Денні центри психологічної, соціальної та юридичної допомоги “Затишно space” уже працюють у Черкасах, Кропивницькому, Вінниці, Миколаєві, Запоріжжі та Хусті. Найбільший попит вони мають у жінок та дівчат — вимушених переселенок. Розповідаємо, у чому особливість цього рішення.
Унаслідок повномасштабної війни росії проти України велика кількість жінок вимушено покинула домівки, вони залишилися наодинці або з дітьми.
Зокрема в березні 2022 року гаряча лінія Благодійного фонду "Восток SOS" отримувала сотні дзвінків із заявками на евакуацію з прифронтових територій, люди потребували психосоціальної та юридичної підтримки. Від початку повномасштабного вторгнення команда Благодійного фонду "Восток SOS" евакуювала 45 тисяч українців, 4500 з них — представники маломобільних груп населення. Нині вимушені переселенки так само потребують різних видів допомоги.
За підтримки міжнародних донорів, команда БФ "Восток SOS" за рік налагодила роботу мережі денних центрів "Затишно space" у Черкасах, Кропивницькому, Вінниці, Миколаєві, Запоріжжі та у місті Хуст на Закарпатті.
У "Затишно space" є психологині, соціальні працівниці та юристки, які надають індивідуальні консультації, проводять лекції та тренінги, а також інформують відвідувачок щодо гендерно зумовленого насильства.
"Ми створюємо навчальні курси, піклуємося про фізичне та емоційне здоров'я жінок. Чимало відвідувачок приходять у простори з дітьми, педагогині опікуються малечею під час заходів, проводять арттерапевтичні активності", — розповідає членкиня правління БФ "Восток SOS", директорка проєкту "Затишно space" та менеджерка гуманітарних програм Оксана Куянцева.
Завдяки мережі жінки можуть знайти подруг, отримати кваліфіковану допомогу у вирішенні юридичних питань (найчастіше це запити на відновлення документів, розлучення, встановлення факту смерті або народження на окупованій території), дізнатися про соціальні послуги, а також відвідати індивідуальну консультацію або групову підтримуючу зустріч з психологинею.
У мережі безпечних просторів жінки та дівчата (віком 16+) можуть безоплатно:
У кожному з осередків є велика ігрова кімната та дві педагогині-виховательки, які проводять час із дітьми. Щотижня для жінок, дітей і підлітків проводять спільні розвивальні та творчі заходи.
Крім того, у "Затишно space" є скринька анонімних звернень. Туди жінки можуть написати про те, що не готові запитати особисто у психологині, юристки, соціальної працівниці чи спеціалістки з теми гендерно зумовленого насильства. Якщо у відвідувачок виникають інші запити, то спеціалістки передають їм контакти компетентних експертів у відповідних галузях.
Анонімну онлайн-скриньку можна знайти за посиланням. Відповіді оприлюднюються в каналах просторів, хештег #зручнізапитання.
Для функціонування простору необхідно об'єднати зусилля психологинь, соціальних працівниць, юристок і педагогинь.
"Нам вдається знаходити спеціалісток, чиї особисті та професійні якості на висоті. Головна складність у тому, щоб пояснити ідею безпечних просторів, як у них працювати з відвідувачками, створити атмосферу безпеки та затишку. Важливо знайти людей зі щирим бажанням допомагати та високим рівнем емпатії", — каже Оксана Куянцева.
У колектив радо приймають жінок, які вимушено покинули рідні міста та села внаслідок війни. Вони добре розуміють потреби відвідувачок і знають через що їм довелося пройти. Також тут раді спеціалісткам з дітьми-дошкільнятами, адже у просторах з малюками займається педагогиня.
Фахівчині проєкту регулярно навчаються самі, тут чимало уваги приділяють емоційному та фізичного стану команди, адже спеціалістки щодня зустрічають дезорієнтованих і втомлених жінок. Саме експертки докладають зусиль, аби повернути їм відчуття спокою та жагу до життя.
