Екорубрика

В Сеймі зафіксували масовий мор риби: що робити і до чого тут росіяни

Причина забруднення води, ймовірно, — пошкодження промислових підприємств на території рф. 

У чому проблема?

Територією Бєлгородської та Курської областей, а потім — Сумської та Чернігівської тече річка Сейм, яка впадає у Десну. Нещодавно у Сеймі зафіксували масовий мор риби, а проведені аналізи показали значне перевищення гранично допустимих концентрацій забруднювальних речовин, зокрема, амонію та завислих речовин.

Чому на Сеймі був масовий замор риби?

У Державному агентстві України з меліорації, рибного господарства та продовольчих програм 27 серпня повідомили, що масова загибель риби була пов'язана із критично низьким рівнем розчиненого у воді кисню (менше ніж 1 мг/л при мінімально допустимій нормі 4 мг/л). Зниження рівня кисню спричинене органічними речовинами, що потрапили у водне середовище.

Мор риби у Сеймі. Джерело: Державне агентство України з меліорації, рибного господарства та продовольчих програм

Наразі забруднення поширилось по всій акваторії річки Сейм у межах Сумської області та дісталося Чернігівщини. Біля міста Батурин — чорна вода, запах гнилі, аміаку і мертва риба. Концентрація розчиненого кисню у воді залишається критично низькою на всьому досліджуваному відрізку водойми.

Річка Сейм на мапі. Джерело: Вікіпедія

Що могло спричинити забруднення?

За фактом забруднення річки відкрили кримінальне провадження і, за заявою Держагентства, ймовірна причина забруднення — скид забруднювальних речовин на території рф.

Держекоінспекція у Сумській області повідомила, що помутніння води в Сеймі неподалік державного кордону може свідчити про скид невідомих речовин до річки саме на території рф.

За наявною у Інспекції інформацією, внаслідок  бойових дій на території Курської області рф були зруйновані або пошкоджені в селищі міського типу Тьоткіно цукровий та спиртовий заводи, а також шкіряне виробництво. Саме витоки з цих підприємств і могли спричинити забруднення.

Еколог та журналіст Олег Листопад в інтерв'ю "Громадське Радіо" погодився із припущенням. За його словами, така версія, ймовірно, відповідає дійсності, оскільки на території України в цьому регіоні відсутні великі підприємства, які б могли стати джерелом такої кількості органічних відходів.

У Сумській Держекоінспекції також додають, що точно визначити джерело забруднення сьогодні неможливо, оскільки для цього необхідно мати доступ до річки Сейм для відбору проб та обстеження території вище за течією, а ці території знаходяться або у прикордонній зоні з обмеженим доступом та особливим режимом або на території країни-агресора.

Яке рішення?

Сейм очищується, але цей процес триватиме щонайменше до наступної весни

Науковець НПП "Гетьманський" Сергій Панченко на сторінці "Друзі Сеймського ландшафтного парку"  28 серпня повідомив, що наразі Сейм вже потроху очищається, втім процес відновлення може тривати ще довго:

  • Чорний мул потроху осідає, вода стає прозоріша, запах ще є. Пісок вкритий рівномірним шаром темної багнюки, а на бистрині потроху перекривається піском. Осідає мул і на вищих водних рослинах — важливих елементах самоочищення річок.
  • Гниття продовжуватиметься на дні, якщо нових порцій забруднювача не буде, поглинання кисню буде зменшуватися. Перебіг цього етапу залежатиме від температури води.
  • За зиму певна частка забрудненого мулу розкладеться, але влітку очікується розвиток водоростей та вищих водних рослин.
  • Риба й раки частково відновлюватимуться з озер, повертатимуться з приток, де могли перечекати катастрофу. Краще утриматись від вилову, аби зберегти рибу, що повертатиметься в річку.

Чи можливо "допомогти" очищенню річки?

Наразі рибоохоронні патрулі Держрибагентства спільно з іншими державними органами проводять всі необхідні заходи для ліквідації наслідків екологічної катастрофи. Зокрема, збирають та захоронюють мертву рибу з дотриманням всіх необхідних санітарних норм.

Та лише забору мертвої риби замало, оскільки речовини, що спричинили цей самий мор риби, також мають бути нівельовані.  

