Здоров’я

Як захиститися від спеки: що взяти на вулицю, щоб запобігти сонячному та тепловому ударах

“Рубрика” розповідає, як підготуватися до виходу у спеку так, аби не знепритомніти.

У чому проблема?
Уникнути перегріву на сонці стає все важче

За даними Всесвітньої метеорологічної організації, літо 2023-го стало найбільш спекотним за всю історію спостережень. Тільки в столиці України за три літніх місяці було зафіксовано 13 температурних рекордів. В окремі дні серпня у затінку температура сягала +35,9 °С.

Цьогоріч погода теж не обійшлася без аномалій — неймовірно теплий квітень змушує українців побоюватися нових температурних сюрпризів від майбутнього літа.

Яке рішення?

Попереджувати тепловий та сонячний удар

Хоч українські метеорологи обнадіюють, що літо 2024-ого в Україні, можливо, й не буде гарячішим за торішнє, але все одно буде спекотним. 

"Рубрика" розпитала у сімейної лікарки, чим може бути небезпечний перегрів, а також зібрала для вас поради щодо того, як підготуватися до виходу у спеку і при цьому зберегти гарне самопочуття. 

Як це працює?

Захиститися від спеки в кілька кроків

Американські вчені зʼясували, найоптимальніша температура повітря для людини становить від +17 до +24°C. Але самопочуття людини може погіршитися, якщо повітря нагрілося до температури вище +23 °C. Відбувається це при високій вологості. При низькій вологості навантаження на організм починає збільшуватися при температурі вище +27°C. Найбільш небезпечними для життя можна вважати наступні показники: вище +32°C (якщо вологість висока) і +45 °C (якщо вологість низька).

"Надмірне тепло може мати негативний вплив на наше здоровʼя. Сонце та високі температури зовнішнього середовища можуть призвести до сонячного й теплового удару, загострення серцево-судинних захворювань, респіраторних та інших хронічних захворювань, зневоднення організму, — говорить сімейна лікарка Ірина Федорин. — Немовлята, люди похилого віку, спортсмени та люди, які працюють на відкритій місцевості — найбільш вразливі групи".

Ірина Федорин, сімейна лікарка. Фото з архіву спікерки

Сонячний удар провокує тривале перебування на сонці. Тепловий удар — підвищена температура повітря та надмірна вологість.

Під час сонячного удару розширюються кровоносні судини мозку, що може викликати ураження нервової системи. Під час теплового удару порушується терморегуляція і втрата рідини організмом ("вимикається" здатність пітніти). Тепловий удар може виникнути не тільки у спекотну погоду на вулиці, а й під час високої фізичної активності в тісному приміщенні, а для малюків навіть під час надмірного укутування.

Не слід забувати, що немовлята, діти чи тварини, яких залишили в авто, також мають серйозний ризик отримати тепловий удар. Навіть у помірну погоду температура всередині закритого автомобіля може досягати небезпечних рівнів.

Ознаки теплового та сонячного удару

  • Підвищення температури тіла.
  • Втома.
  • Нудота.
  • Блювота.
  • Слабкість.
  • Головний біль.
  • Запаморочення.
  • Пришвидшення пульсу та відчуття серцебиття.
  • Утруднене дихання.
  • Дезорієнтація.
  • Галюцинації.
  • Мʼязові спазми в руках, ногах та животі.
  • Теплові висипання — поява на тілі червоних горбиків або міхурців.
  • Відсутність пітливості, гаряча, червона, суха шкіра.
  • Поява "мушок" перед очима.
  • Шум у вухах.
  • Втрата свідомості.

"Найважливіші заходи запобігання теплового удару — уникати зневоднення та енергійних фізичних навантажень у спекотну, вологу погоду", — каже Ірина Федорин. 

