Корисне

Як зекономити на комунальних платежах: поради з енергоефективності

“Рубрика” зібрала поради, яка зроблять ваш дім енергоощадним і допоможуть зекономити на комунальних платежах.

У чому проблема?
Комунальні платежі зростають

Платіжки за комуналку продовжують зростати й часто складають значну частину сімейного бюджету, змушуючи багатьох задуматися про способи зниження цих витрат. 

Яке рішення?
Розумне споживання електроенергії 

Основне правило економії — це зменшити споживання. На щастя, існує безліч ефективних стратегій, які можуть допомогти витрачати значно менше електрики, газу та води у квартирі й таким чином заощаджувати. 

"Рубрика" зібрала для вас найкращі поради та практичні кроки, завдяки яким дивитися на платіжки буде не так лячно. Ці лайфхаки збережуть ваші кошти й зроблять оселю більш енергоефективною.

Як це працює?
Економія електроенергії

Чоловік дістає штекер з розетки. Фото: obrien.com

Щоб заощадити на електриці, можна встановити двозонний електролічильник, який працює за принципом день/ніч. Ті, хто працює вночі або має побутову техніку з нічними режимами, одразу відчує різницю, адже з 23:00 до 7:00 вся спожита електроенергія коштує вдвічі менше, ніж удень.

Замініть стару проводку, адже це не лише пожежна небезпека, а й зайві витрати електроенергії. Якщо ви ще цього не зробили, замініть лампи розжарювання на енергоощадні. У середньому лампа розжарювання споживає близько 175 кВт/год, а світлодіодна — близько 15 кВт/год. Тобто різниця більш ніж в 10 разів! Енергозберігаючі лампи і служать вп'ятеро довше. Не використовуйте штучне освітлення, якщо достатньо природного світла. 

Доведіть до автоматизму навичку вимикати світло, коли виходите з кімнати. Близько 30% електроенергії від місячного обсягу витрачається на освітлення порожніх приміщень. Встановлення світлорегуляторів та датчиків з детекторами руху також зменшать електроспоживання.

Вимикайте пристрої, якими ви зараз не користуєтеся. У "сплячому" режимі телевізор, комп'ютер, зарядні пристрої тощо можуть споживати до 350-400 кВт/год на рік. А може ви самі любите засинати з увімкненим телевізором або залишаєте його працювати "для фону"? Нові тарифи за електрику — привід нарешті позбутися і цієї звички. Коли телевізор увімкнено, зменште яскравість екрана, оскільки стандартні налаштування, як правило, яскравіші, ніж це необхідно. 

Як зробити кухню енергоефективною 

Кухня — це місце, де регулярно використовується найбільше енергії. 

Зменшіть енерговитрати холодильника 

Експлуатуйте холодильник правильно. Не встановлюйте його у таких місцях:

  • біля газової плити;
  • батареї або інших опалювальних приладів;
  • там, де є пряме сонячне проміння.

Відремонтуйте ущільнювачі дверей холодильника, щоб тепле повітря не потрапляло в холодильник. Інакше холодильнику потрібно буде працювати старанніше і вмикатися частіше. З цієї ж причини не ставте в холодильник гарячу їжу. 

Морозильну камеру тримайте повною — це теж сприятиме зниженню рахунків за електрику. Якщо в морозилці пусто, заповніть її пластиковими пляшками з водою. Ці акумулятори холоду виручать і тоді, коли електрику вимикають. Переклавши їх на полиці холодильника, ви збережете продукти від псування. Регулярно розморожуйте холодильник — так ви продовжите йому життя і пристойно заощадите на електроенергії.

Оптимізуйте енергію електроплити та духовки

Якщо у вас електроплита, використовуйте посуд з рівним дном та діаметром, який дорівнює або трохи більший за конфорку електроплити (так заощадиться 5-10% електроенергії). Замість того, щоб нагрівати воду для приготування їжі безпосередньо на варильній панелі, швидше та енергоефективніше нагріти її в електрочайнику, а потім перелити в каструлю.

Якщо потрібна духовка, використовуйте скляний або керамічний посуд замість металевого — він краще вбирає тепло, що робить його найбільш ефективним для приготування їжі в духовці.

Готуйте якомога більше за один раз, щоб використати тепло максимально. До речі, більшість готових страв чудово заморожується, не втрачаючи смакових властивостей. Поки готуєте, тримайте дверцята духовки закритими — кожного разу, коли ви відкриваєте двері, духовка втрачає до 25 градусів тепла і згодом вимагає більше енергії, щоб повернутися до встановленої температури. 

