“Рубрика” розповідає про “Солдатську куховарню” — волонтерську організацію, яка допомагає військовим маскуватися на полі бою.
У бою навіть секунда має значення. В умовах, коли над позиціями постійно літають оснащені камерами та тепловізорами ворожі дрони, будь-яке зволікання — це ризик. Кожен крок, кожен маневр може обернутися смертельною загрозою.
"Димова завіса — найкращий маскувальний халат для тих, хто на фронті. Коли хлопці ховаються в диму, безпілотники «сліпі»", — говорить Леонід Павленко, керівник ГО "Солдатська куховарня".
Більш як два роки волонтери організації виготовляють для ЗСУ димові шашки. Ці прості, але ефективні засоби прикриття дають бійцям можливість тимчасово зникнути з поля зору противника, дозволяючи витягати поранених, здійснювати тактичні маневри, захищати позиції від прицільного вогню.
Ця фраза є девізом волонтерської команди з містечка Немирів, що на Вінниччині. З самого початку повномасштабної війни "Солдатська куховарня" готує для українських військових смачні супи, борщі, тушкованки та закрутки, волонтери плетуть маскувальні сітки, шиють адаптивний одяг для поранених захисників. Леонід Павленко каже, замовлень на таку продукцію дуже багато.
Волонтерство Леоніда Павленка та його однодумців починалося з приготування страв, але вже навесні 2022, відштовхуючись від потреб оборонців, спільноті довелося значно розширювати асортимент.
Виготовленням димових шашок команда зацікавилася, побачивши відео в фейсбуці, де наші воїни показали, як виносять поранених з поля бою під прикриттям волонтерських димових шашок.
"Ми дізналися, що димові шашки реально рятують життя нашим військовим. Вони використовуються для маскування на полі бою як при наступі, так і при відході з позицій. Прикрившись щільним димом, військові на полі бою залишаються невидимими більше двох хвилин", — розповідає Леонід Павленко.
Саме такий час генерування диму мають димові шашки "Солдатської куховарні".
За словами Леоніда Павленка, в сучасній війні для димових шашок знаходиться безліч варіантів застосування. Генератори диму використовують:
"Димова суміш загоряється, видає певну кількість диму, який покриває кілька десятків квадратних метрів. Виходить димова завіса, за якою супротивник не може прицільно вести вогонь по наших бійцях. Найчастіше димові шашки потрібні для того, аби рятувати постраждалих військових з гарячих точок", — пояснює Леонід Павленко.
Ідея виготовлення такого маскувального засобу самотужки підсилилася, коли у Солдатській куховарні дізналися, що наразі держава взагалі не виготовляє димових шашок. Все що є — це старі запаси із військових складів і на всіх їх не вистачає.
Переглянувши десятки відео в Ютубі, які давали загальні знання про димові шашки, їхні складники та пропорції, волонтери почали власні експерименти з удосконалення продукту. Леонід Павленко ділиться, найдієвіша суміш зʼявилася практично випадково — внаслідок помилки в розрахунках.
Попри прості складові — селітру, парафін та цукрову пудру — процес виготовлення димової шашки доволі складний.
Крім цього "фірмові" димові шашки волонтери прикрашають скотчем з орнаментом, а ще розміщають на них вірш, який написала місцева жителька — мати загиблого героя, якому було всього 24 роки: "Від Сашка Бевза… Герої не вмирають, вони нас захищають. Вони за нас на небі. За них ми на землі".
"Ми намагаємося зовнішню частину корпусу шашки зробити естетичною, цікавою і навіть якоюсь мірою кумедною. Наші дизайнери розробили макет печатки — й кожну шашку ми позначаємо малюнком із зображенням нашого військового, який справляє природну потребу на голову диктатора", — додає керівник організації. На кожному виробі залишають також й контактний номер телефону.
