Здоров’я

Як завершити грудне вигодовування: поради і застереження фахівців

“Рубрика” розповідає, як зробити процес відлучення дитини від грудей максимально комфортним і для дитини, і для мами.

У чому проблема?

Грудне вигодовування — це не тільки про їжу. Процес годування груддю сприяє утворенню міцного емоційного зв'язку між матір'ю та немовлям через тілесний контакт. Але діти ростуть. І рано чи пізно потрібно завершувати цей етап. Будь-яка мама хоче зробити це правильно, м'яко та без стресу.

Яке рішення?

Разом із платформою доказової інформації про здоровʼя "Бережи себе", сімейною лікаркою Оленою Мацех та психологинею Наталією Мовчан розповідаємо, як завершити грудне вигодовування безпечно та з комфортом для мами й малюка.

Як це працює?

До року грудне молоко залишається основним джерелом енергії та поживних речовин для малюка. Згідно з рекомендаціями ВООЗ та ЮНІСЕФ, починати годувати дитину грудьми потрібно в першу годину після її народження й продовжувати виключно грудне вигодовування протягом перших 6 місяців життя. Це означає, що в цей період не варто давати дитині іншу їжу чи рідину, зокрема воду. Орієнтовно у віці з 6 місяців і далі додатково до грудного молока дітей починають знайомити із безпечним і збалансованим прикормом, який додають до грудного вигодовування.

Після року мамине молоко також не втрачає корисних властивостей. Навпаки — чим довше його отримує немовля, тим краще у дитини формується прикус, захист від інфекцій, а у мами, своєю чергою, зменшується ризик розвитку раку молочної залози.

Грудне вигодовування рекомендують продовжувати до 2 років або довше за бажанням матері й дитини. 

Чи є точний час, коли варто завершувати грудне вигодовування?

"Ключовим у цьому питанні є рішення матері, яке вона приймає, врахувавши свої можливості, готовність дитини й супутні обставини", — говорить Олена Мацех.

Лікарка зазначає: часто деякі фактори, які люди сприймають як причину завершити грудне вигодовування, насправді не є чимось критичним. Ось основні з них:

  • Хвороба матері та необхідність приймання ліків.

Насправді є велика кількість лікарських засобів, які сумісні з грудним вигодовуванням. Обговорити можливість їхнього використання потрібно зі своїм лікарем. Додатково перевірити ліки на сумісність із ГВ можна на ресурсі e-lactancia.

  • Вихід на роботу.

За правильної організації та планування грудного вигодовування його можна поєднувати з роботою. Відповідно до Кодексу законів про працю, жінки з дітьми віком до півтора року мають бути забезпечені додатковою перервою (не рідше, ніж кожні три години, тривалістю не менше 30 хвилин кожна), щоб відлучитись і зцідити молоко чи погодувати дитину.

  • Нова вагітність.

Годування дитини грудним молоком не впливає на перебіг нормальної вагітності. Ви можете відчувати втому, біль у ділянці сосків, зменшення обʼєму вироблення молока, однак нова вагітність не є абсолютним показом завершувати грудне вигодовування. Після народження дитини ви можете годувати обох дітей разом, такий спосіб годування називається тандемом.

Як завершити грудне вигодовування без стресу?

"Найбільш делікатним варіантом буде завершувати грудне вигодовування поступово, з турботою про вас і дитину. Цей процес може тривати кілька тижнів або місяців і дає змогу зменшити потенційний стрес через відлучення дитини від грудей. Раптове припинення грудного вигодовування може бути фізично та емоційно травматичним як для вас, так і для дитини. Тому, за можливості, уникайте такого способу", — рекомендує сімейна лікарка Олена Мацех.

Мама тримає дитину на руках. Фото: medela.com

Фахівчиня відзначає, дієвого універсального алгоритму завершення грудного вигодовування, який працював би однаково для кожної пари мама-дитина, не існує. Для багатьох матерів і малюків це відбувається поступово, коли дитина росте та їсть більше твердої їжі. Разом із тим, є певні кроки, які залишаються актуальними практично в усіх випадках:

