Як захистити й захиститися від шуму, вібрацій та викидів від генераторів — розповідає “Рубрика”.
Після того, як росіяни поновили атаки на нашу енергосистему, українцям знову доводиться жити в умовах дефіциту електрики. У містах уздовж будинків стрункими рядами вишукувалися генератори — гуде, торохтить і вібрує всюди. Втім, до звуків роботи генераторів, які вже стали символом нашої енергетичної незалежності, з розумінням ставляться далеко не всі. У соцмережах люди жаліються — шум від генераторів перенавантажує слух, заважає нормально спілкуватися, відпочивати й буквально "зводить з розуму". Є випадки, коли люди не обмежуються обуреннями в інтернеті, а й пошкоджують агрегати. Напевне, про те, як захиститися від шуму генераторів, думав чи не кожен українець, під чиїм вікном під час відключень світла працює така машина.
Використання генераторів — це питання компромісу та мінімізації шкідливого впливу, — говорить доктор медичних наук Михайло Росада, генеральний директор Центру громадського здоров'я.
"Ми розуміємо, що використання генераторів — це великі незручності для мешканців будинків, де вони стоять. Але водночас ці агрегати дають електроенергію для холодильного обладнання, яке, зокрема, зберігає продукти в належному стані, а тому й підтримує здоров'я громадян. Через це у даному питанні ми говоримо про компромісне рішення для мешканців", — наголосив Михайло Росада.
В Центрі громадського здоровʼя зазначають, власники генераторів мають зробити все для мінімізації шкідливого впливу на інших людей та використовувати генерувальне обладнання відповідально. З іншого боку, всі мають розуміти, що використання генераторів є вимушеним кроком через варварську агресію росії.
Рівень шуму в помешканнях не має перевищувати 35-55 дБ вдень та 25-35 дБ вночі, а на території житлової забудови — 50-60 дБ вдень та 40-50 дБ вночі. Такі норми зазначено в наказі МОЗ № 463 від 22 лютого 2019 року.
Чим небезпечний надмірний шум?
Штрафи за надмірний шум прописані в статті 182 Кодексу про адміністративні правопорушення (КУпАП). Для фізичних осіб вони становлять від 85 грн до 255 грн, а для посадових осіб та підприємців — від 255 грн до 510 грн. Якщо таке сталося не вперше, порушників тиші можуть оштрафувати на суми від 255 до 510 грн та від 850 до 1700 грн відповідно (з можливою конфіскацією предметів, які створюють шум). "Рубрика" вже писала про те, що робити, коли сусіди перевищують допустимі норми шуму, тут.
Утім, є умови, коли штрафи за надмірний шум не застосовуються за перевищення рівня допустимого шуму від приладів. В Telegram-каналі Кабінету міністрів України пояснили: зазначені вимоги не застосовуються під час ліквідації наслідків аварій, стихійного лиха, інших надзвичайних ситуацій. А також у випадках коли, наприклад, шумні прилади та інше обладнання забезпечують життєдіяльність житлових і нежитлових громадських будівель.
Про те, що власників генераторів у воєнний час не штрафуватимуть, підтвердило і Міністерство охорони здоров'я.
Крім того, у Верховній Раді пропонують внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, остаточно скасувавши штрафи за шум генераторів під час стабілізаційних відключень світла.
Згідно з законодавством, органи державної та місцевої влади, суб'єкти господарювання та громадяни під час здійснення будь-яких видів діяльності з метою запобігання утворенню шуму і зменшення його шкідливого впливу на здоров'я людини зобов'язані вживати відповідні організаційні, господарські, технічні, технологічні, архітектурно-будівельні та інші заходи із запобігання утворенню та зниження шуму до рівнів, визначених санітарними нормами. А також вживати заходів для недопущення перевищення рівнів шуму та шкідливого впливу інших фізичних факторів; вживати заходів для недопущення впродовж доби перевищення рівнів шуму, встановлених санітарними нормами, у таких приміщеннях і на таких територіях (захищених об'єктах):
Оскільки за прогнозом МВФ дефіцит електроенергії в Україні буде усунено лише у 2026 році, а його зниження очікується у 2025 — жити під шум генераторів нам доведеться ще довго. А значить було б добре, якби власники бізнесів дбали про оточення і думали не лише про те, щоб забезпечити електроенергією кавʼярні, перукарні та магазини, а й про здоров'я тих, хто живе поруч та користується послугами всіх цих закладів.
Уряд і МОЗ теж радять бізнесу вжити заходів щодо зниження рівня шуму від генераторів. Ось кілька способів, як це зробити:
За можливості зачиняйте вікна. Влітку це не дуже приємне рішення, але зазвичай зачинене пластикове вікно зменшує рівень зовнішнього шуму на 25-40 дБ.
Індивідуальний захист від шуму включає кілька засобів, кожен з них має певний рівень зменшення шуму (Noise Reduction Rating, NRR). Ось основні засоби та їх ефективність:
Важливо зазначити, що фактичне зниження шуму може відрізнятися від заявленого залежно від правильності використання засобів захисту. Щоб досягти максимального ефекту, важливо правильно вставляти вкладки та надягати навушники відповідно до інструкцій.
Крім шуму, генератори можуть створювати вібрації, які передаються на стіни будівель та меблі. Це спричиняє дискомфорт людям у межах дії вібрацій та навіть може спровокувати психофізіологічні розлади.
Для зменшення вібрації слід:
Також не слід забувати, що особливу небезпеку становить чадний газ, який виділяється під час роботи генератора. Він не має ні кольору, ні запаху, ні смаку, тому його неможливо виявити без спеціальних приладів. При цьому чадний газ — смертельно небезпечний під час вдихання та впливає на організм навіть у невеликих концентраціях.
Для убезпечення від негативного впливу чадного газу:
Пам'ятайте, що некоректне встановлення чи експлуатація генераторів може призвести до пожеж та інших аварійних ситуацій, що загрожують життю та здоровʼю людей. Дотримання всіх вищенаведених рекомендацій допоможе знизити негативний вплив генераторів на здоровʼя людей.
“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше
“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше
Дмитро Демченко родом з Дружківки, що на півночі Донецької області. До Збройних сил України вирішив… Читати більше
Вибір різдвяних і новорічних подарунків — це можливість не лише порадувати близьких, а й підтримати… Читати більше
Війна змусила шість мільйонів українців виїхати з України за кордон, а ще стільки ж стали… Читати більше
Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.