Як пережити спеку та уникнути перегріву

Дівчина у громадському транспорті прикладає вологу серветку до чола. Фото ілюстративне

Добре, якщо можна пересидіти спекотнішу частину доби десь на березі річки, вдома або на роботі під кондиціонером, але так виходить не завжди. Як захистити себе, коли працюєш на свіжому повітрі, маєш під сонцем ходити у справах, регулярно користуєшся тролейбусами та маршрутками, які нагріваються не гірше за консервні бляшанки? Ось основні поради при спеці, що дозволять зберігти здоровʼя:

  1. Навчіться розпізнавати ознаки теплового удару (про них ми написали вище).
  2. Уникайте виходу на вулицю в найспекотніші години доби. Якщо це необхідність, перед виходом з дому продумайте, куди ви можете зайти по дорозі, щоб отримати прохолоду. Це можуть бути аптеки, торгові центри, магазини, адміністративні будівлі. Рухайтеся повільно, перепочивайте в тіні.
  3. Якщо ви працюєте на вулиці, робіть перерви. При роботах просто неба та температурі повітря 35 ºС і вище, тривалість періодів безперервної роботи повинна складати 15-20 хвилин з тривалістю відпочинку не менше 10-12 хвилин в охолоджуваних приміщеннях. У випадку прискореного серцебиття та браку повітря, варто припинити будь-які заняття. Перейдіть у тінь, відпочиньте, особливо, якщо відчуватимете запаморочення та слабкість. 
  4. Носіть легкий, просторий одяг з натуральних тканин — бавовни, шовку чи льону. Захищайте голову від прямих сонячних променів, одягаючи легкі панами. При тривалому перебуванні на сонці про бейсболки, які щільно облягають голову, варто забути. Найкращий захист — солом'яний капелюх, він добре провітрюється і вбирає вологу. Очеретяні конусні капелюхи в азійському стилі теж є гарним рішенням.
  5. Носіть сандалі, а не закрите взуття зі шкарпетками.
  6. Жінкам не бажано у спекотну погоду користуватися косметикою, особливо пудрою і тональними кремами. Вони ускладнюють шкірі дихання. Чоловікам варто відмовитися від краваток і ременів.
  7. Не використовуйте антиперспіранти. Піт — найкращий природний механізм захиститися від спеки. По можливості не витирайте піт, дозволяючи йому залишатися на шкірі. Так тіло буде краще охолоджуватися, а сіль потрохи "повертатиметься" до організму.
  8. Носіть з собою багато води, і не чекайте, поки захочете пити. Лікарі кажуть — в той момент, коли ви починаєте відчувати спрагу, ви, ймовірно, вже зневоднені на 10-25%. Тому питний режим надзвичайно важливий. Правильно пити впродовж цілого дня, дрібними порціями, і намагатися вживати звичайну негазовану воду. Уникайте сильно охолодженої, "льодяної" води. Важливо! Порадьтеся з вашим лікарем щодо допустимої кількості вживання води в спеку, якщо є маєте певні хронічні захворювання.
  9. Солі затримують воду в організмі й не дають йому швидко зневоднитися, а калій сприяє правильній роботі серця. Відновити баланс калію та натрію допоможе лайфхак з тропіків, там у спеку в якості перекусу часто використовують підсолений банан (цей фрукт містить багато калію). Також у сильну спеку можна допомогти своєму організмові вживанням підсоленої води (1 ч.л. солі на 1 л. води). "Але не варто захоплюватися. Якщо ми говоримо про спеку, то до півлітра в добу, а решту об'єму рідини поповнювати простою водою", — попереджає Ірина Федорин. 
  10. Уникайте алкоголю, напоїв з кофеїном та солодких напоїв. Дотримуйтесь питного режиму. 
  11. Слідкуйте за сечовипусканням. Воно повинно бути регулярним, а колір сечі блідо-жовтий або прозорий. Сечовипускання менш як чотири рази на день або відсутність сечі є ознаками зневоднення.
  12. Деякі ліки можуть зробити людей більш вразливими до спеки, — попереджає сімейна лікарка. Наприклад, препарати від артеріального тиску, які приймають мільйони людей, іноді містять у своєму складі сечогінні компоненти. Якщо при цьому додати тепло, це також може призвести до втрати надмірної кількості рідини й створити небезпечну ситуацію. Інші типи ліків також можуть мати такий ефект. До них належать протисудомні засоби, ліки для сечового міхура та заспокійливі засоби. Запитайте свого лікаря, чи можуть будь-які з ваших ліків зневоднювати.
  13. Уникайте закритих приміщень та приміщень з великим скупченням людей.
  14. Зрошуйте тіло прохолодною водою (це допоможе поліпшити самопочуття на деякий час). Прикладайте до голови вологу серветку кожні пів години — це знизить жар та покращить самопочуття. 
  15. Допоможе пережити високі температури і волога хустина, повʼязана на шию. Також можна обернути намочену хустину навколо зап'ястя.
  16. Щоб охолодитися вдома, приймайте прохолодний душ або ванну. Частіше підставляйте запʼястя рук та долоні під холодну воду, опускайте ноги в прохолодну воду — разом з кінцівками охолоджується і все тіло.
  17. Якщо вдома є кондиціонер, не встановлюйте дуже низьких температур, адже великі перепади температури можуть зашкодити нашому організму, спричинивши застуду та викликавши захворювання периферійної нервової системи — невралгій та невритів (що ми називаємо "продуло").

