "дресирує" Німеччину і Францію, зриваючи зустріч, вже анонсовану українським президентом і німецьким міністром закордонних справ.
"Росії не вигідна зустріч радників 28 серпня. По-перше, через лист Козака (Дмитро Козак, Замглай Адміністрації президента РФ), в якому він заявив, що більше не братиме в них участі (втрата обличчя); по-друге, через бажання перенести вирішення питань в ТКГ, де немає Німеччині і Франції, але є ОРДЛО і вельми слабкий опір України їх суб'єктивізації. "Не будемо чіплятися за дрібниці" — сказав Леонід Кравчук (1-й президент України, член ТКГ) в інтерв'ю Гордону (Дмитро Гордон, український журналіст) …", — підкреслив Гармаш на своїй сторінці в Facebook.
Міжнародник Андрій Бузаров, в цілому коментуючи ситуацію навколо переговорного процесу, пояснює — мир на Донбасі можливий тільки при бажанні Росії. Тому Україні доводиться мириться з тим, що РФ ставить свої умови.
"Закінчення війни обіцяли нам ще в минулому році, але цього не сталося. Тут питання більше про припинення вогню і це поки не вдається. Великий плюс, що Зеленському вдалося припинити вогонь в політичному ключі, але скільки це триватиме, складно сказати.
Головна причина, чому РФ не хоче посилити процес Мінських переговорів — вона глобально не зацікавлена у врегулюванні конфлікту, а регіонально — в Кремлі не вірять, що Київ здатний піти на поступки в частині імплементації "формули Штайнмаєра", розведення військ і так далі. Простіше кажучи — керівництво Росії не довіряє колегам з України", — підкреслив в коментарі "Рубриці" Бузаров.
Судячи з усього, Володимир Зеленський стоїть у найближчі місяці перед вибором, де у нього є кілька реальних варіантів. Від його рішення залежить і подальша доля Донбасу. Варіанти такі:
Перший — поступово піти на поступки Росії. Почати імплементувати "формулу Штайнмаєра", готувати особливий статус для Донбасу і провести вибори. З технічної точки зору це реально, вся влада у нього зараз зосереджена (хоча і з труднощами) в одних руках. А ось з репутаційної — дуже складно, так як реакцію суспільства достеменно передбачити дуже складно. Зібрати новий "майдан" противникам команди Зе разом з обуреної громадськістю цілком під силу.
Другий — відмовитися від поступок і заморозити позиції. Публічно визнати, що на вигідних для України умовах повернути Донбас чи Крим не можна. Така позиція зрозуміла, але вона може викликати неоднозначну реакцію як європейських партнерів, так і певної частини суспільства. Реакцію Росії тут також передбачити не просто. Більш того, не виключено, що Кремль піде просто на ескалацію конфлікту.
Третій — максимально розтягувати переговори. Що, в принципі, зараз і відбувається. Правда, досі пір незрозуміло, на скільки вистачить терпіння у Володимира Путіна і ко.
Тисячі українців, як військових, так і цивільних, приносять додому гільзи, патрони, гранати, частини снарядів і… Читати більше
Рішення для розбудови комьюніті, комфортних міст, українського підприємництва та інклюзивності суспільства. Читати більше
“Рубрика” відвідала берег Каховського водосховища та дізналась, як змінилось життя Кушугумської громади після російського теракту… Читати більше
Перетворити власний травматичний досвід спочатку на текст п’єси, а потім поставити її на сцені —… Читати більше
Безпека як основний вектор для трансформацій міської інфраструктури Читати більше
4 вересня росіяни вдарили по Львову дронами та ракетами. 189 будинків зазнали пошкоджень, 60 людей… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.