"Для того, щоб річка швидше очистилась, необхідно, щоб її течії нічого не перешкоджало, щоб вона вільно звивалася й не мала спрямлення та щоб дотримувався режим прибережної захисної смуги, — розповів Олег Листопад. — На Десні зараз планують масово добувати пісок для будівельних потреб. Це дуже шкідливо для річки. Від цього пришвидшується течія, і речовини, що спричиняють забруднення, не встигають осісти".

Що можуть запропонувати для очищення та чому не всі варіанти підходять?

Науковець також коментує рішення, які можуть бути запропоновані держорганами та різними підприємствами. І не всі з них варто застосовувати на практиці.

Перший варіант можливого рішення — активний. Він полягає в тому, аби насипати в річку спеціальні реагенти. 

"Вода стане прозоріша, але рештки природних живих фільтраторів це може остаточно добити. За таку ідею можуть виступати кола, які займаються очищенням промислових та стічних вод, доглядом за водоймами рибогосподарськими, охолоджувачами та навіть басейнами. З живою річковою екосистемою Сейму це не варто робити", — зазначає Панченко.

Другий варіант рішення полягає у посиленні очищення стічних вод, які скидають міста Путивль і Конотоп, великі села й промислові об'єкти. Необхідно також використати всі доступні способи збільшити потік води з приток Сейму "нехай і ціною спуску окремих ставків чи меліоративних систем" — вважає науковець. 

Нарешті, третій варіант — організувати комплексну експедицію Сеймом, щоб оцінити масштаби катастрофи. Минулого року фахівці дослідили безхребетних у річці і мають з чим порівнювати. Втім, зважаючи на те, що Сейм протікає територією рф, цей варіант виглядає малоймовірним.

Чи безпечно наразі використовувати Сейм для різних потреб?

Ні. Конотопська районна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій прийняла рішення щодо тимчасової заборони (до особливого розпорядження) купання, вилову риби та використання води для господарських потреб із річки Сейм на території Новослобідської, Бочечківської, Попівської сільської, Буринської, Путивльської, Кролевецької міських територіальних громад. У Батуринській громаді на Чернігівщині діють ті самі обмеження. Повідомлення про те, що вода повернулась до нормального стану та прийшла в норму поки що не було. 

Що стосується якості води в Десні, куди впадає Сейм — можна бути спокійними. Попри те, що попередньо радили утриматись від купання в Десні, 28 серпня Державна екологічна інспекція Столичного округу не виявила перевищення гранично допустимих концентрацій органічних та мінеральних речовин у річці Десна в межах Київської області. Вміст кисню також в межах норми. Фактів мору риби не виявлено.

Якщо ви сумніваєтесь у безпечності води у своїй громаді, ви можете перевірити її якість. Про те, куди звернутися, аби це зробити, "Рубрика" розповідала раніше.

Свіжі дописи

  • Кейси

“Друзі у дворі”: навіщо миколаївський проєкт зближує дітей-сусідів?

Останніми роками українським дітям дедалі важче включатися в соціалізацію — пандемія та війна забрали в… Читати більше

Wednesday October 30th, 2024
  • Кейси

Магазин вишиванок, мережа кав’ярень та центр дитячого розвитку: як працює державна система грантів “єРобота”?

Ще у липні 2022 року в розпал бойових дій уряд започаткував грантовий проєкт “єРобота”. Будь-хто… Читати більше

Wednesday October 30th, 2024
  • Кейси

Найбільша програма грошової допомоги для постраждалих від війни: три історії тих, хто вже отримав виплати

В Україні діє найбільша у світі програма Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) з… Читати більше

Wednesday October 30th, 2024
  • Кейси

Віктор Рудий: “Ми не маємо права дати росіянам відчуття, що вони нас зламали”

Віктор Рудий з Тернополя, нині йому 27. За плечима у хлопця контрактна служба в ООС… Читати більше

Tuesday October 29th, 2024
  • Небайдужа

Жінка на будівництві, як на кораблі… потрібна всюди: історія волонтерок, які самотужки будують житло для людей на Чернігівщині

Законодавство України до 2017 року обмежувало право жінок обіймати посади, які начебто були небезпечними й… Читати більше

Tuesday October 29th, 2024
  • Небайдужа

Історія Марини Литовченко — параспортсменки, яка виграє медалі, збирає кошти на відбудову та бореться зі стереотипами

Марина Литовченко — призерка Паралімпіади у Ріо-де-Жанейро, чемпіонка в Токіо та віцечемпіонка в Парижі, випускниця… Читати більше

Tuesday October 29th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.