Що відбувається

Вбивство борця за справедливість? Хто такий Олексій Кучапін і чому його смерть стосується кожного

Людина, яка боролася з торгівлею людьми в Україні, допомагала знедоленим і критикувала владу — мертва. Що сталося?

Кілька днів тому зник Олексій Кучапін меценат, керівник "Дому милосердя", однієї з найбільших благодійних організацій, яка займається лікуванням бездомних, видачею їм документів, їх соціалізацією. Під час карантину організація щодня годувала знедолених сиріт, інвалідів, людей похилого віку, душевнохворих, бездомних на Київському ЖД Вокзалі. Іноді нагодувати вдавалося більше 1000 чоловік. Сам Олексій знімав для деяких з них квартири за свої кошти.

Останнім часом Олексій Кучапін активно займався розслідуванням продажів дітей на експорт, і намагався допомогти вирватися з рабства дівчаткам-сиротам, яких незаконно утримували під ці "програми". Також він намагався повертати відібрані у бабусь та інвалідів квартири. І ще він критикував Соціальний департамент КМДА за те, що вони відмивали гроші на допомогу бездомним, а допомоги ніякої під час карантину не надавали.

Кілька днів тому, 16 липня, Олексій зник. Знайомим він сказав, що їде в Дніпро у справах на Bla Bla Car, і з цього часу в мережі більше не з'являвся. Дуже дивне зникнення, у якому було безліч неузгодженостей: його номер був видалений з усіх закритих волонтерських груп, телефони — відключені, аккаунт Viber — видалений, а сайт "Дім милосердя" перестав працювати. Більш того, в компанії Bla Bla Car повідомили, що ніяких поїздок у цьому місяці Олексій не замовляв. Про це у своїх постах на Facebook розповідав Захарія Керстюк один з меценатів "Дому милосердя".

Про все це стало відомо незабаром після зникнення, але чим далі тим більше жахливим здавалося те, що трапилося з меценатом:

"Ні на яких камерах він помічений не був.

Усі засоби зв'язку були деактивовані на етапі Києва, з відключенням усіх локацій, і видаленням з усіх груп / мереж! Спрацювали явно професіонали, що ще більше нас усіх (хто піклується про знедолених) пригнічує!", пише Захарій. Цю інформацію він отримав від поліції.

Чоловіка оголосили у розшук, але, на жаль, вже було занадто пізно. 22 липня, о 2 годині ночі Олексія Кучапіна виявили мертвим в орендованій квартирі, у Деснянському районі Києва. Відомо те, що цю квартиру він зняв близько тижня тому. Вона повинна була стати черговим притулком для бездомних.

Хто виявив тіло невідомо. Поліція стверджує, що з імовірністю в 90% смерть була природною, але точна інформація буде відома після розтину, який поліція проводити, по всій видимості, не поспішає. Втім, якщо говорити про причини смерті, докази, які виявлені на місці події, свідчать про протилежне: диван, винесений господарем знімною квартири з місця події, залитий кров'ю.

При цьому "сплутати" поняття "самогубство" і "природна смерть" не можна — к юриспруденції вони чітко розділені і ніяк не перетинаються. Більш того, Захарія Керстюк точно впевнений: Олексій не був здатний на самогубство, адже він був глибоко віруючою людиною, а в цьому місяці у нього народилася дочка. Нічого не могло б послужити причиною таких дій.

Юрій Горай, близький друг і родич сім'ї, який відвідав місце події, повідомляє, що ні його, ні вдову Олексія Кучапіна не пустили в морг на опізнання. Слідчий пояснив це тим, що до розтину впізнати труп не можна. Втім, норми, яка регламентувала б таку послідовність, в Кримінальному процесуальному кодексі, немає.

"Щодо цієї ситуації у мене більше питань, ніж відповідей… Хоча відповідей майже немає. Усе, що відбувається, взагалі нелогічно. Нас не пустили на опізнання, тому що слідчий сказав, що опізнання буде тільки після розтину. Мені здається, що процедуру затягують. Якби ми зайшли і побачили, що це не Олексій, можливо, він був би живий, його пошуки могли би продовжити. Я був на місці подій, бачив цей диван, знімав його. Мені досі не зрозуміло, як можна так поводитися з доказом — просто винести на вулицю, викинути", — розповів Юрій Горай "Рубриці".

Поки що сказати, що сталося з Олексієм Кучапіним, однозначно не можна. Занадто мало фактів. Але зіставляючи все, що вже відомо, стає зрозуміло — на природну смерть це зовсім не схоже.

Свіжі дописи

  • Кейси

Відновити стан у “Стані”: як в Івано-Франківську працює ресурсний центр для волонтерів та активістів

“Рубрика” розповідає про проєкт, що допомагає відновитися, набратися сил та постратегувати на майбутнє тим, хто… Читати більше

Friday November 15th, 2024
  • Здоров’я

Орган, який не болить: як розпізнати проблеми зі щитовидкою

“Рубрика” поговорила з ендокринологинями, щоб дізнатися, як працює щитоподібна залоза, що спричиняє її захворювання і… Читати більше

Thursday November 14th, 2024
  • Кейси

“Халабуда”: як волонтери зі сходу поремонтували більше тисячі дронів

“Рубрика” розповідає історію ініціативи з Маріуполя, яка рятує “пташки” українських військових, чим економить сотні тисяч… Читати більше

Thursday November 14th, 2024
  • Кейси

Демінери та сапери: що потрібно, аби стати спеціалістом з гуманітарного розмінування

Робота саперів та демінерів довгий час залишатиметься актуальною для України. Вони очищають поля для фермерів,… Читати більше

Wednesday November 13th, 2024
  • Корисне

Як родині підготуватися до повернення військового додому

Повернення військового додому — одна з найважливіших та найочікуваніших подій для кожної люблячої родини. Проте… Читати більше

Wednesday November 13th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.