Трохи більше ніж за два роки "Солдатська куховарня" виготовила понад 20 000 "димовух". Собівартість одного виробу — близько 60 грн. Готові шашки безоплатно відправляють на передову — через знайомих бійців або поштою. Значну частину маскувальних засобів передають у навчальні частини.
"Наші хлопці їх розпробували і зацінили. Нам часто відправляють відео з використанням наших шашок під час бою та навчання. Особливо вразив відеодзвінок від зовсім незнайомих, але таких рідних наших захисників, в якому вони емоційно дякували за наші дими. З їхніх слів, при поверненні з розвідки, вони були викриті ворогом і потрапили під щільний обстріл. На щастя в них було декілька наших шашок. Всі вийшли живі, тільки з одним «трьохсотим» з легким пораненням. Бачити їх щасливі лиця без сліз було неможливо", — ділиться Леонід Павленко.
Нещодавно, вивчивши запити з фронту, в "Солдатській куховарні" оголосили збір коштів на закупівлю 3D-принтера. 35 000 грн зібрали серед підписників та друзів спільноти. Зараз на цьому принтері почали інтенсивно друкувати ще один необхідний на фронті виріб — лоадери для автоматичної зброї.
"Попит на них неймовірний. Завдяки «заряджалкам» в рази зменшується час на запаковування магазинів патронами, бо пальці не втомлюються і швидкість набагато більша. Особливо це актуально осінню та зимою, адже в холодну погоду пальці у бійців просто дубіють", — розʼяснює Леонід Павленко.
В планах — друк запчастин для дронів. Волонтер акцентує, все це стає можливим тільки завдяки допомозі небайдужих українців.
"Основне і єдине джерело фінансових надходжень для забезпечення всіх наших витрат — це благодійні внески. В основному донатять одні й ті ж люди, для яких війна не є просто словом. Це рідні та близькі тих, хто зараз на фронті або вже віддав своє життя за нашу свободу, це пенсіонери й самі військові, які «по-тихому» зі своєї зарплатні, скидають нам кошти. Прикро від того, що таких людей стає все менше. Дуже страшно стає тільки від однієї думки, що прийдеться якусь роботу звернути, щось припинити і відмовляти військовим через нестачу коштів", — говорить Леонід Павленко.
Керівник організації каже: для того, щоб проєкти ГО можливо було реалізувати, потрібні не лише кошти, а й люди. Це питання волонтерам вдалося частково вирішити завдяки співпраці організації з місцевим Центром зайнятості. Про те, що таке можливо, дізналися у чернігівських колег.
"Ми теж звернулися в службу зайнятості. Опрацювавши деталі, нам дали добро і від січня 2023 року наша волонтерська організація стала частиною «Армії відновлення». На сьогодні 26 безробітних людей громади пліч-о-пліч з волонтерами наближають нашу перемогу. Тобто держава забезпечує цих людей мінімальною зарплатнею, а наша задача — дати їм роботу, тобто знайти кошти, щоб закупити все необхідне для всіх наших виробів. При цьому ще й податки сплачуються в місцевий бюджет", — розповів волонтер.
Якщо ви також хочете допомогти волонтерам у виготовленні димових шашок, лоадерів, маскувальних сіток, теплого одягу й корисної їжі для наших захисників, реквізити організації за посиланням.
“Рубрика” поспілкувалася з ініціаторами проєкту, в рамках якого вдалося запустити 20 студій в 12 областях… Читати більше
Старіння населення, найнижча народжуваність і найвища смертність у світі, згадки про минуле та 50 мільйонів… Читати більше
У зимові традиції, які ми зараз вважаємо святкуванням, наші предки вкладали важливу мету — задобрити… Читати більше
Dive into the vibrant world of Ukrainian New Year traditions! Explore customs and festivities that… Читати більше
Трошки магії у передноворічні дні: “Рубрика” розповідає про найцікавіші рішення місяця. Читати більше
Які випадки знищення природи через війну в Україні за 2024 рік можна назвати найбільш руйнівними,… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.