Україна достроково закриває кордони для іноземців. Вже з сьогоднішнього дня, 28 серпня, тисячі громадян інших країн не зможуть потрапити до Києва.
Офіційний уряд виправдовує ці дії коронавірусом, а експерти ж вважають, усьому виною наплив хасидів до Умані, запланований на середину вересня.
Чому в уряді пішли на радикальні заходи і скільки Україна втратить грошей через відмову від іноземців — у матеріалі "Рубрики".
Кабінет міністрів України прийняв постанову №641, яка забороняє з півночі 28 серпня і до півночі 28 вересня в'їзд на територію України іноземців. Таке рішення було прийнято з ініціативи Міністерства внутрішніх справ.
Офіційна причина, за версією уряду, — погіршення коронавірусної статистики. З кожним днем кількість хворих Covid-19 тільки зростає, що є правдою. А закривши кордони на місяць, у Кабміні хочуть обмежити потенційне вогнище поширення хвороби.
При цьому в уточненому документі зазначено, що відомство виділило кілька категорій людей, яким все ще буде дозволено в'їзд на територію країни. це:
При цьому окремим категоріям осіб необхідно мати при собі страховку, яка покриває витрати в разі захворювання COVID-19. Тобто за фактом в'їзд в країну заборонений тільки туристам і бізнесменам.
Рішення уряду спровокувало критику в експертному середовищі. Головне питання, яке задають чиновникам на Грушевського — в чому ж реальні причини такого різкого рішення?
Якщо вся справа в захисті країни від коронавірусу, то чому закривається кордон саме зараз? У кінці сезону відпусток, коли тисячі українців вже приїхали з закордонних курортів, а сотні іноземців спокійно подорожували в Україні.
Чому закривається в'їзд в Україну для всіх країн світу? Чому не для тих, де зараз червоний рівень зараження COVID-19? Вимірювали в Кабміні потенційні втрати від такого рішення? Скільки і не без того постраждала від кризи вітчизняна економіка втратить від такого різкого повороту?
Журналіст Сергій Сидоренко у своєму Facebook прямо пов'язує ситуацію з небажанням влади приймати в цьому сезоні хасидів. Традиційно, саме євреї в середині вересня відвідують Умань з метою паломництва на могилі цадика Нахмана, засновника брацлавського хасидизму. Щорічно такі поїздки закінчуються скандалами в самому місті, де частина з приїжджих порушують громадський порядок і тероризують місцеве населення.
Ситуація в цьому році досягла такої гостроти, що міському голові Умані Олександру Цебрію довелося заночувати біля входу в офіс президента для того, щоб Володимир Зеленський заборонив приймати паломників.
"Єдина причина закриття — хасиди. Точка. І я, наприклад, не в захваті, що уряд мені бреше. Соррі, доказів не буду приводити, але знаю це точно, з часом в деталях. І це також означає, що заборона буде діяти тільки один місяць", — підкреслив у своєму Facebook Сидоренко.
При цьому величезних втрат від такого рішення понесе вітчизняний бізнес. Перш за все туристична галузь. Як вважає викладач Львівської бізнес-школи УКУ Михайло Винницький, у рішення закрити кордони є відразу три великих мінуси.
Перший — постраждає туризм. Особливо привабливі для іноземців міста — Київ і Львів. Останній і зовсім на 70% залежить від іноземних туристів: поляків, угорців, німців та інших. Це вдарить по готелям, туроператорам, авіаперевізникам і супутньої інфраструктури.
Другий — бізнес-інвестиції, які зав'язані на міжнародний капітал, залишаться під загрозою через невизначеність влади. Зірвуться зустрічі і потенційні переговори.
Третій — в країні стане менше іноземної валюти, яка частково зав'язана на туристів з-за кордону.
Аналогічної думки дотримуються і в турфірмах. У своєму Facebook представник компанії Visit Ukraine Антон Тараненко підкреслив, що деякі туристичні компанії наполягають на тому, щоб дозволити в'їзд у країну громадян з тих країн, які входять в "зелену зону". Де кількість хворих на 100 тисяч осіб менше за останні 14 днів, ніж в Україні. Мета приїзду людини може бути підтверджена електронним бронюванням готелю або ваучером від туроператора.
Тобто за фактом рішення завдає удар вітчизняному бізнесу, який і так постраждав за час карантину.
Не збігається українська практика і з європейськими тенденціями. Наприклад, у сусідній Польщі підійшли до питання зовсім по-іншому.
Як розповів "Рубриці" Антон Іовенко, який останні 5 років займається працевлаштуванням українців у Варшаві, іноземці поширюють коронавірус значно менше, ніж наші співвітчизники, які їздять на заробітки.
"Іноземці якщо їхали в Україну, то зазвичай на літаках або на власних авто. В такому випадку хоч є якийсь мінімальний контроль за температурним режимом і базові запобіжні заходи. Наші ж люди їздять зазвичай на автобусах, без масок, стоять на кордоні по 10 годин і ніхто їх особливо не перевіряє. Ось де висока ймовірність підхопити вірус", — вважає Іовенко.
За словами експерта з працевлаштування, у Польщі ж є обмеження тільки для окремих країн. Хоча по Європі в цілому поляки можуть пересуватися без особливих проблем. Їздять потяги з Варшави до Праги, наприклад.
"Якщо іноземець приїжджає до Польщі, він повинен пройти карантин 14 днів. Але у нього є можливість після 7 днів безкоштовно здати тест на коронавірус, і якщо він отримає негативний результат, то людину знімуть з карантину раніше. У новинах поки що не писали про закриття кордонів. Пишуть про окремі заходи. Подивимося як буде далі", — підкреслив Іовенко.
У сусідній Чехії також без проблем ставляться до іноземців, в тому числі і українців. Зараз туди повертаються тисячі людей у пошуках нової роботи. За останніми даними, близько 150 тисяч наших співвітчизників мають можливість працювати у країні. Аналогічна практика і в багатьох країнах Європи, де закривають кордони тільки для потенційно проблемних країн.
У випадку ж з Україною шкода економіці й бізнесу більш ніж відчутна. Очевидно, що політичне рішення на рівні уряду до кінця не роз'яснено як суспільству, так і підприємцям, пов'язаним з іноземцями.
“Рубрика” поспілкувалася з організацією, що надає комплексну підтримку родинам, зокрема дає можливість лишити дитину в… Читати більше
Dive into the world of Ukrainian art! Discover its diversity and beauty through our list… Читати більше
Проєкт “Військо+1” став новою рекрутинговою платформою, завдяки якій десятки цивільних чоловіків та жінок змогли знайти… Читати більше
“Рубрика” розповідає, на що звернути увагу, коли ви обираєте світловідбивні елементи, а також чому взимку… Читати більше
Чи помічали ви, як зміна погоди здатна зіпсувати ваш настрій чи самопочуття? Раптовий головний біль,… Читати більше
“Рубрика” поговорила з експертками з “Let's do it Ukraine” та “Українського Альянсу Нуль Відходів” —… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.