    1. Розмовляйте з дитиною про майбутні зміни у її житті: маленькі діти також розуміють, коли до них звертаються з любовʼю та турботою.
    2. Подумайте, які саме потреби задовольняє дитина за допомогою грудного вигодовування:
      1. Чи їсть він/вона "дорослу" їжу, як влаштований раціон дитини, чи набирає вона масу тіла тощо. За потреби, проконсультуйтесь з приводу харчування дитини з вашим сімейним лікарем чи лікаркою.
      2. Як дитина засинає та чи вміє робити це окремо від годування? Якщо ні, вводьте поступово нові ритуали на сон, які будете повторювати щовечора. Так дитина запамʼятовуватиме, що після певних дій буде сон. Такими ритуалами можуть бути купання, читання, складання іграшок чи інша активність, яка сповільнює роботу нервової системи.
      3. Як дитина заспокоюється: якщо вона впала чи засмучена, чи можете ви покращити їй настрій іншим способом, окрім прикладання до грудей? Наприклад, обіймами, словами, погладжуваннями.
    3. Виділіть ресурс на те, щоб проводити якісно спільний час із дитиною в процесі відлучення. Моменти прикладання до грудей — це можливість дитини взаємодіяти з мамою. Подумайте, що може замінити цей контакт: ігри, прогулянки, малювання чи те, що приносить радість вам обом.
    4. Поширеною є практика розпочинати відлучення зі скорочення хаотичних годувань протягом дня. Водночас обовʼязково пояснюйте дитині умови, коли та як вона отримає грудне молоко — наприклад, що це відбудеться на сон чи вночі. Уникайте сидіння у звичних для вас "годувальних" місцях, щоб не заохочувати дитину просити груди.
    5. Ви можете самостійно обирати, від яких годувань відмовлятись наступними: на денний чи нічний сон, ранкові чи нічні. Спирайтеся на те, як зручніше вам і вашій дитині. Може трапитись таке, що якісь годування ви скасуєте, водночас інші вам буде комфортніше залишити на більш тривалий час.
    6. Не пришвидшуйте подій, прислухайтесь до темпу вашої дитини, виділіть на відмову від кожного годування кілька днів або ж тижнів.
    7. Змінюйте рутину, якщо цього вимагають умови: ви можете додавати перекуси або ж прокидатись раніше для сніданку.
    8. Потурбуйтесь, щоб ваш одяг не був надто відкритий: обмежте легкий доступ дитини до грудей.
    9. Заручіться підтримкою сімʼї: якщо всі готові допомогти вам і дитині під час відлучення, ніхто не намагається його прискорити й не тисне, цей процес мине простіше та комфортніше.
    10. Якщо ви завершуєте грудне вигодовування, коли дитині ще немає одного року, їй може знадобитись введення високоадаптованої молочної суміші, адже до цього віку грудне молоко є основним джерелом енергії для дитячого організму. Якщо ви завершуєте грудне вигодовування, коли дитині вже виповнився рік, немає потреби давати їй заміну у вигляді суміші.

Мама годує сина грудьми. Фото: myhappynewborn.com

"Як і весь період грудного вигодовування, його завершення — це ваш спільний із дитиною особливий час. За можливості, пройдіть його з повагою й чуйністю до почуттів дитини та власних", — наголошує психологиня Наталія Мовчан.

Психологиня пояснює, грудне вигодовування для дитини — це потреба, а не примха, вередування чи маніпуляція. Потреба, в яку включені: безпека, харчування, спілкування, контакт, обійми, довіра й ніжність.

Що може піти не так?

Якщо відлучення відбувається занадто швидко для дитини, вона може сигналізувати про це, передусім поведінкою. Ви можете помітити:

  • істерики, 
  • хвилювання, 
  • нічні пробудження, 
  • новий страх розлуки чи режим "липучки".

Що робити? Спробуйте сповільнити процес і виділяти більше часу на кожен з етапів завершення. За можливості, проводьте з дитиною більше часу, радить Олена Мацех.

Можливі відкочування процесу назад. Наприклад, під час хвороби дитини чи болісного прорізування зубів, коли вона просить груди частіше, ніж у вас встановлено новими правилами. У таких випадках слід зробити паузу, не рухатись далі або ж повернутись на крок назад — це нормально. Ви зможете продовжити, щойно дитина почуватиметься краще. 

Як позбутися почуття провини перед дитиною через завершення грудного вигодовування?

"Грудне вигодовування — важливий процес. Водночас це лише одна з можливостей дати свою любов і тепло дитині. У вас все ще залишаються обійми, близькість і спільне проведення часу.

