Попри небезпеку на тимчасово окупованих територіях, волонтери продовжують допомагати: розвозять продукти, ліки, одяг, чинять спротив та передають важливу інформацію ЗСУ. За нагоди окупанти ретельно перевіряють телефони в пошуках проукраїнських листувань, фотографій чи навіть долученості до міжнародних організацій. У таких умовах важливо максимально захистити себе від можливих підозр чи агресії з боку окупантів.
Волонтерство в окупації дуже ризиковане: постійно є небезпека потрапити "на підвал" чи в полон. Більшість волонтерів на тимчасово окупованих територіях розвозять продукти та ліки по містах, сусідніх селах та цілих районах.
Серед них був і Ярослав Жук, якого викрали російські окупанти в Мелітополі 17 червня 2022 року. Протягом двох місяців його катували у підвалі, застосовуючи електрострум та паяльну лампу, а опісля фейкових зізнань під примусом, Ярослава насильно вивезли до Криму, де й досі утримують в одному із сімферопольських СІЗО.
Херсонський активіст Нахмет Ісмаїлов теж пережив побиття в підвалі через те, що волонтерив. За його словами, окупанти не любили тих, хто допомагає. Російські солдати увірвалися до чоловіка додому і тоді вивезли невідомому напрямку. Нахмета протримали у підвалі п'ять годин і весь цей час били й катували струмом. Тоді волонтера відвезли назад додому і ще два місяці прослуховували його телефон.
На жаль, схожих історій зараз безліч. Окуповуючи те чи те місто, росіяни влаштовують там справжні полювання на людей з відкритою проукраїнською позицією. Щойно вони знаходять в телефоні підтвердження волонтерській діяльності "підозрюваного", той опиняється у небезпеці.
Разом із Української Волонтерською Службою у рамках проєкту "Близькі" ми зібрали кілька порад, які допоможуть зберегти безпеку на випадок таких перевірок.
За потреби налаштуйте функцію автоматичного видалення повідомлень. Не забудьте вимкнути створення резервних копій чатів у месенджерах. Якщо ви обговорюєте щось з іншими волонтерами, ви можете користуватися голосовими повідомленнями. Видаляйте їх з обох сторін після того, як прослухали войс. Проте важливо не видаляти повністю все, адже це теж може викликати підозру.
Варто враховувати, що росіяни можуть запідозрити вас у спілкуванні з українськими військовими, якщо побачать на телефоні додаток Signal.
У рамках проєкту "Близькі" Українська Волонтерська служба працює одразу в кількох напрямках. Якщо ви волонтерите на прифронтових, деокупованих або тимчасово окупованих територіях, ви можете безкоштовно:
Якщо у вас є запитання, звертайтеся на електронну скриньку проєкту: blyzki@volunteer.country
Безбар’єрне місто — це простір, у якому кожна людина може пересуватися, працювати, навчатися, відпочивати та… Читати більше
Січень став місяцем випробувань для громадського та медіасектору в Україні. Із призупиненням програм USAID багато… Читати більше
Щоби привернути увагу влади та суспільства до проблеми відсутності строків служби в армії, військовий Сергій… Читати більше
Про те, як нині виглядає портрет українського читача і що робити, щоб читати більше —… Читати більше
Чи може одна людина запустити процес інклюзивних змін у своєму місті? Історія Ольги Бобрусь доводить,… Читати більше
Загалом в Україні є два основні способи потрапити у військо: дочекатися мобілізації або підписати контракт.… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.