Приміщення для "Затишно space" орендують. Щоб задовольнити потреби простору, це мають бути дві великі зали (для дорослої та дитячої зони), а також два-три окремих кабінети для консультування.
Оксана Куянцева акцентує: "Особливу увагу звертаємо на інклюзивність і безпеку, тож усі спейси розташовані на перших або цокольних поверхах, мають пандуси або не мають сходинок, переважно — у центрі міста, поруч із зупинками громадського транспорту. Обов'язково звертаємо увагу на те, чи немає поруч небезпечних об'єктів і чи є облаштоване укриття".
Коли команда сформована, починається етап дослідження наявних у місті сервісів для ефективного перенаправлення жінок, а це передбачає чимало живого спілкування, знайомств, пошук спільних точок, розуміння щодо співпраці. Нині в проєкту багато партнерств з організаціями, що фокусуються на захисті прав жінок.
Ще один вектор — кооперація з потенційними роботодавцями, адже для відвідувачок проводиться безоплатне навчання. До заходів обов'язково залучають представниць поліції, центрів зайнятості та соціальних служб.
"Найскладніше — подорожувати містами, шукати спеціалісток для спейсів, координувати їхню роботу, а також швидко відгукуватися на запити відвідувачок, адже ми відкриваємо осередки в різних куточках України", — ділиться директорка проєкту "Затишно space".
У місті Хуст "Затишно space" почав приймати жінок і дівчат у лютому 2023 року. Серед відвідувачок — переважно ВПО з Харкова, Запоріжжя та Києва, а також місцеві жительки.
У Черкасах такий безпечний простір відкрився наприкінці 2022 року. Близько 90% його відвідувачок — представниці постраждалих унаслідок війни громад, які є внутрішньо переміщеними особами. Більшість із них стали постійними відвідувачками простору. У Кропивницькому так само більшість відвідувачок — вимушені переселенки.
У Хусті та Черкасах найвідвідуванішою категорією заходів є психологічні зустрічі.
У "Затишно space" Кропивницький підвищений попит на індивідуальні консультації юристки та щотижневі групові заняття від психологинь. Чимало жінок і дівчат відновлюють документи, потребують допомоги в оформленні або перенаправленні до компетентних служб.
Відвідувачки у всіх містах зацікавлені профорієнтаційними заходами та навчанням. Наприклад у Кропивницькому близько 80 учасниць долучилися до б'юті курсів, деякі з них отримали сертифікати та вже працюють за новою професією, каже Оксана Куянцева.
Популярні також творчі та фізичні активності, що їх проводять у просторах, освітні заходи.
Арттерапевтичні заняття допомагають зняти напругу, мовні курси — відчути впевненість (відвідувачки вивчають українську та англійську), йога та пілатес — попіклуватися про тіло.
Просвітницькі лекції про гендерно зумовлене насильство часто допомагають жінці зрозуміти та ідентифікувати, що вона є постраждалою, а після — зробити перший крок, що допоможе розірвати коло страждань і знущань.
Завдяки навчальним курсам жінка може змінити професію в разі втрати попередньої роботи або нерозуміння, куди рухатися далі.
"Кожен безпечний простір став місцем, в якому жінки діляться історіями, підтримують одна одну, проживають біль втрати та вчаться будувати майбутнє. Вони вкорінюються в нові міста, знаходять опору, розкривають таланти, згадують про захоплення. Найголовніше — вони мають простір, спеціалістки якого допомагають пережити складні епізоди", — говорить Оксана Куянцева.
Крім того, у просторах започаткували групи підтримки для жінок, які чекають захисників і захисниць України вдома. Вони можуть стати одним з пріоритетних напрямів діяльності в майбутньому.
“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше
“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше
Дмитро Демченко родом з Дружківки, що на півночі Донецької області. До Збройних сил України вирішив… Читати більше
Вибір різдвяних і новорічних подарунків — це можливість не лише порадувати близьких, а й підтримати… Читати більше
Війна змусила шість мільйонів українців виїхати з України за кордон, а ще стільки ж стали… Читати більше
Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.