4 важливі нововведення та спростування фейків
Соцмережі заполонили жарти і меми про "розписки на секс", що тільки збільшило нерозуміння нової норми.
Заступник Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Сергій Петухов навіть створив на сторінці у Facebook опитування чи потрібне українцям роз'яснення щодо закону про обов'язкову згоду на секс.
Наразі лише 30% віддало свій голос за "Ні, мені все зрозуміло!", і аж 70% відповіли "Так, я в шоці, що робити?"
«Рубрика» вирішила розібратися, що ж зміниться для українців з новими поправками і спростувати розповсюджені міфі.
1. Уточнення поняття "зґвалтування"
Раніше під «зґвалтуванням» малися на увазі статеві зносини із застосуванням фізичного насильства, погрози його застосування або з використанням безпорадного стану потерпілої особи.
Тепер – це «вчинення дій сексуального характеру, пов'язаних із вагінальним, анальним або оральним проникненням в тіло іншої особи з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільної згоди потерпілої особи». Тобто зґвалтуванням вважатимуть будь-яке, а не тільки вагінальне, проникнення без добровільної згоди.
Покарання: тюремний строк до 5 років. Тут нічого не змінилося.
2. Кримінальна відповідальність за домашнє насильство
Відтепер замість адміністративної відповідальності за домашнє насильство – кримінальна. Законом імплементуються положення Стамбульської конвенції у національне законодавство, що дає можливість удосконалити кримінальне та кримінально-процесуальне законодавство України для боротьби з насильством стосовно жінок та домашнім насильством.
Скоєння злочину щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких стосунках, вважається обтяжувальною обставиною під час призначення покарання.
Нові поправки стосуються криміналізації домашнього насильства (ст. 126-1 КК), примушування до шлюбу (ст. 151-3 КК), незаконного проведення аборту або стерилізації (ст. 152 КК), запровадження обмежувальних заходів щодо особи, яка вчинила домашнє насильство (ст. 96-2-1 КК), а також кримінальної відповідальності за невиконання обмежувальних заходів або обмежувальних приписів і непроходження програми для кривдників (ст. 390-1 КК).
Покарання: домашнє насильство відтепер карається громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 5 років, або позбавленням волі на строк до 2 років.
Крім того, відповідно до нової редакції, кривдникові можуть заборонити наближатися до його жертви, що значно збільшить можливості для захисту від домашнього насильства.
3. Посилення відповідальності за сексуальне насильство і зґвалтування дітей (до 14 років)
Нова редакція вперше (!) вводить кримінальну відповідальність за секс з малолітніми незалежно від їхньої згоди. Відтепер секс з дітьми молодше 14 років – кримінальний злочин навіть за наявності згоди. Причому караність діяння не обмежується проникненням в тіло, а й охоплює будь-які інші акти сексуального характеру.
Варто зазначити, що кримінальну відповідальність за такий злочин несуть не з 16 років, як у більшості випадків, а з 14 років. Отже, секс між підлітками у віці, наприклад, 13 і 14 років є кримінальним злочином за ст. 153 КК.
Покарання: ув'язнення на термін від 8 до 15 років.
4. Виключення поняття "добровільна відмова від вчинення злочину"
Нова редакція ст. 152 і ст. 153 КК не містить такого поняття, як "добровільна відмова від вчинення злочину".
Таким чином, якщо людина в останній момент добровільно відмовилася від вчинення зґвалтування, її все одно можуть притягнути до кримінальної відповідальності.
Міф №1. Щоб займатися сексом, потрібно написати розписку
У мережі активно поширюють інформацію про те, що нібито віднині секс без нотаріальної розписки можна буде видати за насилля і зґвалтування.
Реальність: письмова згода на секс – це звичайний фейк. Цю вигадку вже спростували: у кримінальному праві діє правило презумпції невинуватості. Розписка не має юридичної сили, бо також може бути написана вимушено. Головне для розуміння добровільності згоди – це супутні обставини. Якщо немає нічого, що змушує партнера до вступу у статевий зв'язок з вами, то вам нема за що турбуватися.
Скоріш за все цей фейк народився навколо поняття "згода на вчинення дій сексуального характеру". Згідно з новим законом, згоду вважають добровільною, якщо вона є результатом вільного волевиявлення особи, з урахуванням супутніх обставин. Однак, що таке "супутні обставини" і як їх визначити, законодавець не пояснює.
Міф №2. Жінок неможна буде притягнути до відповідальності за зґвалтування, новий закон направлений лише проти чоловіків
Реальність: жінки також можуть потрапити під дію оновленої статті 153 "Сексуальне насильство" Кримінального Кодексу, яка трактує це поняття як "насильницькі дії сексуального характеру", але без проникнення в тіло жертви.
За це передбачена відповідальність до 5 років позбавлення волі.
Міф №3. Партнер може спочатку дати згоду на секс, а потім піде у поліцію з наклепом на зґвалтування і «винуватого» посадять
Реальність: однієї заяви потерпілої особи недостатньо для того, щоб стверджувати, що було зґвалтування. Розслідування і проведення експертиз ніхто не скасовував. Крім заяви, необхідна наявність матеріальних доказів факту насильства. Якщо людина не винна, то їй нічого не загрожує.
Крім того, є стаття 384 у Кримінальному Кодексі, яка передбачає відповідальність за дачу завідомо неправдивих показань.
І на сам кінець пропонуємо вам подивитися простий і зрозумілий ролик, який пояснює сутність поняття «згода на секс».
Відео: Tea consent/Згода на секс – не складніша, ніж чашка чаю!
“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше
“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше
Дмитро Демченко родом з Дружківки, що на півночі Донецької області. До Збройних сил України вирішив… Читати більше
Вибір різдвяних і новорічних подарунків — це можливість не лише порадувати близьких, а й підтримати… Читати більше
Війна змусила шість мільйонів українців виїхати з України за кордон, а ще стільки ж стали… Читати більше
Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.