Поради при спеці для малюків

Хлопчик п'є воду. Фото ілюстративне

  1. Малюки дуже чутливі до температур. Тіло малят швидко охолоджується та нагрівається. Тому потрібно ретельно підбирати одяг. У спекотну погоду можна одягнути маля в футболочку чи маєчку з тонкої натуральної тканини та трусики з шортиками чи спідничкою. Дитина має бути в панамці, а найкраще — в тіні.
  2. Перегрів може статися, якщо дитина в спеку одягнена тепліше, ніж одягнені батьки. Або якщо малюк надто довго перебуває на сонці. 
  3. На прогулянці обов'язково потрібно мати пляшечку з напоєм, який дитина буде охоче пити. Для малят підсолена вода зазвичай не рекомендується. Лише у певних випадках і тільки за рекомендаціями педіатра чи сімейного лікаря, — наголошує Ірина Федорин. Краще обрати просту воду, компот, узвар, іноді сік (обмежено). "Маленькі діти багато п'ють, — зауважує сімейна лікарка, — часто батьки навіть лякаються, що дитина пʼє багато. Але це нормально. Питний режим для дітей до 8 років передбачає 1 -1,5 л. рідини, після 8 років 1,5-2 л."

Але найліпше  — зовсім утриматися від прогулянок з дитиною у спеку й обрати для цього вранішній чи вечірній час.

Ще більше корисних рішень!

Дії при тепловому та сонячному ударах

Що робити за теплового та сонячного удару? Ірина Федорин радить:

  1. Перемісти людину в тінь або прохолодне приміщення, вкласти її на спину, злегка піднявши голову.
  2. Розстібнути комір або розвʼязати краватку, послабити ремінь.
  3. Напоїти людину прохолодною водою, краще злегка підсоленою, щоб відновити водно-сольовий баланс.
  4. Щоб збити температуру, необхідно покласти на чоло холодний компрес або обприскати людину водою.

"Наслідки сонячного та теплового удару можуть бути дуже серйозними. Вони включають аритмії (зміни сили та частоти серцевих скорочень), погіршення мозкового кровообігу та порушення роботи головного мозку. Для контролю стану здоров'я та запобігання розвитку ускладнень після сонячного та теплового удару слід зателефонувати до служби екстреної медичної допомоги (103), згодом звернутися за консультацією до сімейного лікаря", — резюмує експертка.

Свіжі дописи

  • Кейси

Кожному в родині може знадобитись допомога: як працює мережа дитячих центрів в Одесі

“Рубрика” поспілкувалася з організацією, що надає комплексну підтримку родинам, зокрема дає можливість лишити дитину в… Читати більше

Thursday January 23rd, 2025
  • Корисне

Iconic Ukrainian art: 5 famous Ukrainian paintings you need to know

Dive into the world of Ukrainian art! Discover its diversity and beauty through our list… Читати більше

Thursday January 23rd, 2025
  • Кейси

“Невизначеність лякає більше за мобілізацію”: як проєкт “Військо +1” допомагає цивільним знайти “свою” бригаду

Проєкт “Військо+1” став новою рекрутинговою платформою, завдяки якій десятки цивільних чоловіків та жінок змогли знайти… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025
  • Корисне

Як обрати світловідбивач для одягу чи сумки: поради, щоб убезпечити себе та дітей

“Рубрика” розповідає, на що звернути увагу, коли ви обираєте світловідбивні елементи, а також чому взимку… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025
  • Здоров’я

Як боротися з метеочутливістю і чи точно вам погано через погоду

Чи помічали ви, як зміна погоди здатна зіпсувати ваш настрій чи самопочуття? Раптовий головний біль,… Читати більше

Tuesday January 21st, 2025
  • Екорубрика

Як громади навіть під час війни можуть зменшувати відходи: інструкція

“Рубрика” поговорила з експертками з “Let's do it Ukraine” та “‎Українського Альянсу Нуль Відходів” —… Читати більше

Monday January 20th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.