fbpx
Сьогодні
Досвід 17:44 10 Лют 2021

Ботанічний сад і сортування сміття: як просувати непопулярні рішення в українській громаді

Наймолодший сільський голова в Україні, який тепер змінює життя цілої ОТГ, розповідає про секрети ефективності, де брати ідеї для змін та як здобути потрібний досвід

English version here

У 22 роки Артем Кухаренко очолив село Подільське на Черкащині, а минулої осені — став головою Новодмитрівської ОТГ, куди входить 18 сіл.  За 5 років свого головування в Подільському Артем Кухаренко прийняв десятки знімальних груп телевізійників, які розповідали про наймолодшого сільського голову України. Подільське завдяки персоналії сільського голови стало впізнаваним, а місцеві жителі навіть частково втомилися від уваги. 

Каденція Кухаренка в Подільському прикметна, в першу чергу, інноваційним підходом молодого голови села. При цьому, далеко не всі його рішення знаходили позитивний відгук місцевих мешканців. Причина —  більшість цих рішень та ідей не притаманні реаліям українського села.   

Ми ж не будемо повторювати комплементарні тези із сюжетів телеканалів, а на основі досвіду Артема втілювати непопулярні рішення в сільській місцевості складемо порадник для молодих та ініціативних —  як долати спротив та коли йти на компроміс, аби робити місце свого проживання прогресивним і комфортним

Перш за все навчання

Першим кроком не здивуємо: хочете створювати щось круте та прогресивне — здобувайте відповідні знання. Робити це можна на зустрічах, тренінгах та семінарах. Головне — двіжувати та бути на видноті.  

"В кожній області є молодіжні центри розвитку, які взаємодіють з іншими центрами по всій країні. А ті співпрацюють з потужними донорами, які надають сильну підтримку молодіжному руху", — говорить Артем. 

Свого часу він проходив навчання від Конгресу Ради Європи. Побачив європейські інституції, подорожував великими та маленькими містами Франції та Німеччини. Там підгледів чимало ініціатив, які згодом спробував втілити і у своєму селі. 

"Місце, де зразково сортують сміття —  Ельзас-Лотарингія. Це регіон, який кілька разів переходив від Франції до Німеччини, і навпаки (зараз територія Франції — ред.). Ми були там у маленьких селах. Скрізь сортують сміття. Стоять різнокольорові баки. Це частково зроблено й для того, щоб зацікавити дітей до цього процесу. Люди там сприймають сміття як цінний ресурс, і було дуже важливо побачити це та зрозуміти", — ділиться спогадами Артем. 

Після навчання в Європі він реєструвався буквально скрізь, де була можливість повчитися —  заводив знайомства та збирав інформацію. 

"Кожен день бачив якісь заходи, їздив і черпав щось нове. В тому числі психологію. Якщо ти психологічно не розбираєшся в людях, ти не зможеш їх гуртувати.Тільки у спілкуванні ми розвиваємось. Не від телевізорів, смартфонів. Дуже важливо, щоб завжди був цей обмін досвідом". 

На закордонному навчанні Артем Кухаренко потоваришував зі своїм колегою із Польщі Патріком Бланьє. Патрік — також молодий сільський голова, який прагнув перейняти український досвід. Він двічі приїжджав до Подільського, а Артем Кухаренко двічі гостював у Польщі.

Зробив щось розкажи про це

Наступний крок —  завоювання довіри, яка дозволяє впевнено реалізовувати задумане в громаді. Висвітлювати все, що ти створюєш для громади —  одне з головних правил лідера, вважає Артем Кухаренко. І не важливо, мова йде про маленьке село, велику ОТГ чи державу загалом. А ще більш неважливо, успішні ці дії, чи ні.

"Навіть якщо конкретна твоя дія неуспішна, розкажи про неї. Людям важливо бачити, що ти стараєшся", — упевнений голова ОТГ 

З позиції досвіду він ділиться практичним лайфхаком

Уявіть, що місцева школа потребує ремонту —  протікає дах і його треба замінити. Можна вибрати покриття звичайного сірого кольору. Тоді буде результат —  дах відремонтований, але не буде чіткої візуальної різниці. А можна взяти покриття яскравого кольору. Тоді ці зміни будуть помітними і постійно нагадуватимуть, що проблему вирішено.

За словами Артема, пріоритетом своєї роботи завжди треба вважати базові потреби людей. У селі це дороги, комфортні умови для дітей в освітніх закладах, матеріальна база. Обмежені можливості —  не причина ігнорувати ці потреби, а причина знаходити креативний вихід. 

Коли постала необхідність знайти гроші на ремонт доріг, у Подільському почали проводити благодійні концерти. Сцену поставили на місці озера, що висохло. Назвали концерт співзвучно із фразою, яка стала поширеним мемом: "Озеро, так озеро". 

На зібрані кошти закупляли матеріали для ремонту доріг. А найголовніше, каже Артем, показували людям, що власними зусиллями можна досягти хоча б найменшого результату. Так, на його думку, формується довіра громади.

Приклад, організація, контроль 

Коли є довіра і знання, можна переходити до практики. Отриманий досвід пора імплементувати на власні реалії. Буде непросто. 

З досвіду Артема Кухаренка, інновації, які запроваджуються в громаді, тримаються на трьох китах: власний приклад, чітка організація, безперервний контроль. 

У Подільському сільський голова провів сміттєву реформу. Придбали сміттєві баки та налагодили централізований вивіз сміття. А найголовніше — запровадили сортування сміття.   