Після завершення грудного вигодовування стосунки з дитиною можуть змінюватись і ставати по-новому цікавими. Ви можете відчувати різні емоції через відлучення дитини від грудей: тривогу, сум, відчай та інші. Бо це дійсно непросто. Дайте можливість і собі також звикнути до нового етапу в материнстві", — говорить Олена Мацех

Якщо відчуваєте, що все надто тяжко або сум триває понад два тижні, обговоріть це зі своїм сімейним лікарем чи лікаркою.

Що відбувається з грудьми після завершення грудного вигодовування?

Жінка масажує груди. Фото: GETTY IMAGES

Якщо ви завершуєте грудне вигодовування поступово, то молоко починає вироблятись у меншій кількості відповідно до нових потреб дитини. Груди стають менш наповненими й можуть зменшуватись до розміру, який був до вагітності. Якщо скорочення годувань відбувається занадто швидко, інколи може зʼявлятись біль, набряк чи затвердіння в грудях.

У таких випадках лікарі радять діяти за простим алгоритмом:

  • злегка зцідіть груди до відчуття полегшення, проте не повністю (адже це стимулюватиме додаткове вироблення молока);
  • зробіть лімфодренажний масаж: легкими ковзними рухами від соска до периферії;
  • прикладіть до грудей холод на деякий час (до 10 хвилин).

Після повного завершення грудного вигодовування молоко припиняє вироблятись, проте воно ще може залишатись у грудях деякий час. Зазвичай процес самовільного виділення молока триває до трьох місяців, і це не потребує втручання. При натисканні на груди молоко може виділятись довше, навіть до кількох місяців чи років. 

Якщо при цьому ви відчуваєте біль, ущільнення чи виділення стають інтенсивніші та/або змінюють колір, не відкладайте візит до лікаря, який/яка призначать додаткові обстеження за потреби.

Що не варто робити, щоб відлучити дитину від грудного молока:

  • Перевʼязувати груди, щоб молоко "перегоріло": процес, коли організм жінки припиняє виробляти молоко в грудях, доволі складний і не зупиняється внаслідок тиску на них. А ось лактостаз або мастит можуть стати наслідками таких дій.
  • Надовго залишати дитину вдома з іншими. Це доволі серйозний стрес для дитини, коли зникли не лише груди, але й рідна людина.
  • Мастити груди зеленкою, перцем, гірчицею, травами, заклеювати ділянку сосків тощо. Груди, до яких дитина прикладалась все своє життя, одним днем стають "не такі", немовля може відчути себе обманутим.
  • Завершувати грудне вигодовування водночас із прорізуванням зубів у дитини, хворобою чи іншими потенційно стресовими подіями, як-от початком відвідування дитячого садку, переїздом, розлученням тощо.
  • Замінювати грудне вигодовування вночі на годування дитини з пляшки сумішшю чи тваринним молоком. Дитина від 1 року, як правило, не потребує такого харчування. Крім того, годування з пляшки може підвищувати ризик виникнення карієсу, а тваринне молоко — залізодефіцитної анемії.
  • Обмежувати себе у споживанні рідини — пийте за відчуттям спраги, це не впливатиме на обʼєм виробленого молока.
  • Приймати ліки для пригнічення лактації: деякі з препаратів, які можуть потенційно зменшувати вироблення молока, впливають на гормон пролактин, тому працюють вони лише в перші дні після пологів, коли концентрація пролактину є високою.

Свіжі дописи

  • Кейси

“Захотілося практично допомогти країні”: як підлітки створюють інновації для розмінування України

“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше

Friday December 20th, 2024
  • Здоров’я

Подарунки з користю для здоров’я: що придбати рідним на новорічні свята

“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше

Friday December 20th, 2024
  • Кейси

Дмитро Демченко: “Хочу допомагати пораненим, які переносять це важче та впадають у відчай”

Дмитро Демченко родом з Дружківки, що на півночі Донецької області. До Збройних сил України вирішив… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Корисне

Які подарунки обрати у ветеранських бізнесів? Корисний гайд з 12 ідей

Вибір різдвяних і новорічних подарунків — це можливість не лише порадувати близьких, а й підтримати… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Кейси

Навички для відновлення: як програма Skills4Recovery допомагає українцям реінтегруватись у ринок праці

Війна змусила шість мільйонів українців виїхати з України за кордон, а ще стільки ж стали… Читати більше

Wednesday December 18th, 2024
  • Корисне

Celebrate Ukrainian Christmas: three fun ideas to try

Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше

Tuesday December 17th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.