Вимикайте електроплиту за 5-10 хвилин до закінчення готування. Страва дійде, поки плита холонутиме. І точно не підгорить. А розігрівати їжу краще у мікрохвильовій печі.

Регулюйте енерговитрати побудових приладів

Мультиварка також є енергоефективною. А крім того ідеально підходить для тих, хто любить готувати і паралельно займатися іншими справами. Мультиварки мають потужність 800-1000 Вт, але працюють на максимумі лише на початку приготування. Потім агрегат підтримує оптимальну температуру, що становить лише 15-20% від всієї потужності. Якщо ви будете користуватись мультиваркою кожного дня по годині, витрати будуть становити всього 7,5 кВт електроенергії на місяць. Для порівняння, електроплита за рік може споживати 1200-1400 кВт.

А щоб просто попити чаю або кави, кип'ятіть у чайнику рівно стільки води, скільки потрібно. Своєчасно видаляйте накип — чайник з накипом у 30 разів гірше проводить тепло. Екологічне рішення для дому, якщо часто п'єте гарячі напої  — термос, щоб менше користуватися чайником.

Як заощадити на пранні та прасуванні

Пральну машину запускайте лише тоді, коли вона заповнена. Половинне навантаження використовує таку ж кількість електроенергії та води, як і повне. Однак не перевантажуйте барабан, щоб не пошкодити техніку.

Обирайте екопрограми. Наприклад періть одяг, який потрібно просто освіжити, на найкоротшому циклі. Там, де це можливо, використовуйте холодну воду або цикл 30°C. Сучасні пральні засоби справляються із забрудненнями й при низьких температурах. Вищі температури знадобляться вам тільки для особливо брудного одягу. Памʼятайте, 90% витрат енергії пральної машини витрачається саме на нагрівання води.

Прасуйте, заощаджуючи енергію

Коли прасуєте речі, починайте з тих, які потребують меншої температури. Англійський лайфхак — повісити у ванній кімнаті одяг на вішаках, після того, як ви прийняли гарячий душ чи ванну. Тепле повітря та пара розправлять заломи на сорочках та сукнях не гірше за праску.

Запланували покупку нової техніки? Памʼятайте, що побутові електроприлади мають спеціальне маркування від класу А до G. Клас "А++" — найбільш енергоощадний. Але навіть придбавши побутову техніку класу "А" або "А+", ви на 30-50% зменшиться споживання електроенергії навіть у порівнянні з приладами класу "В". 

Зниження споживання води

Вода тече з крана. Фото: waterworkplumbing.com

Встановіть лічильники. За їх наявності ви будете платити лише за використаний об'єм. Для квартири можна поставити звичайний лічильник, а для приватного будинку — розумні лічильники, які самостійно передаватимуть показники до Водоканалу.

Слідкуйте за станом сантехніки та своєчасно усувайте несправності. Через кран або трубу, які протікають, за добу можна втратити від 20 до 200 літрів води

Користуйтесь меншою кількістю води для гігієнічних процедур

Закривайте кран під час чищення зубів або гоління. Вода, що ллється впродовж кількох хвилин під час чищення зубів, — це десятки спущених у каналізацію літрів чистої води. Набагато економніше використовувати для полоскання ротової порожнини склянку з водою. 

Ефективним способом економії води є установка аератора на кран. Він насичує водний потік  повітрям, що дозволяє мити руки чи посуд у значно меншій кількості води. Аератори прості в установці, дешеві й можуть заощадити майже 80% води відносно кранів без аераторів.

Приймайте душ, а не ванну

 Щоби наповнити ванну, треба 140-160 літрів води, для душу — 30-50 літрів. Під час намилювання вимикайте воду і вмикайте її тоді, коли потрібно змити піну. 

Заощаджуйте воду у вбиральні

Замініть зливний бачок унітаза на сучасний з двома режимами зливу — звичайним та економним. Останній за одне змивання використовує 6 літрів води та заощаджує близько 20 л на день. У звичайному режимі зливний бачок пропускає 10-12 літрів води за одне змивання.

Зниження споживання води можна досягнути, розмістивши в бачку унітаза пляшки з водою або галькою — так в нього буде набиратися менша кількість води, якої все одно вистачатиме для змивання. Але переконайтеся, що пляшки не блокують жодну з рухомих частин механізму всередині бачка.

Використовуючи туалет, дотримуйтесь правила — ніколи не кидати в унітаз туалетний папір. Окрім запобігання засміченню, це також економить воду, адже для змивання паперу потрібно більше води.

Заощаджуйте воду під час миття посуду

Мийте посуд, набравши воду у велику миску. Споліскувати тарілки й чашки можна в окремій посудині з чистою водою. Ця ж порада є актуальною і для миття овочів та фруктів. Їх краще мити у мисці або невеликій каструлі. Так ви витратите 3 літри замість 15 у проточній воді. Використовуйте воду, в якій ви мили фрукти та овочі, щоб поливати рослини.

Якщо ваша родина велика, є сенс купити посудомийну машину, котра заощаджує близько 10 тисяч літрів теплої води на рік.

Економія газу

Монети на газовій конфорці. Фото: depositphotos

Якщо ви готуєте на газовій плиті, не слід переварювати їжу і дозволяти язикам полум'я "облизувати" посуд. Його, до речі, теж бажано придбати з енергоощадними властивостями, що дозволить оптимізувати витрати на газ. А якщо оновити кухонне начиння не дозволяє бюджет, використовуйте звичайні розсікачі полум'я — вони теж здатні забезпечити економію газу.

Також не слід зловживати приготуванням малооб'ємних страв на газу — для приготування невеликого за обсягом обіду доцільніше скористатися електроприладами: мікрохвильовою піччю або мультиваркою. Кулінари, до речі, рекомендують так званий режим томління, який наші бабусі використовували в печі — він не тільки дозволяє заощадити газ, але і забезпечує ощадний режим термообробки продуктів, що дозволяє зберегти більше корисних властивостей.

Слідкуйте за чистотою вашої плити — очищайте регулярно пальники від жиру і кіптяви. Чим чистіший пальник, тим менше газу потрібно для нагрівання до потрібної температури. 

Наливайте в каструлі рівно стільки води, скільки вам потрібно і користуйтеся кришками. Вода закипає таким чином у два рази швидше, овочі та м'ясо тушкуються теж швидше. Це знизить ваше споживання газу в рази. 

У справі економії дрібниць немає. Під час приготування їжі застеліть поверхню плити фольгою. Це не просто збереже плиту чистою — фольга буде відображати полум'я і зменшить втрати тепла. Експерти стверджують — всі ці прості поради щодо економії допоможуть знизити споживання газу на кухні до 15-20%.

Економія на опаленні

Утепліть стіни

Жителям багатоквартирних будинків краще робити це спільно — загальне утеплення будинку, включаючи сходові майданчики та дах, знизить тепловтрати у квартирах і допоможе зекономити на комунальних послугах. 

При індивідуальному опаленні газом теж можна заощадити. Економія газу може бути 20-25%, якщо встановити розумний термостат з функцією програматора. Зменшення температури в будинку на 1 градус зменшує споживання газу на 4-6%. 

Заклейте вікна або замініть їх на нові металопластикові

Встановіть за батареї опалення тепловідбивні екрани.

Після того, як ви закінчите готувати, залиште дверцята духовки відчиненими, щоб нагріти кухню. 

Крім того, якщо на ваших батареях встановлені терморегулятори, можна відключити опалення в невикористовуваних приміщеннях, наприклад, на кухні та у вітальні вночі.

Свіжі дописи

  • Що відбувається

Збільшення податків на тютюнові вироби: чимало активістів не згодні з рішенням

Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Кейси

582 години з турнікетом: як український військовий вижив у підвалі попри складне поранення

“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Кейси

Сергій Малечко: “У когось остання Тесла, а у мене сучасний протез”

38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше

Tuesday November 19th, 2024
  • Кейси

Зв’язок поколінь: як підлітки з Миколаївщини вчать літніх людей користуватися ґаджетами

“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше

Tuesday November 19th, 2024
  • Що відбувається

Top celebrities supporting Ukraine in 2024: from donations to advocacy

Discover the stars who stood with Ukraine in 2024, raising awareness of Ukraine's fight to… Читати більше

Tuesday November 19th, 2024
  • Здоров’я

Мене вже нічого не радує: що таке ангедонія і як повернути собі задоволення від життя

Нічого не хочеться, а речі, які раніше приносили розраду, більше не радують? Сьогодні дедалі більше… Читати більше

Monday November 18th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.