Артем Кухаренко

"Ми проводили семінари, роз'яснювали людям, чому важливо сортувати сміття. Своїм прикладом показували, як це робиться. І не просто, формально, а самі цим "горіли". Залучили молодіжну раду, яка займалася контролем процесу. Тут важливо контролювати. Людям, які мають наглість і викидають скло до паперу, потрібно робити зауваження. Не публічно і зі скандалами, а просто поговорити і пояснити. Ми побачили, що людям це цікаво, і вони не проти", —  зазначив Артем. 

Однак, укорінити сортування сміття в селі вдалося лише частково. Завадила пандемія. З молодіжної ради, яка складалася переважно зі школярів, зняли обов'язок контролювати цей процес, щоб зменшити їх спілкування з людьми та уникнути поширення Covid-19. 

Продовжить сміттєву реформу Артем Кухаренко уже в ОТГ. Підходити до питання планує комплексно, починаючи з психології людей

"Глобальна ідея —  взагалі відмовитися від сміттєзвалищ. Для цього потрібно зробити якийсь сміттєпереробний завод, який обслуговував би кілька ОТГ. Також треба змінювати ставлення людей до сміття. Щоб вони вважали його ресурсом, як роблять це закордоном", — поділився Кухаренко.

Допомогти у цьому можуть шкільні еко-лабораторії.

"Це поширена практика в Європі, а також є приклади в Україні. Замість цих майстерень із верстатами, які дітям майже ніколи не вмикають, хочемо зробити еколабораторії, щоб діти розуміли, що сміття —  це матеріал для створення чогось цікавого. Можна правильно плавити пластик і робити іграшки. Скло можна дробити і робити з нього якусь висипку, або розігрівати і плавити", — додав голова ОТГ.

Коли еколабораторії запровадять, саме приклад старших, на думку Артема Кухаренка, має допомогти дітям зацікавитися процесом. Він вважає, що школа має бути не тільки для дітей, а й для дорослих. Відтак, працювати в лабораторіях зможуть всі.

Конфлікти не проблема

"Я зрозумів, що таке непопулярні реформи, на прикладі конфлікту в селі", — каже голова ОТГ.

Коли він очолював Подільське, в один момент його рейтинг сільського голови впав з 80% майже до 30% — стався конфлікт через бажання запровадити зміни. 

Вже згадане висохле озеро у селі Подільське розташовується просто в центрі села. Туди звідусіль місцеві мешканці ганяли корів, використовуючи територію озера як пасовисько. 

"Ми вирішили за один день посадити там ботанічний сад. Довелося вийти до людей і сказати, що гонимо корів не сюди, а туди", — пригадує Артем.

Тоді масштаб конфлікту його здивував. Люди були готові битися за своє право випасати корів за маршрутом, який працював роками. 

Зрештою, на пасовищі з'явився ботанічний сад, лавочки та штучний водоспад. Поруч поставили стелу "Я люблю Подільське", а також в літній час запровадили показ фільмів просто неба, де можна сидіти на тюках із сіна, або ж приїжджати й дивитися фільм з автомобіля. 

Артем Кухаренко

Пройшов час і місцеві жителі, каже Артем, радіють з ботанічного саду і задоволені, що тоді зміни таки вдалося реалізувати. Сам сільський голова визнав і свою помилку — якщо виник конфлікт, значить погано пояснив людям переваги такого рішення, і для чого це потрібно. 

"Я сам собі в голові намалював картинку і вирішив робити. Тоді як треба було ледь не кожному пояснити, що тут буде через роки, чому це добре для молоді та дітей. Інколи дійсно людям буває складно зрозуміти, що щось нове — це не обов'язково щось погане", — визнає Артем. 

Невдача означає лише те, що треба спробувати ще

Інколи відсутність ресурсів все ж таки бере гору над креативом та завзятістю. Зрештою, нерозумно було б вважати, що всі інноваційні ідеї легко можна реалізувати в українських реаліях. 

У Артема Кухаренка є приклад того, що не вийшло зробити саме через відсутність ресурсів —  туризм.  

"Я робив акцент на туризмі, але в мене не було можливості зробити це круто. Зокрема, була задумка зробити невеличкий готель в Подільському, де можна було б поселяти гостей", — ділиться Кухаренко. 

Відсутність туристичної інфраструктури він компенсував своєю публічністю  і тим, що відкрито розповідав про процеси в селі. Це викликало інтерес не тільки у ЗМІ, а й у відомих людей, які приїздили в гості.  

Тепер, будучи вже головою ОТГ, Артем Кухаренко збирається продовжити роботу над розвитком туризму. Ідей кілька. 

"Можливо, зробимо ярмарку, куди будуть приїжджати люди з інших сіл. Поєднати це можна з розвагами, співом. Зробити щось типу: "караоке на базарі", де люди зможуть поспівати та виграти якісь призи. Також, є задумка зробити умови для рибалок і запрошувати людей на такий відпочинок. Сподіваюся, буде команда, з якою можна буде все це реалізувати", —  каже Артем.

Він вважає, що невдачі, як і конфлікти, дозволяють зупинитися, переосмислити свої дії, і реалізувати ідею максимально ефективно. 

А ще ми писали, як в громаді на Черкащині створили громадську майстерню, де можна позичити інструменти і навчитися шиттю.

Рубрика:
Кейси
15526

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.

1 коментар

спочатку нові
за рейтингом спочатку нові за хронологією
1
Игорь

А набрать мортировщиков мусора мусороперерабатьівающие компании не могут?.
Типа я должен им на шару мусор сортировать,а они приехали забрали бабло получили....
Кто пихает ето в массьі под видом заботьі о природе?

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: